5 Χρόνια''Άλλαξα''

Απάντηση στη Θ.Ενότητα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

27042017

Δημοσίευση 

5 Χρόνια''Άλλαξα''

Παρασκευή 27 Απριλίου 2012. Ο νέος δίσκος της Δέσποινας Βανδή είναι γεγονός! Δύο χρόνια μετά την εμπορική επιτυχία του δίσκου της ‘’C’est la vie’’ η Δέσποινα ‘’Άλλαξε’’ και κυκλοφορεί τον τελευταίο δίσκο της με τον δημιουργό και παραγωγό Φοίβο. Ο δίσκος κυκλοφορεί και σε άλλες χώρες όπως στη Βουλγαρία.

Ο δίσκος περιέχει 12 κομμάτια με την υπογραφή των :Φοίβος, Ελένη Γιαννατσούλια, Όλγα Βλαχοπούλου, Βαγγέλης Κωνσταντινίδης , Γαβρίλης Μώσας.

Τα singles του δίσκου είναι τα εξής:

1. ''Μου’χεις περάσει'' (Μουσική: Γαβρίλης Μώσας – Στίχοι:Φοίβος)
Το πρώτο single της Δέσποινας Βανδή μετά το δίσκο ‘’C’est la vie’’ είναι γεγονός. Το τραγούδι η Δέσποινα το παρουσίασε πρώτη φορά σε πάρτι σταθμού στο DC. Επίσης είχε πάιξει σε έναν επαρχιακό σταθμό (Aquarius FM) παράλληλα με την Δέσποινα στο DC. Ο σταθμός είχε κάνει ρεκόρ ακροαματικότητας αφού οι πιστοί fans της Δέσποινας κατάλαβαν ότι θα έπαιζε το τραγούδι. Το τραγούδι στο συνολικό airplay του 2012 κατέλαβε την 33η θέση.
Δείτε το βίντεο κλιπ

2. ''Γυρίσματα'' (Μουσική-Στίχοι:Φοίβος)
Το δεύτερο single πριν την κυκλοφορία του νέου δίσκου κυκλοφορεί το Δεκέμβριο του 2011. Μια ακόμα μεγάλη επιτυχία προσθέτεται στη δισκογραφία της Δέσποινας. Ένα τραγούδι με ανεβαστική μουσική αλλά με πολύ καλό νόημα. Το τραγούδι καταφέρνει και φτάνει μέχρι την 4η θέση στο airplay chart και στο συνολικό airplay του 2012 κατέλαβε την 9η θέση.
Δείτε το βίντεο κλιπ

3. ''Το νησί'' (Μουσική-Στίχοι:Φοίβος)
Τρίτο single του δίσκου ‘’Άλλαξα’’ είναι ‘’Το νησί’’. Ένα καλοκαιρινό τραγούδι από αυτά που η Δέσποινα απογειώνει. Και ένα άλλο ρεκόρ για την Δέσποινα. Μέσα σε λίγες ώρες πρώτης μετάδοσης και μόνο από συγκεκριμένα ραδιόφωνα (!) κατάφερε να φτάσει στην 85η θέση στο επίσημο Airplay chart (Ελληνικά – ξένα). Τα νέα τραγούδια συνήθως παίρνουν θέσεις 800-600 όταν βρίσκονται σε πρώτη μετάδοση. Το τραγούδι φτάνει 4η θέση στο Airplay chart και την 38η θέση στο συνολικό Airplay του 2012.
Δείτε το βίντεο κλιπ

4. ''Το αστέρι μου'' (Μουσική:Φοίβος – Στίχοι:Ελένη Γιαννατσούλια)
Το τέταρτο κατά σειρά single του δίσκου ‘’Άλλαξα’’. Ένα ανεβαστικό τραγούδι με μελαγχολικό στίχο. Το τραγούδι φτάνει στην 9η θέση του Airplay chart και 87η θέση του συνολικού Airplay του 2012 αλλά και στην 108η θέση του συνολικού Airplay του 2013.
Δείτε το βίντεο κλιπ.

5. ''Καταλαβαίνω'' (Μουσική:Φοίβος – Στίχοι:Ελένη Γιαννατσούλια)
Άλλο ένα single για την Δέσποινα Βανδή. Το τραγούδι ήδη αγαπημένο των fan οπτικοποιείται και γίνεται επιτυχία.
Δείτε το βίντεο κλιπ.

6. ''Έλα κοντά'' (Μουσική: Φοίβος – Στίχοι: Βαγγέλης Κωνσταντινίδης)
Το τελευταίο single της Δέσποινας για τον δίσκο ‘’Άλλαξα’’ είναι αυτό. Μετά τις επιτυχίες των προηγούμενων κομματιών η Δέσποινα δεν το βάζει κάτω. Ένα μοναδικό dance κομμάτι από αυτά που μόνο η Δέσποινα ξέρει να λέει. Το τραγούδι καταλαμβάνει την 105η θέση στο συνολικό Αirplay chart του 2013.
Η Δέσποινα παρουσίασε το single στο Madwalk 2013 μαζί και με την διασκευή της τότε επιτυχίας ‘’Diamonds’’ μαζί με τους Freaky Fortune.
Δείτε την εμφάνιση

Την Πέμπτη 14 Ιουνίου στο Dream City(DC)  ο κόσμος είδε από κοντά την διπλή απονομή του δίσκου ‘’Άλλαξα’’(24.000 πωλήσεις) και άκουσε live σε μια παρουσίαση από την Δέσποινα τα τραγούδια του δίσκου.

Αγόρασε το δίσκο εδώ: https://itunes.apple.com/gr/album/allaxa/id683635867
Κάπου εδώ να ευχαριστήσω και τον @Liakoman γιατί μου έδωσε σημαντικές πληροφορίες που δεν γνώριζα και έκαναν αυτό το αφιέρωμα πιο ενδιαφέρον!

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Leonidas στις Πεμ Απρ 27, 2017 2:23 pm, 1 φορά
Leonidas
Hyper Vandicted
Hyper Vandicted

Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 3583

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι: Παράτα με
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοιραστείτε αυτή τη δημοσίευση στο: Excite BookmarksDiggRedditDel.icio.usGoogleLiveSlashdotNetscapeTechnoratiStumbleUponNewsvineFurlYahooSmarking

5 Χρόνια''Άλλαξα'' :: Σχόλια

Δημοσίευση Την / Το Πεμ Απρ 27, 2017 2:01 pm από Savvas

Ποοο απιστευτο οτι περασαν 5 χρονια .. πολυ ομορφη και η αναμονη και το αποτελεσμα και γενικα εκεινη η εποχη ..

Δημοσίευση Την / Το Πεμ Απρ 27, 2017 2:11 pm από Liakoman

Μπραβο Λεωνίδα για το αφιέρωμα.
Μια διορθωσούλα μόνο.Το Μου χεις περασει δεν εφτασε στο #1 του chart της media inspector aka το επίσημο.#1 πήγε σε ένα ανεπίσημο ραδ. chart.Αυτό του radio1.Στο επίσημο η αλήθεια είναι ότι δε θυμάμαι που peak-αρε για να βοηθήσω.Σίγουρα όμως τοπ 20 για να τερματίσει τόσο ψηλά και στο ετήσιο του 2012.

Δημοσίευση Την / Το Πεμ Απρ 27, 2017 2:23 pm από stelios

Δημοσίευση Την / Το Πεμ Απρ 27, 2017 3:02 pm από dimosf1

ειλικρινα μ φαινεται σαν χθες π ειχα παει στα mad awards και την ειχα δει να κανει χαμο εκεινη την χρονια και ειχα χαρει παρα πολυ.Καθε μερα εδω μεσα και δεν ειχα καταλαβει οτι ειχαν περασει 5 χρονια.Μπραβο @Leonidas για το αφιερωμα

Δημοσίευση Την / Το Πεμ Απρ 27, 2017 3:06 pm από stelios

Aλήθεια σας φαίνονται πολλά τα 5 χρόνια;
Εγώ σκέφτομαι πως μέσα σε αυτά τα χρόνια ακολούθησαν άλλες 2 κυκλοφορίες της και μου φαίνονται λίγα.

Δημοσίευση Την / Το Πεμ Απρ 27, 2017 3:10 pm από dimosf1

@stelios έγραψε:Aλήθεια σας φαίνονται πολλά τα 5 χρόνια;
Εγώ σκέφτομαι πως μέσα σε αυτά τα χρόνια ακολούθησαν άλλες 2 κυκλοφορίες της και μου φαίνονται λίγα.

εμενα μ φαινονται οτι περασαν σαν νερο.Βασικα μ φαινεται σαν χθες π κυκλοφορησε το ΔΜΣ και σαν προχθες το Αλλαξα Ventalia Ventalia

Δημοσίευση Την / Το Πεμ Απρ 27, 2017 6:52 pm από Elena

Πότε πέρασαν 5 χρόνια; 0026
ΔΙΣΚΆΡΑ!
Ξεκάθαρα, από τους καλύτερους δίσκους της! Σε όλα τα επίπεδα!
Ούτως ή άλλως, με αυτό τον δίσκο άρχισε να μου αρέσει, άρα είναι από τους πάραα πολύ αγαπημένους μου.

Δημοσίευση Την / Το Πεμ Απρ 27, 2017 7:07 pm από thebest20

Έχω την εντύπωση ότι βγήκε Πέμπτη 26 Απριλίου.Τουλάχιστον με Τηλεθεατή.Θυμάμαι ότι τότε δεν πήγα για μάθημα στο μεταπτυχιακό για να κάτσω να ακούσω τα κομμάτια στο youtube.Πάντως περνάνε γρήγορα τα χρόνια.

Δημοσίευση Την / Το Σαβ Απρ 29, 2017 8:56 pm από thanos - fan

Από τους αγαπημένους μου δίσκους και το καλύτερο μπούκλετ cd της Δέσποινας!

Δημοσίευση Την / Το Δευ Μαϊος 08, 2017 10:43 pm από snoops

Ααααχ το μου χεις περασει!! Αγαπη <3
Ηχος κλησης το παλι επιστρεφω!
Και το ελα κοντα που αν θυμαμαι καλα, περασε αρκετος καιρος για να γινει hit

ΥΓ. Οσα χρονια κι αν περασουν εγω εχω σταθερη ηλικια. Χα!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση στη Θ.Ενότητα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης