Vandicted
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Mariah Carey

+21
kinop
Kostask
manos
Antonius
greggel1982
Liakoman
oberlina
VasilisAst
Filippos
Steliosg
neereaux
filis
Chronis
bitcoin
n1kos
dimosf1
themisDV92
Kostas_1
thebest20
Leonidas
stelios
25 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31173
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Mariah Carey - Σελίδα 18 Empty Απ: Mariah Carey

Παρ Ιουλ 22, 2022 9:04 pm
Αυτο που εκανε στο συγκεκριμένο βιντεάκι εντελώς αντικειμενικά ειναι εντυπωσιακό.
Αλλα εμενα σαν ακροατή δεν με τραβάει ιδιαίτερα.
Εννοώ οτι όταν θέλω να ακούσω μια ερμηνεία για να την «νιώσω» δεν μου χρειάζονται όλα αυτα τα σκαμπανεβάσματα στις νότες. Κι η κριστινα το κάνει πολλάκις , με πρόθεση εντυπωσιασμού.
Η Γουίτνεϊ δεν ειχε ανάγκη να τα κάνει αυτα. Σε συγκλόνιζε η φωνη της χωρίς να εξαντλεί τις όποιες τεχνικές μπορεί να γνώριζε.

Αρέσει στους χρήστες bitcoin και Filippos

Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31173
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Mariah Carey - Σελίδα 18 Empty Απ: Mariah Carey

Παρ Ιουλ 22, 2022 9:08 pm
Filippos έγραψε:
oberlina έγραψε:Ποιο τραγούδι είναι; Το εντυπωσιακό στο ραν για εμενα είναι το ποσο γρήγορα αλλάζει τις νότες όχι η διάρκεια.
Συνεχίζω ωστόσο να πιστεύω πως η σύγκριση με Whitney/Celine είναι αστεία.
Lead the way. Ε καλά, δεν περίμενα να την παραδεχτείτε. Ότι ας πούμε έκαναν τέτοια runs Celine και Whitney. Οκ. 
Ξαναλέω άλλο τι μας συγκινεί σαν φωνή και άλλο η τεχνική και οι φωνητικές δυνατότητες. Στο δεύτερο η Mariah είναι άπιαστη.

Don’t be overdramatic. Έχουμε παραδεχτεί πολλές φορες οτι , υπήρξε , φωνάρα.

Αρέσει στον χρήστη oberlina

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16129
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Mariah Carey - Σελίδα 18 Empty Απ: Mariah Carey

Παρ Ιουλ 22, 2022 9:11 pm
Kostas_1 έγραψε:Αυτο που εκανε στο συγκεκριμένο βιντεάκι εντελώς αντικειμενικά ειναι εντυπωσιακό.
Αλλα εμενα σαν ακροατή δεν με τραβάει ιδιαίτερα.
Εννοώ οτι όταν θέλω να ακούσω μια ερμηνεία για να την «νιώσω» δεν μου χρειάζονται όλα αυτα τα σκαμπανεβάσματα στις νότες. Κι η κριστινα το κάνει πολλάκις , με πρόθεση εντυπωσιασμού.
Η Γουίτνεϊ δεν ειχε ανάγκη να τα κάνει αυτα. Σε συγκλόνιζε η φωνη της χωρίς να εξαντλεί τις όποιες τεχνικές μπορεί να γνώριζε.
Απολύτως σεβαστό. Εμένα με τρελαίνουν -με την καλή έννοια- κάτι τέτοια ας πούμε. Ήταν και ο λόγος που άρχισα να ασχολούμαι με Mimi. Ventalia
bitcoin
bitcoin
Ultra Vandicted
Ultra Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 4059
Join date : 04/02/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 1997
Αγαπημένο τραγούδι: Θελω να σε δω/Ελα
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Mariah Carey - Σελίδα 18 Empty Απ: Mariah Carey

Παρ Ιουλ 22, 2022 10:25 pm
Εγώ θα πω αυτό που είπε και ο Ροκος στον τελικό του Xfactor "δεν εχω ακούσει κάτι καλύτερο σε φωνή από τη Whitney" pray

Αρέσει στον χρήστη oberlina

greggel1982
greggel1982
Mega Vandicted
Mega Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 2168
Join date : 23/02/2017

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 1996 και Εσενα Περιμένω
Αγαπημένο τραγούδι: Θα Θελα
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Mariah Carey - Σελίδα 18 Empty Απ: Mariah Carey

Παρ Ιουλ 22, 2022 11:26 pm
Filippos έγραψε:Δεν βρίσκω το βιντεάκι. 
Πάντως στο βίντεο που είναι στο στούντιο τα έφτυσε μετά.  Ventalia


Πείτε μου τώρα για αστεία σύγκριση με Whitney και Celine. Η Mimi λάτρευε να παιδεύει τον εαυτό της, τα runs που η ίδια έκανε στα τραγούδια της (γιατί είναι και songwriter) ήταν πάντα φουλ απαιτητικά, κανονικό vocal suicide.
Η whitney αλλαζε τα φωτα των τραγουδιων στα live της (vocal arrangements) ηταν μια genius. Tωρα για songwriting πολυ αμφιβαλλω για Μariah ,Madonna και beyonce αν πραγματι συβεβαλαν σε αυτο ή αν ηταν κολπο για royalties

Αρέσει στον χρήστη oberlina

oberlina
oberlina
Golden Member
Golden Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 14710
Join date : 12/12/2020

Mariah Carey - Σελίδα 18 Empty Απ: Mariah Carey

Σαβ Ιουλ 23, 2022 12:39 am
Θα τα πάρω ένα ένα... 

Αρχικά... όταν μιλάμε για τραγούδι η καλύτερη φωνή δεν είναι αυτή που έχει τεχνική. Η ερμηνεία είναι πάντα πιο σημαντική από την τεχνική. Η Whitney είχε και τα δυο. Η Mariah υστερεί κατα πολύ για εμένα στην ερμηνεία. Δεν έχει καμία σημασία το να μπορει κάποιος να πετάξει 100 νότες σε 9'' όταν η μία νότα του άλλου σε αφήνει με ανοιχτό το στόμα. Ειδικά όταν το "μέταλλο" φωνής συνδυάζεται με power, agility, τεχνική, ΑΡΘΡΩΣΗ (η whitney είχε ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ diction), musicality και τα πάντα όλα. 



Αυτή η εμφάνιση και μόνο αρκεί για να διαγράψει οποιοδήποτε "debate" ανάμεσα στην whitney και κάποια άλλη. Στην γέφυρα κάνει φωνητικά πράγματα που αντιλαμβάνεσαι την 5η-6η φορά που θα το ακούσεις γιατί η ερμηνεία, το πάθος και η φωνή της απλά σε συνεπαίρνουν. Η τεχνική είναι εκεί. Αυτό που κάνει δεν είναι εύκολο αλλά είναι πραγματικά το τελευταίο πράγμα που σε ενδιαφέρει όταν την ακούς.

Η Κριστίνα από την άλλη κάνει κάτι άλλο, δικό της. Οι φωνές του στυλ της και ο τρόπος που τραγουδάει δεν είναι πλέον στην μόδα. Εγώ γουστάρω όμως που δεν αλλάζει αυτό που είναι για να γίνει αρεστή με την μόδα. 'Εχει τα αρχ**** να το κάνει έτσι όπως αυτή νιώθει. Ριφάρει, αυτοσχεδιάζει και τραγουδάει έτσι όπως ακριβώς θέλει και καλά κάνει. Ρισκάρει συνέχεια. Κάποιες φορές δεν πετυχαίνει αλλά όταν πετυχαίνει omg πετυχαίνει!!!!  Ο κόσμος πλέον δεν ξέρει πως τραγουδούσε η Etta James (η μεγαλύτερη επιρροή της). Αν έβγαινε η Etta σήμερα είμαι σίγουρη ότι θα άκουγε αρκετό κράξιμο για την "κακή" τεχνική της. Η βραχνάδα που κάνει η Κριστίνα είναι πάντα επιτηδευμένη. Το ότι παρασύρεται είναι το μεγαλύτερο θετικό και αρνητικό της για εμένα. 

oberlina
oberlina
Golden Member
Golden Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 14710
Join date : 12/12/2020

Mariah Carey - Σελίδα 18 Empty Απ: Mariah Carey

Σαβ Ιουλ 23, 2022 12:50 am
Kostas_1 έγραψε:Αυτο που εκανε στο συγκεκριμένο βιντεάκι εντελώς αντικειμενικά ειναι εντυπωσιακό.
Αλλα εμενα σαν ακροατή δεν με τραβάει ιδιαίτερα.
Εννοώ οτι όταν θέλω να ακούσω μια ερμηνεία για να την «νιώσω» δεν μου χρειάζονται όλα αυτα τα σκαμπανεβάσματα στις νότες. Κι η κριστινα το κάνει πολλάκις , με πρόθεση εντυπωσιασμού.
Η Γουίτνεϊ δεν ειχε ανάγκη να τα κάνει αυτα. Σε συγκλόνιζε η φωνη της χωρίς να εξαντλεί τις όποιες τεχνικές μπορεί να γνώριζε.

Ισχύει ωστόσο είναι αστείο που υπάρχει τραγούδι στο οποίο η Whitney κάνει εντελώς oversinging ενώ η Κριστίνα ενώ το τραγουδάει σε jazz εκδοχή είναι πιο μαζεμένη. One for the history books  Ventalia

Σπόιλερ:
oberlina
oberlina
Golden Member
Golden Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 14710
Join date : 12/12/2020

Mariah Carey - Σελίδα 18 Empty Απ: Mariah Carey

Σαβ Ιουλ 23, 2022 12:52 am
greggel1982 έγραψε:Η whitney αλλαζε τα φωτα των τραγουδιων στα live της (vocal arrangements) ηταν μια genius. Tωρα για songwriting πολυ αμφιβαλλω για Μariah ,Madonna και beyonce αν πραγματι συβεβαλαν σε αυτο ή αν ηταν κολπο για royalties

Σε αυτό θα συμφωνήσω και εγώ βάζοντας μέσα και τις δικές μου αγαπημένες.
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16129
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Mariah Carey - Σελίδα 18 Empty Απ: Mariah Carey

Σαβ Ιουλ 23, 2022 9:01 am
greggel1982 έγραψε:
Filippos έγραψε:Δεν βρίσκω το βιντεάκι. 
Πάντως στο βίντεο που είναι στο στούντιο τα έφτυσε μετά.  Ventalia


Πείτε μου τώρα για αστεία σύγκριση με Whitney και Celine. Η Mimi λάτρευε να παιδεύει τον εαυτό της, τα runs που η ίδια έκανε στα τραγούδια της (γιατί είναι και songwriter) ήταν πάντα φουλ απαιτητικά, κανονικό vocal suicide.
Η whitney αλλαζε τα φωτα των τραγουδιων στα live της (vocal arrangements) ηταν μια genius. Tωρα για songwriting πολυ αμφιβαλλω για Μariah ,Madonna και beyonce αν πραγματι συβεβαλαν σε αυτο ή αν ηταν κολπο για royalties
Δεν νομίζω ότι μπαίνουν στην  ίδια κατηγορία ως songwriters οι 3 που ανέφερες. Η Mariah έγραφε κανονικά τα τραγούδια της, τα πάντα είναι πάνω στη φωνή της και τα runs που η ίδια ήθελε να ακολουθεί. Όπως και τους στίχους. Πρόσφατα μπήκε και στους Songwriters Hall of Fame. Δεν το βρίσκω σωστό να αμφισβητούμε την καλλιτεχνική της ιδιότητα.

Αρέσει στον χρήστη filis

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16129
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Mariah Carey - Σελίδα 18 Empty Απ: Mariah Carey

Σαβ Ιουλ 23, 2022 9:08 am
oberlina έγραψε:Θα τα πάρω ένα ένα... 

Αρχικά... όταν μιλάμε για τραγούδι η καλύτερη φωνή δεν είναι αυτή που έχει τεχνική. Η ερμηνεία είναι πάντα πιο σημαντική από την τεχνική. Η Whitney είχε και τα δυο. Η Mariah υστερεί κατα πολύ για εμένα στην ερμηνεία. 
Το αν κάποιος έχει φωνή και μεγάλες φωνητικές δυνατότητες Oberlina μου, κρίνεται αντικειμενικά. Γι' αυτό υπάρχουν και οι vocal coaches. Το να πιάσεις την νότα είναι κάτι το αντικειμενικό, όπως και η τεχνική.
Η ερμηνεία που αναφέρεις ως το πιο σημαντικό (και συμφωνώ) είναι κάτι υποκειμενικό όμως. Για μένα πχ η Mariah είναι ανατριχιαστική σε πολλές ερμηνείες της, για σένα όχι. Δεκτά και τα δύο.
Δεν μπορείς όμως να αμφισβητήσεις τις φωνητικές της δυνατότητες. Αυτό εννοώ όταν σου λέω πως μου φαίνεται πολύ περίεργο το σχόλιό σου για αστείες συγκρίσεις με Whitney και Celine γιατί φωνητικά ήταν απίστευτες και οι 3 και κανείς δεν το αμφισβητούσε αυτό. Άλλον όμως άγγιζαν περισσότερο οι ερμηνείες της Whitney, άλλον της Celine και άλλον της Mimi.

Αρέσει στους χρήστες filis και Antonius

oberlina
oberlina
Golden Member
Golden Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 14710
Join date : 12/12/2020

Mariah Carey - Σελίδα 18 Empty Απ: Mariah Carey

Σαβ Ιουλ 23, 2022 12:09 pm
Filippos έγραψε:Δεν νομίζω ότι μπαίνουν στην  ίδια κατηγορία ως songwriters οι 3 που ανέφερες. Η Mariah έγραφε κανονικά τα τραγούδια της, τα πάντα είναι πάνω στη φωνή της και τα runs που η ίδια ήθελε να ακολουθεί. Όπως και τους στίχους. Πρόσφατα μπήκε και στους Songwriters Hall of Fame. Δεν το βρίσκω σωστό να αμφισβητούμε την καλλιτεχνική της ιδιότητα.

Λογικό να γράφουν την μελωδία που θα τραγουδήσουν. Αλλά μέχρι εκεί για εμένα. Άντε και κανένα στίχο μπορεί. Ωστόσο, όπως δεν παίρνει credit songwriter ο κιθαρίστας που γράφει την κιθάρα ή ο ντράμερ έτσι δεν θα έπρεπε να παίρνει και αυτός που απλά θα γράψεις runs κτλ. Προφανώς και τους δίνουν credit για τα royalties. Δεν μιλάω συγκεκριμένα για Μιμίκα. Γενικά το λέω. Θεωρώ πως από λογική και μόνο, καλλιτέχνες που δεν παίζουν πιάνο/κιθάρα δεν μπορούν να γράψουν. Είμαι αυστηρή σε αυτό το θέμα γιατί δεν μπορώ να βάλω στο ίδιο τσουβάλι καλλιτέχνες όπως ο Ed Sheeran, η Taylor, η Delta Goodrem, που μου αρέσουν και γράφουν όντως όλα τα τραγούδια τους με "songwriters" που δουλεύουν σε στουντιο με 10 άτομα και βγάζουν μελωδίες.
oberlina
oberlina
Golden Member
Golden Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 14710
Join date : 12/12/2020

Mariah Carey - Σελίδα 18 Empty Απ: Mariah Carey

Σαβ Ιουλ 23, 2022 12:25 pm
Filippos έγραψε:
oberlina έγραψε:Θα τα πάρω ένα ένα... 

Αρχικά... όταν μιλάμε για τραγούδι η καλύτερη φωνή δεν είναι αυτή που έχει τεχνική. Η ερμηνεία είναι πάντα πιο σημαντική από την τεχνική. Η Whitney είχε και τα δυο. Η Mariah υστερεί κατα πολύ για εμένα στην ερμηνεία. 
Το αν κάποιος έχει φωνή και μεγάλες φωνητικές δυνατότητες Oberlina μου, κρίνεται αντικειμενικά. Γι' αυτό υπάρχουν και οι vocal coaches. Το να πιάσεις την νότα είναι κάτι το αντικειμενικό, όπως και η τεχνική.
Η ερμηνεία που αναφέρεις ως το πιο σημαντικό (και συμφωνώ) είναι κάτι υποκειμενικό όμως. Για μένα πχ η Mariah είναι ανατριχιαστική σε πολλές ερμηνείες της, για σένα όχι. Δεκτά και τα δύο.
Δεν μπορείς όμως να αμφισβητήσεις τις φωνητικές της δυνατότητες. Αυτό εννοώ όταν σου λέω πως μου φαίνεται πολύ περίεργο το σχόλιό σου για αστείες συγκρίσεις με Whitney και Celine γιατί φωνητικά ήταν απίστευτες και οι 3 και κανείς δεν το αμφισβητούσε αυτό. Άλλον όμως άγγιζαν περισσότερο οι ερμηνείες της Whitney, άλλον της Celine και άλλον της Mimi.

Φιλιπ πρέπει να καταλάβεις ότι κανείς δεν αμφισβητεί ότι η Μαραι έχει φωνή και φωνητικές δυνατότητες.
 
Τεχνική δεν είναι το να μπορείς να κάνεις εντυπωσιακά ραν και μόνο αλλά το να έχεις σταθερότητα. Η Mariah από τα live που έχω δει φάλτσαρε συχνά ακόμα και στο peak της και γενικά έχει τραγικά live στην καριέρα της. Την Σελίν δεν την έχω ακούσει ποτέ στην ζωή μου να φαλτσάρει. Όπως και την whitney (στα καλά της χρόνια). 
Πως να στο πω αλλιώς... η Ariana και η Aretha Fraklin έχουν το ίδιο vocal range με την Ariana πιθανόν να έχει καλύτερη τεχνική γιατί μεγάλωσε σε μια πλούσια οικογένεια με καλούς vocal coaches. Θα σύγκρινε ποτέ κάποιος άνθρωπος στα καλά του αυτές τις δυο φωνές απλά και μόνο επειδή η Αριάνα έχει τις ίδιες φωνητικές δυνατότητες; Θέλω να πιστεύω πως όχι. Βλέπεις λοιπόν πως δεν είναι όλα υποκειμενικά στην μουσική.

Η λέξη κλειδί είναι "tone". Είναι η "χρυσόσκονη" που ξεχωρίζει τις φωνές.
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16129
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Mariah Carey - Σελίδα 18 Empty Απ: Mariah Carey

Σαβ Ιουλ 23, 2022 2:32 pm
Η Mariah φάλτσα και κακά lives στο peak της ; Σταματάω κάπου εδώ την συζήτηση Laughing
oberlina
oberlina
Golden Member
Golden Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 14710
Join date : 12/12/2020

Mariah Carey - Σελίδα 18 Empty Απ: Mariah Carey

Σαβ Ιουλ 23, 2022 2:59 pm
Filippos έγραψε:Η Mariah φάλτσα και κακά lives στο peak της ; Σταματάω κάπου εδώ την συζήτηση Laughing

μια τυχαία εμφάνιση της

Σπόιλερ:
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16129
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Mariah Carey - Σελίδα 18 Empty Απ: Mariah Carey

Δευ Ιουλ 25, 2022 4:08 pm
They're hitting the same note Laughing

Mariah Carey - Σελίδα 18 63953e10
Mariah Carey - Σελίδα 18 1744410
oberlina
oberlina
Golden Member
Golden Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 14710
Join date : 12/12/2020

Mariah Carey - Σελίδα 18 Empty Απ: Mariah Carey

Δευ Ιουλ 25, 2022 5:30 pm
Όταν είδα την ειδοποίηση κατακαλόκαιρο σκέφτηκα ότι θα εβγαλε All I want for Christmas summer remix.

A singer who puts her heart and soul in one note vs a singer who’s bored and in that extent boring.
oberlina
oberlina
Golden Member
Golden Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 14710
Join date : 12/12/2020

Mariah Carey - Σελίδα 18 Empty Απ: Mariah Carey

Τρι Ιουλ 26, 2022 9:37 pm
My top 10 
1. Without You
2. Always Be my Baby
3. Against All odds (με westlife)
4. My all
5. All I want for Xmas
6. Emotions
7. Hero
8. Fantasy
9. We belong together
10. When you believe

Σπόιλερ:

Αρέσει στον χρήστη Filippos

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16129
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Mariah Carey - Σελίδα 18 Empty Απ: Mariah Carey

Τρι Ιουλ 26, 2022 10:02 pm
1. My all
2. Without you 
3. Hero 
4. Vision of love 
5. Always be my baby 
6. Dreamlover
7. Love takes time 
8. Butterfly 
9. Emotions 
10. We belong together 
11. Can't take that away 
12. Someday 
13. Honey 
14. Fantasy 
15. When you believe

Αρέσει στους χρήστες filis και oberlina

Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31173
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Mariah Carey - Σελίδα 18 Empty Απ: Mariah Carey

Τρι Ιουλ 26, 2022 10:06 pm
Που τα βρήκες 15 τραγούδια ρε θηρίο ; Νόμιζα οτι εχει βγάλει 5-6 Laughing

Mariah Carey - Σελίδα 18 81a71310

Σπόιλερ:

Αρέσει στους χρήστες Filippos και oberlina

oberlina
oberlina
Golden Member
Golden Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 14710
Join date : 12/12/2020

Mariah Carey - Σελίδα 18 Empty Απ: Mariah Carey

Τρι Ιουλ 26, 2022 10:10 pm
No. 16 Big Energy 😂

Να ξερεις θα ακούσω αυτά που δεν ξέρω και εβαλες στο τοπ σου. Κανόνισε μην είναι τρασιες!

Αρέσει στον χρήστη Filippos

Επιστροφή στην κορυφή
Παρόμοια θέματα
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης