Vandicted
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Chart Data

+14
bitcoin
Kostask
Antonius
dimosf1
oberlina
Kostas_1
themisDV92
Adamos
Chronis
Leonidas
neereaux
Filippos
n1kos
Steliosg
18 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
oberlina
oberlina
Golden Member
Golden Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 14704
Join date : 12/12/2020

6 - Chart Data - Σελίδα 9 Empty Απ: Chart Data

Κυρ Απρ 18, 2021 3:16 pm
Εγώ θέλω η Δέσποινα να αποδεχτεί το legend status της και να σκάει μύτη όπως η Μαντόνα στο Superbowl, σε θρόνο που τον κουβαλάνε shirtless χορευτες. 

Οκ πέρα από την πλάκα ναι, ταπεινότητα αλλά με ένα όριο.
Antonius
Antonius
Mega Vandicted
Mega Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 2237
Join date : 26/04/2020
Age : 31
Location : Πειραιάς

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 1999
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

6 - Chart Data - Σελίδα 9 Empty Απ: Chart Data

Κυρ Απρ 18, 2021 3:22 pm
oberlina έγραψε:Εγώ θέλω η Δέσποινα να αποδεχτεί το legend status της και να σκάει μύτη όπως η Μαντόνα στο Superbowl, σε θρόνο που τον κουβαλάνε shirtless χορευτες. 

Already done.



Σπόιλερ:

Αρέσει στους χρήστες Giotis, Leonidas, Filippos, Steliosg, *vandikos και oberlina

n1kos
n1kos
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6814
Join date : 28/10/2015
Location : Θεσσαλονικη

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 1997
Αγαπημένο τραγούδι: Όλο λείπεις
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

6 - Chart Data - Σελίδα 9 Empty Απ: Chart Data

Κυρ Απρ 18, 2021 3:22 pm
oberlina έγραψε:Εγώ θέλω η Δέσποινα να αποδεχτεί το legend status της και να σκάει μύτη όπως η Μαντόνα στο Superbowl, σε θρόνο που τον κουβαλάνε shirtless χορευτες. 

Οκ πέρα από την πλάκα ναι, ταπεινότητα αλλά με ένα όριο.
Όταν εμείς βγαίναμε με V θρόνο η Μαντονιτσα δεν ήξερε που πάνε τα 4! 
2004 εμείς με θρόνο V, 2008 η θεία Μαντόνα με θρόνο M!
Legend D

Αρέσει στους χρήστες Leonidas, Kostas_1, Filippos, Steliosg, Antonius και oberlina

oberlina
oberlina
Golden Member
Golden Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 14704
Join date : 12/12/2020

6 - Chart Data - Σελίδα 9 Empty Απ: Chart Data

Κυρ Απρ 18, 2021 3:38 pm
Antonius έγραψε:
oberlina έγραψε:Εγώ θέλω η Δέσποινα να αποδεχτεί το legend status της και να σκάει μύτη όπως η Μαντόνα στο Superbowl, σε θρόνο που τον κουβαλάνε shirtless χορευτες. 

Already done.



Σπόιλερ:

Δεν είχε θρόνο εδω η χαζη
oberlina
oberlina
Golden Member
Golden Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 14704
Join date : 12/12/2020

6 - Chart Data - Σελίδα 9 Empty Απ: Chart Data

Σαβ Μάης 01, 2021 1:23 am
Σπόιλερ:
Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31170
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

6 - Chart Data - Σελίδα 9 Empty Απ: Chart Data

Σαβ Μάης 01, 2021 1:33 am
Δεν συγκρινονται βεβαια οι πορειες σε διαφορετικες δεκαετιες.
Αλλη αξια ειχαν τα ΤΟΡ στα 90ς, αλλη στα 00ς αλλη στα 10ς και αλλη τωρα.
oberlina
oberlina
Golden Member
Golden Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 14704
Join date : 12/12/2020

6 - Chart Data - Σελίδα 9 Empty Απ: Chart Data

Σαβ Μάης 01, 2021 1:49 am
Εννοείται! Και επίσης αυτό είναι αποκλειστικά για Αμερική οπότε δεν είναι η φουλ εικόνα της επιτυχίας των τραγουδιών.
neereaux
neereaux
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 5349
Join date : 27/10/2015

6 - Chart Data - Σελίδα 9 Empty Απ: Chart Data

Σαβ Μάης 01, 2021 10:28 am
Kostas_1 έγραψε:Δεν συγκρινονται βεβαια οι πορειες σε διαφορετικες δεκαετιες.
Αλλη αξια ειχαν τα ΤΟΡ στα 90ς, αλλη στα 00ς αλλη στα 10ς και αλλη τωρα.


Γιατι εχουν αλλη αξια ; 

Περα απο το χρηματικο εννοω ( το οποιο ουσιαστικα δε μας ενδιαφερει σαν καταναλωτες ) δε βλεπω γιατι το νουμερο 1 αυτη της βδομαδας ειναι διαφορετικο απο το νουμερο 1 αυτης της βδομαδας το 1995 παντως
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16128
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

6 - Chart Data - Σελίδα 9 Empty Απ: Chart Data

Σαβ Μάης 01, 2021 11:14 am
Εννοείται πως είναι διαφορετικό. Πλέον καθοριστικός παράγοντας πέρα από το ραδιόφωνο είναι τα streams σε όλες τις μουσικές πλατφόρμες και οι ψηφιακές πωλήσεις (που αγοράζεις ένα τραγούδι με 0,69$ από το iTunes, μην πω και πιο λίγο).
Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που σχεδόν όλοι κάνουν ντεμπούτο στο #1 απευθείας και μετά την επόμενη εβδομάδα είναι -15  στο τσαρτ. Έχουμε πήξει από inorganic top 10 hits.

Αρέσει στον χρήστη oberlina

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16128
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

6 - Chart Data - Σελίδα 9 Empty Απ: Chart Data

Σαβ Μάης 01, 2021 11:25 am
@oberlina η Britney όντως δεν έχει και την καλύτερη πορεία στο Hot 100, δηλαδή δεν αντιπροσωπεύει την τεράστια επιτυχία που είχε. Αν δεν κάνω λάθος η εταιρεία της δεν έβγαζε τα singles σε φυσική μορφή γιατί ήθελε ο κόσμος να αγοράζει όλο το άλμπουμ. Επίσης είχε ραδιοφωνικό ban από την Britney μέχρι και την In the zone era. Σκέψου ότι τεράστια χιτς όπως το Oops I did it again και το Toxic έφτασαν μέχρι το #9 και από το 2000 μέχρι το 2007 ήταν τα μόνα top 10 hits της.

Αρέσει στον χρήστη oberlina

neereaux
neereaux
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 5349
Join date : 27/10/2015

6 - Chart Data - Σελίδα 9 Empty Απ: Chart Data

Σαβ Μάης 01, 2021 11:28 am
Και παλια καποιες - πχ μαραια καρει- διναν τα σινγκλς τους με 1 $ κοψοχρονια για να κανουν το χιτ. Ισα ισα που αυτο με τα στρεαμς δειχνει πραγματικα οτι ο κοσμος ακουει ενα τραγουδι και οχι οτι απλα γινεται πλυση εγεκφαλου απο το ραδιο πχ. 
Γενικα ιδια ειναι η δημοφιλια των τραγουδιων. Ο τροπος καταναλωσης εχει αλλαξει. 
Το blinding lights που ειναι τοσο καιρο #1 θα εχει τον ιδιο τοπο στην ιστορια με αλλα αντιστοιχα απο παλιοτερα εννοω.
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16128
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

6 - Chart Data - Σελίδα 9 Empty Απ: Chart Data

Σαβ Μάης 01, 2021 11:35 am
Συμφωνώ πως τα ουσιαστικά hits έχουν την ίδια αξία γιατί οκ άλλαξαν οι καιροί, δεν γίνεται να μετράει μόνο το ραδιόφωνο. Το όλο point μου είναι η ευκολία με την οποία κάποιος μπορεί να κάνει top 10 στις μέρες μας. Βλέπεις δηλαδή να βγάζουν τραγούδι πχ οι BTS και να κάνουν ντεμπούτο στο #1 και μετά από 2 εβδομάδες να μην είναι καν στο chart. Υπό αυτήν την έννοια δεν έχουν την ίδια αξία τα σημερινά με τα top 10 του 1995.

Αρέσει στους χρήστες Kostas_1, Steliosg και oberlina

Steliosg
Steliosg
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 13151
Join date : 01/03/2018

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2012
Αγαπημένο τραγούδι: Κάνε Κάτι / Που Λες
Αγαπημένος δίσκος: Δε Με Σταμάτησες

6 - Chart Data - Σελίδα 9 Empty Απ: Chart Data

Σαβ Μάης 01, 2021 11:41 am
Η διαφορά είναι ακριβώς αυτή που λέει ο Φίλιππος. Πλέον ο καθένας μπορεί εύκολα να κάνει ντεμπούτο στο τοπ 5. Φαίνεται και από τους πόντους των τραγουδιών.
Μέχρι και το 15-16 όσοι πήγαιναν πρωτιά είχαν τουλάχιστον 500-600 πόντους με το τραγούδι, ενώ τώρα ένα #1 μπορεί να έχει μόνο 300.
Η Adele με το Hello, η Καιτούλα με το Roar, ο Ed Sheeran με το S-O-Y η Gaga με το Shallow κλπ κλπ είχαν τουλάχιστον 500 πόντους όταν έπιαναν πρωτιά στο χοτ 100.
Προφανώς και το στρίμινγκ δεν είναι το ίδιο όπως ήταν οι digital sales. 
Το ράδιο επίσης πλέον δεν είναι τόσο δυνατό όσο παλαιότερα, το Billboard έχει αλλάξει τους κανόνες επειδή τώρα λόγω κόβιντ λίγος κόσμος ακούει τραγούδια από εκεί.

Αρέσει στον χρήστη Filippos

oberlina
oberlina
Golden Member
Golden Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 14704
Join date : 12/12/2020

6 - Chart Data - Σελίδα 9 Empty Απ: Chart Data

Σαβ Μάης 01, 2021 11:57 am
Filippos έγραψε:@oberlina η Britney όντως δεν έχει και την καλύτερη πορεία στο Hot 100, δηλαδή δεν αντιπροσωπεύει την τεράστια επιτυχία που είχε. Αν δεν κάνω λάθος η εταιρεία της δεν έβγαζε τα singles σε φυσική μορφή γιατί ήθελε ο κόσμος να αγοράζει όλο το άλμπουμ. Επίσης είχε ραδιοφωνικό ban από την Britney μέχρι και την In the zone era. Σκέψου ότι τεράστια χιτς όπως το Oops I did it again και το Toxic έφτασαν μέχρι το #9 και από το 2000 μέχρι το 2007 ήταν τα μόνα top 10 hits της.
Γιατί είχε ραδιοφωνικό ban? Περίεργο μου φαίνεται αυτό.
neereaux
neereaux
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 5349
Join date : 27/10/2015

6 - Chart Data - Σελίδα 9 Empty Απ: Chart Data

Σαβ Μάης 01, 2021 12:01 pm
Filippos έγραψε:Συμφωνώ πως τα ουσιαστικά hits έχουν την ίδια αξία γιατί οκ άλλαξαν οι καιροί, δεν γίνεται να μετράει μόνο το ραδιόφωνο. Το όλο point μου είναι η ευκολία με την οποία κάποιος μπορεί να κάνει top 10 στις μέρες μας. Βλέπεις δηλαδή να βγάζουν τραγούδι πχ οι BTS και να κάνουν ντεμπούτο στο #1 και μετά από 2 εβδομάδες να μην είναι καν στο chart. Υπό αυτήν την έννοια δεν έχουν την ίδια αξία τα σημερινά με τα top 10 του 1995.


Αρα παλι δειχνουν τη ταση του κοσμου κι αυτα. Οτι εχουν δυνατο φαν μπεηζ και μετα εξαφανιζονται. Και τοτε γινονταν αυτα με τις πρωτες εβδομαδες των cd singles. Μονο η καταναλωση της μουσικης εχει αλλαξει. Οι τροποι για το ευκολο #1 αλλαζουν αλλα και παλι υπηρχαν και τοτε και τωρα.
neereaux
neereaux
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 5349
Join date : 27/10/2015

6 - Chart Data - Σελίδα 9 Empty Απ: Chart Data

Σαβ Μάης 01, 2021 12:03 pm
Steliosg έγραψε:Η διαφορά είναι ακριβώς αυτή που λέει ο Φίλιππος. Πλέον ο καθένας μπορεί εύκολα να κάνει ντεμπούτο στο τοπ 5. Φαίνεται και από τους πόντους των τραγουδιών.
Μέχρι και το 15-16 όσοι πήγαιναν πρωτιά είχαν τουλάχιστον 500-600 πόντους με το τραγούδι, ενώ τώρα ένα #1 μπορεί να έχει μόνο 300.
Η Adele με το Hello, η Καιτούλα με το Roar, ο Ed Sheeran με το S-O-Y η Gaga με το Shallow κλπ κλπ είχαν τουλάχιστον 500 πόντους όταν έπιαναν πρωτιά στο χοτ 100.
Προφανώς και το στρίμινγκ δεν είναι το ίδιο όπως ήταν οι digital sales. 
Το ράδιο επίσης πλέον δεν είναι τόσο δυνατό όσο παλαιότερα, το Billboard έχει αλλάξει τους κανόνες επειδή τώρα λόγω κόβιντ λίγος κόσμος ακούει τραγούδια από εκεί.

Το στρεαμινγκ ομως πιανει περισσοτερο κοσμο γιατι ο περισσοτερος κοσμος δεν αγοραζε digitally τραγουδια. Προτιμουσε απλως...να τα κατεβαζει 
Δηλαδη και απο αυτη τη σκοπια παλι καλυτερα αποτελεσματα δειχνει το streaming.

Τωρα για φαινομενα Little monsters- bts κλπ που βαζουν σε λουπα τα τραγουδια για να παιζουν; Ε και τι; Το κανουν μια βδομαδα και μετα εξαφανιζονται οπως λετε κι εσεις και ουτε ασχολειται και κανενας
oberlina
oberlina
Golden Member
Golden Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 14704
Join date : 12/12/2020

6 - Chart Data - Σελίδα 9 Empty Απ: Chart Data

Σαβ Μάης 01, 2021 12:09 pm
Γενικά τα τσαρτ πάντα αποτυπώνουν την στιγμιαία επιτυχία ενος τραγουδιού ή τις περισσότερες φορες του καλλιτέχνη. Για αυτό πολλες τραγουδάρες που είναι τώρα διαχρονικές δεν πήγαν καλα στα τσαρτ ενώ κάποια ξεχασμένα τραγούδια πλέον μπορεί να χτύπησαν και νο1. Όλα σχετικά είναι. Η διάρκεια παραμονής είναι αυτό που μετράει περισσότερο νομιζω όχι το peak.

Δεν είναι και τόσο αγνό το streaming παντως. Γίνεται πολεμος με τις λίστες, τα spots και τα εξώφυλλα. Τα περισσότερα streams έρχονται από λίστες και όχι από “organic” plays.

Αρέσει στον χρήστη Filippos

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16128
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

6 - Chart Data - Σελίδα 9 Empty Απ: Chart Data

Σαβ Μάης 01, 2021 12:13 pm
oberlina έγραψε:
Filippos έγραψε:@oberlina η Britney όντως δεν έχει και την καλύτερη πορεία στο Hot 100, δηλαδή δεν αντιπροσωπεύει την τεράστια επιτυχία που είχε. Αν δεν κάνω λάθος η εταιρεία της δεν έβγαζε τα singles σε φυσική μορφή γιατί ήθελε ο κόσμος να αγοράζει όλο το άλμπουμ. Επίσης είχε ραδιοφωνικό ban από την Britney μέχρι και την In the zone era. Σκέψου ότι τεράστια χιτς όπως το Oops I did it again και το Toxic έφτασαν μέχρι το #9 και από το 2000 μέχρι το 2007 ήταν τα μόνα top 10 hits της.
Γιατί είχε ραδιοφωνικό ban? Περίεργο μου φαίνεται αυτό.
Η Εταιρεία της επέλεξε την Pepsi ως σπόνσορα για την περιοδεία της αντί του Clear Channel το οποίο κατείχε και τους περισσότερους ραδιοφωνικούς σταθμούς. Αυτοί θύμωσαν και ζήτησαν να κάνουν ban τη μουσική της, το οποίο κράτησε μέχρι και το Me against the music.

Αρέσει στον χρήστη oberlina

neereaux
neereaux
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 5349
Join date : 27/10/2015

6 - Chart Data - Σελίδα 9 Empty Απ: Chart Data

Σαβ Μάης 01, 2021 12:25 pm
oberlina έγραψε:Γενικά τα τσαρτ πάντα αποτυπώνουν την στιγμιαία επιτυχία ενος τραγουδιού ή τις περισσότερες φορες του καλλιτέχνη. Για αυτό πολλες τραγουδάρες που είναι τώρα διαχρονικές δεν πήγαν καλα στα τσαρτ ενώ κάποια ξεχασμένα τραγούδια πλέον μπορεί να χτύπησαν και νο1. Όλα σχετικά είναι. Η διάρκεια παραμονής είναι αυτό που μετράει περισσότερο νομιζω όχι το peak.

Δεν είναι και τόσο αγνό το streaming παντως. Γίνεται πολεμος με τις λίστες, τα spots και τα εξώφυλλα. Τα περισσότερα streams έρχονται από λίστες και όχι από “organic” plays.


E το ιδιο αγνα δεν ηταν και το ραδιο και τα δισκοπωλεια πριν.

Αρέσει στον χρήστη oberlina

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16128
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

6 - Chart Data - Σελίδα 9 Empty Απ: Chart Data

Σαβ Μάης 01, 2021 12:44 pm
Πάντως τα ρεκόρ των πτώσεων είναι όλα από τα τελευταία χρόνια. Κάτι -27 του Life goes on, -32 του Trollz, -37 του Willow (είναι και fav μου Laughing) κι όλα έκαναν ντεμπούτο στο #1
Επιστροφή στην κορυφή
Παρόμοια θέματα
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης