Μοιραστείτε
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.ΕνότηταςΕπισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 5491

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι: Παράτα με
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών
05122017

10 Χρόνια "10 Χ.Μ."

Φήμη μηνύματος : 100% (2 ψήφοι)

Και μέσα στο αφιέρωμα για τις "Δέκα εντολές" κάνουμε μια παρένθεση για ένα άλλο αφιέρωμα, για το δίσκο "10 Χ.Μ.". 

"10 Χρόνια Μαζί" είναι ο τίτλος του 7ου άλμπουμ της Δέσποινας Βανδή. Το concept του δίσκου είναι τα γενέθλια των δέκα χρόνων συνεργασίας της Δέσποινας με τον δημιουργό και παραγωγό Φοίβο.

O δίσκος περιέχει 3 CD με 15 καινούρια τραγούδια και 13 remixes από παλιότερες επιτυχίες του διδύμου. και την αγγλική έκδοση του "Σήμερα" (C'est La Vie) και το #1 Billboard hit "Gia".
Το πρώτο CD περιέχει Pop/Rock τραγούδια ενώ το δεύτερο CD κινήται στα πιο λαικά ακούσματα.
Το άλμπουμ γράφτηκε από τον Φοίβο και όχι από άλλους δημιουργούς. Χορηγός του δίσκου ήταν η "Wind Hellas".

Ο δίσκος κυκλοφόρησε στις 5 Δεκεμβρίου του 2007 από την Heaven Music καταφέρνοντας να χτυπήσει τις πλατινένιες πωλήσεις σε σύντομο χρονικό διάστημα (30.000+ πωλήσεις). 
Τον Ιούλιο του 2008 ο δίσκος επανακυκλοφόρησε με τίτλο "10 Χρόνια Μαζί: It's Destiny" περιέχοντας το τραγούδι "Destiny" σε μουσική Φοίβου - Sciller και στίχους Φοίβου.
Ο δίσκος κυκλοφόρησε και σε Memory Stick.

Tracklist:
CD 1:
1)Θέλω
2)Αγάπη
3)Όταν λείπεις
4)Κάθε μέρα
5)Σε χρειάζομαι
6)Η γη και η σελήνη
7)Γυρισμός
8)Η μάσκα (remix)
9)Θέλω (club mix)
10)10 χρόνια μαζί

CD 2:
1)Θα 'θελα
2)Το θαύμα
3)Προβλέψιμος
4)Κάθε τρεις και λίγο
5)Φαντάσου απλά
6)Τύχη
7)Σύνδρομο στέρησης
8)Τα λεφτά (remix)
9)Σύνδρομο στέρησης (remix)
10)Το θαύμα (remix)

CD 3:
1)Γεια (Gia - English version)
2)Φεύγουμε, καρδιά μου (dj NV remix)
3)Αν δε μ’ αγαπάς (dj NV nrg MIX)
4)Come along now (DJ LUKE remix)
5)Θυμήσου (SOUMKA remix)
6)Καν’ το αν μ’ αγαπάς (ANTHONY VL chill mix)
7)Η μελωδία της μοναξιάς (SOUMKA loneliness mix)
8)Ανάβεις φωτιές (dance mix)
9)Jambi (club mix)
10)C' est la vie (Σήμερα)

Φυσικά μέσα σε ένα τριπλό δίσκο μιλάμε για πολλές επιτυχίες όπως:

1) Θέλω
Το πρώτο τραγούδι από το δίσκο. Κυκλοφόρησε στις 10/10 και ακόμα πιο συγκεκριμένα στις 10 το πρωί στα ραδιόφωνα της Ελλάδας. Μια ποπ μπαλάντα με τον ενθουσιασμό στα ύψη αφού η ανυπομονησία για τον τότε επερχόμενο δίσκο δεν κρυβόταν. Το τραγούδι έγινε μεγάλη επιτυχία αφού έμεινε στην πρώτη θέση του Chart για 5 συνεχόμενες εβδομάδες.

2) Δέκα Χρόνια Μαζί
Το δεύτερο single ήταν ο τίτλος του άλμπουμ. Μια μοναδική μπαλάντα με την αγνή ερμηνεία της Δέσποινας σίγουρα ήταν κάτι που εντυπωσίασε! Κυκλοφόρησε στις 16 Νοεμβρίου λίγες βδομάδες πριν το δίσκο. Το video clip κυκλοφόρησε στις 7/12 δύο μέρες μετά την κυκλοφορία του άλμπουμ!

3) Αγάπη
Λίγους μήνες μετά την κυκλοφορία του δίσκου και την εμπορική επιτυχία του η Δέσποινα και ο Φοίβος προχωράνε σε νέο single. Αυτή τη φορά μιλάμε πάλι για μπαλάντα και συγκεκριμένα το "Αγάπη". Μια ροκ μπαλάντα με στίχους που αντιπροσωπεύουν πολλούς. 
Το video clip κυκλοφόρησε στις 6 Μαρτίου του 2008 στο κανάλι MAD. Κατάφερε να φτάσει στη 5η θέση στο chart.

4) Φαντάσου Απλά
Κυκλοφόρησε ως video clip στις στις 24 Απριλίου 2008. Μία λαική μπαλάντα που μέχρι σήμερα ο κόσμος αγαπάει να ακούει

5) Γη Κι Η Σελήνη
Το πέμπτο κατά σειρά επιτυχημένο single από το δίσκο! Κυκλοφόρησε ως single στις 17 Ιουνίου 2008! Η παρουσίαση της στα Mad Music Awards 2008 θεωρείται από τις πιο πετυχημένες στην ιστορία των βραβείων! Το τραγούδι είναι μία από τις μεγαλύτερες επιτυχίες της Δέσποινας και στα live της κάνει ακόμα τον ίδιο πανικό.

6) Destiny
Την ίδια περίοδο με το "Γη Κι Η Σελήνη" κυκλοφόρησε και το Destiny με την συνεργασία του Schiller. Κυκλοφόρησε με την επανακυκλοφορία του δίσκου "10 Χρόνια Μαζί: It's Destiny". Το τραγούδι παρουσιάστηκε στα Mad Video Music Awards 2008.

7) Θα'Θελα 
Το έβδομο και τελευταίο single από το δίσκο! Το video clip μαγνητοσκοπήθηκε στις 12/5/08 σε πάρτυ του ραδιοφωνικό σταθμού "Love Radio" και κυκλοφόρησε στις 18/9/08! Θεωρείται από τις μεγαλύτερες επιτυχίες της Δέσποινας μέχρι και σήμερα και ένα από τα πιο διαχρονικά τραγούδια της!

Πέρα από αυτά τα τραγούδια που κυκλοφόρησαν επίσημα στα ραδιόφωνα ως singles και άλλα τραγούδια του δίσκου τα οποία είναι "Γυρισμός" , "Σε χρειάζομαι" , "Σύνδρομο στέρησης" και "Κάθε τρεις και λίγο" κατάφεραν να γίνουν επιτυχίες και να πάνε καλά στα ραδιόφωνα χωρίς να κυκλοφορήσουν επίσημα ως singles!
Επίσης το "Κάθε μέρα" θεωρείται επιτυχία της streaming υπηρεσίας Youtube αφού ένα βίντεο του τραγουδιού κατάφερε να φτάσει τις 2.000.000+ προβολές!

Απονομή δίσκου και πορεία στα Charts
Ο δίσκος έγινε πλατινένιος πουλώντας 30.000+ πωλήσεις την πρώτη του βδομάδα κυκλοφορίας!
Έκανε ντεμπούτο στην 4η θέση του IFPI Chart! Στο ετήσιο 2007 chart κατέλαβε την 9η θέση! Το 2011 (20η εβδομάδα) δηλαδή τέσσερα χρόνια μετά την κυκλοφορία του δίσκου ξανα μπήκε στο chart (επανείσοδος) στη 3η θέση και την 21η εβδομάδα έπεσε στην 4η θέση!
Η υψηλότερη θέση που πήρε στην Ελλάδα ήταν η 3η μένοντας 17 εβδομάδες στο chart. Στη Κύπρο έφτασε μέχρι την 4η θέση μένοντας στο chart 20 εβδομάδες. Και στις δύο χώρες έγινε πλατινένιο!

Η απονομή του δίσκου ήταν ένα party για να γιορτάσουν όλοι αυτή την επέτειο! Κόσμος δημοσιογράφοι αλλά και φίλοι της Δέσποινας και του Φοίβου κατέφθασαν να τους συγχαρούν για άλλη μια πλατίνα στη κοινή τους πορεία!

πλακέτα με όλες τις δισκογραφικλες δουλειές της Δέσποινας και του Φοίβου (1997-2007).

Βίντεο από την απονομή του δίσκου από το δελτίου ειδήσεων του "Star"

Βραβείο στα Mad VMA 2008
Πέρα από τη διπλή εμφάνιση της Δέσποινας με τα τραγούδια "Γη Κι Η Σελήνη" και "Destiny" που ανέφερα πιο πάνω η Δέσποινα κέρδισε και το βραβείο γυναίκα καλλιτέχνης της χρονιάς με το τραγούδι "Αγάπη".
Δείτε την βράβευση

Προώθηση του δίσκου
Παρουσίαση 10 Χ.μ
Παράλληλα με τη κυκλοφορία του δίσκου η Δέσποινα παρουσιάζει το καινούριο της άλμπουμ. Υπογράφει αυτόγραφα στους θαυμαστές της που περίμεναν στο κρύο του Δεκέμβρη για να την δούνε και γιορτάζουν όλοι τη κυκλοφορία του δίσκου!

Βίντεο από την εκπομπή "Mega Star"

Στην εκπομπή "Όμορφος Κόσμος το Πρωί"
Την ημέρα των Χριστουγέννων η Δέσποινα στην εκπομπή του Γρηγόρη Αρναούτογλου παραχωρεί συνέντευξη και παρουσιάζει τα νέα τραγούδια του δίσκου της!

Συνέντευξη στο "ΟΚ"
4 μήνες μετά τη κυκλοφορία του δίσκου η Δέσποινα παραχωρεί συνέντευξη στο κανάλι Mad, στην εκπομπή ΟΚ με παρουσιαστή τον Θέμη Γεωργαντά.

Παρουσίαση τραγουδιών στα Status Awards

Ως καλεσμένη η Δέσποινα παρουσίασε σε ένα medley τα τραγούδια του νέου της δίσκου! Η εμφάνιση... καταπληκτική!

Κάπου εδώ τελειώνει το αφιέρωμα! Ελπίζω να σας άρεσε! 
Ποιο είναι το αγαπημένο σας τραγούδι από το δίσκο και τι εντύπωση έχετε ως σύνολο του άλμπουμ;

Μοιραστείτε αυτή τη δημοσίευση στο:diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Σχόλια

Την / Το Τρι Δεκ 05, 2017 12:21 amdimosf1
Φήμη μηνύματος : 100% (1 ψήφοι)
μπραβο Λεωνιδα πολυ ωραιο αφιερωμα.Μ αρεσε που ανεφερες και ολες τις εκπομπες εμφανισεις που εκανε για να προωθησει το δισκο.
Αγαπημενο τραγουδι του δισκου το θα θελα γιατι θυμαμαι την πρωτη μερα που ειχα αγορασει τον δισκο και το ακουσα για πρωτη φορα μου αρεσε τοσο πολυ που δεν ξερω και εγω ποσες φορες το ακουσα μεσα σε μια ημερα.Επισης σημερα που χαζευα λιγο στο youtube καταλαβα οτι τελικα ειναι το τραγουδι της Δεσποινας που γουσταρουν παρα πολλοι συναδελφοι της
Την / Το Τρι Δεκ 05, 2017 1:07 amFilippos
Συγχαρητήρια Λεωνίδα, πολύ ωραίο αφιέρωμα !! victory
Θεωρώ πως σε γενικές γραμμές πρόκειται για έναν αδικημένο δίσκο, ακόμη κι από τους ίδιους τους φανς, αν και περιέχει κάποια πολύ ωραία τραγούδια.
Δεν μπορώ να ξεχωρίσω ένα μόνο. Laughing Τα αγαπημένα μου είναι: Γυρισμός, Αγάπη, Θα' θελα, Το θαύμα, Κάθε τρεις και λίγο και Θέλω. Ίσως έχω μια αδυναμία παραπάνω στον Γυρισμό γιατί αν και κομματάρα δεν έγινε μεγάλη επιτυχία.
Την / Το Τρι Δεκ 05, 2017 10:40 amGiotis
Μπράβο ρε Λεωνίδα. Πολύ καλό το αφιέρωμα. Και ωραία δομημένο.
10 χρόνια από το 2007. Πως περνάνε τα χρόνια;!
Τον είχα λιώσει τότε τον δίσκο γιατί ήταν μια περίοδος που είχαμε πάθει όλοι "Σύνδρομο στέρησης" από νέα Δέσποινα, μιας και είχε να βγάλει ολοκληρωμένο άλμπουμ 3 ολόκληρα χρόνια. Δεν μπορώ να πω όμως ότι είναι από τους αγαπημένους μου. Τον ξεπέρασα γρήγορα και πλέον ακούω λίγα τραγούδια. Θα θελα, αγάπη, γυρισμός κυρίως μου έχουν μείνει και τα αγαπώ ακόμα και σήμερα. Με το θα θελα βέβαια είχα πάθει overdose για μια περίοδο που δεν ήθελα να το ακούω. Αλλά αυτό πέρασε γρηγορα.
Το εξώφυλλο του δισκου μέτριο ως κακό και τα τόσα ρεμιξ περιττά αν και μου αρέσουν κανα δυο. Το ρεμιξ της Μάσκας ας πούμε είναι αγαπημένο μου. Είναι μια διαφορετική προσέγγιση. Επίσης είχε παραγίνει αυτό το κακό με τις επανακυκλοφοριες.
Αυτο που με είχε ξενερώσει περισσότερο είναι ότι για δεύτερη φορά μετα την αυλή έβγαλε δίσκο χωρίς dance. Ήμουν ακόμα σε εκείνη τη φάση.
Επίσης, κλείνοντας, η συνεργασία με τον Schiller ήταν ένα πολύ καλό γεγονός κι ας μην έκανε μεγάλη επιτυχία στην Ελλάδα. Το βιογραφικό της εμπλουτιστηκε με ένα από τα πιο γνωστά ονόματα στη διεθνή μουσική.
Την / Το Τρι Δεκ 05, 2017 11:37 amLiakoman
Φήμη μηνύματος : 100% (3 ψήφοι)
Μπράβο βρε Λεωνίδα.
Δευτεροετής φοιτητής τότε.Χριστέ μου, πως πέρασαν έτσι γρήγορα τα χρόνια;
Θυμαμαι είχα συντονιστεί στο Ρυθμο στην πρωινή εκπομπή του Πουνέντη να ακούσω το θέλω,στο λεωφορείο προς τη σχολή.Αναμεικτα συναισθηματα θυμάμαι.Χαιρομουν που ήταν ποπ, αλλά ελεγα τι ρεφρεν είναι αυτο χωρις λογια."Α α α α " θα τραγουδαμε;Σκεφτομουν ότι δε θα ταυτιστει ο κοσμος με κατι τετοιο και ότι θα ξεπεραστει γρηγορα.Οπως κι έγινε.
Πανέξυπνο,σχεδόν δαιμόνιο το πρόμο,του πρώτου single.Πρώτη μετάδοση από όλους τους σταθμούς την ίδια ώρα και μάλιστα ώρα και ημερομηνία που είναι συμβολική της νεας Era.Μιλάμε το marketing σε άλλο επίπεδο.
Σαν δίσκος μου δημιουργει μπερδεμενα συναισθηματα.Δεν ειμαι κατ αρχην φαν των ρεμιξ οπότε το 1/3 της κυκλοφορίας το βρηκα περιττό και δεν το αξιοποίησα καν.
Αν και αγαπω τα λαϊκά τραγούδια,σε βάθος χρόνου τον 2ο δίσκο (εκτός του Θάθελα) δεν τον ακούω ποτέ.Δεν με κέρδισαν τα λαϊκά του.Τότε ναι τον άκουγα αλλά τώρα όχι.Σε αντίθεση με τον 1ο δίσκο που είχε τα ποπ μέσα και μου άρεσε πολύ.Η Δέσποινα πέρασε από τα λαϊκότροπα ποπ (περιττός,κλείνομαι κλπ) και τα παιχνιδιαρικα ποπ (Ρωταω ποια,Ετερώνυμα κλπ) στα Dance και τώρα  σε πιο ποπ "ροκ" ακούσματα.Μου άρεσε αυτη η αλλάγή.
Η συνεργασία με τον Καρρα στο Διογένη μου είχε φανεί αταίριαστη με το υλικό που κυκλοφορούσε εκείνη τη χρονιά.
Τέλος, αν και δε θυμάμαι ποτέ πόσο πλήρωσα κάτι, αυτα τα 30 ευρώ που μου κόστισε αυτός ο δίσκος θα τα θυμάμαι για πάντα.Ήταν το μισό εβδομαδιαίο ποσό που είχα να καταναλώσω για εμένα.Πρεπει να τίμησα δεόντως ο φαγητό της Λέσχης εκείνη τη βδομάδα. Laughing
Την / Το Τρι Δεκ 05, 2017 3:06 pmLeonidas
@Liakoman έγραψε:

Τέλος, αν και δε θυμάμαι ποτέ πόσο πλήρωσα κάτι, αυτα τα 30 ευρώ που μου κόστισε αυτός ο δίσκος θα τα θυμάμαι για πάντα.Ήταν το μισό εβδομαδιαίο ποσό που είχα να καταναλώσω για εμένα.Πρεπει να τίμησα δεόντως ο φαγητό της Λέσχης εκείνη τη βδομάδα. Laughing
Πόσα; 291
Εγώ πάντως το πήρα 12 ευρώ από το Public πριν 3 χρόνια. Ventalia
Την / Το Τρι Δεκ 05, 2017 7:35 pmdimosf1
ναι κοντα στα 30 εκανε ο δισκος και εγω τοσα ειχα δωσει
Οντως η συνεργασια με τον Καρρα ηταν τελειως ακυρη
Ρε @Liakoman και εγω στο λεωφορειο σε εκδρομη το ακουσα το θελω.Ειχαμε συντονιστει με μια φιλη μου που της αρεσει και αυτης πολυ η Δεσποινα και περιμεναμε να το ακουσουμε.Το τραγουδι και εμενα μ ειχε φανει καπως περιεργο.Θυμαμαι μ αρεσε πολυ ο στιχος αλλα μ φαινοταν καπως το ρεφρεν.Το προμο πανεξυπνο.
Την / Το Τρι Δεκ 05, 2017 9:51 pmneereaux
Αγαπημένος δίσκος που χαντακώθηκε με αυτή τη χαζή ιδέα της επετείου.

Το bonus remix (φρικτό) που είχε όταν είχε κυκλοφορήσει σε κάρτα μνήμης στα μαγαζιά wind. Πολλοί νομίζω δε το ξέρουν.
Την / Το Τρι Δεκ 05, 2017 11:31 pmLefteris
Φήμη μηνύματος : 100% (3 ψήφοι)
Μπραβο για το αφιερωμα Λεωνιδα. Πολυ ωραιο!!
10 Χ.Μ .... Θυμαμαι την ξενερα του τοτε φαν κλαμπ στο pathfinder ,οσοι παλιοι το θυμουνται για τον τιτλο το εξωφυλλο , τα παντα!!
Ενταξει μετα οταν ακουσαμε τα τραγουδια ηρεμησαμε νομιζω.
Εγω τον αγαπησα απο τη πρωτη στιγμη , οπως εχω πει πολλες φορες τον λιωνω ακομα. Εχει καποια μετρια τραγουδια αλλα τα περισσοτερα μου αρεσαν πολυ. Επρεπε να ειχε τελειως διαφορετικο προμο , ετσι θα ειχε καλυτερη αντιμετωπιση απο τους φανς!
Και μια αναμνηση απο τοτε :
Ειχα παει στο public συνταγματος για να υπογραψει η Δεσποινα, το τι χαμος γινοταν δεν φανταζεστε!!! Υπεγραφε η Δεσποινα δεν ξερω και εγω ποσες ωρες και στο τελος ειχαμε μεινει καμια.20 αρια ατομα και μας εδιωχναν αλλα η γλυκουλα το εμαθε και ειπε να μπουμε οσοι περιμεναμε. Μας υπεγραψε μου τραγουδησε και το Λευτερη Λευτερη Λευτερη και εφυγα !!! Χαχαχα
Την / Το Τετ Δεκ 06, 2017 12:51 pmdimosf1
οντως τα ρεμιξ τα περισσοτερα δεν ηταν ωραια και ηταν περιττα για να κανουν και 3ο δισκο
Την / Το Πεμ Δεκ 07, 2017 11:28 pmmanos
Μπραβο πολυ ωραιο το αφιερωμα!!!!Πωπω περασαν δεκα χρονια....μακαρι ο χρονος να ξαναγυρνουσε στο 2007!!! Δεν ειναι ο αγαπημενος μου δισκος αλλα τον εχω συνδεσει με μια πολυ ομορφη περιοδο στη ζωη μου....Αναμνησεις λοιπον απο το 10 Χ.Μ. Αρχικα μου εκανε πολυ καλη εντυπωση το προμο με τα δεκαρια..περιμενα πως κ πως να ακουσω το Θελω..νομιζω δουλευα αλλα ευτυχως στη δουλεια ειχαμε ραδιο οποτε συνεχως κοιτουσα το ρολοι...κ με το που παει δεκα δινω προσοχη..η εισαγωγη μου αρεσε κ το κουπλε κ περιμενω το ρεφρεν....κ που ηταν το ρεφρεν; αφαντο το ρεφρεν...δλδ η κορυφωση...εφαγα τη πρωτη ξενερα.! Μερες μετα ημουν σπιτι κ περιμενα να ακουσω για πρωτη φορα το δεκα χρονια μαζι...ξενερα νουμερο δυο. ''Τι δισκος θα ειναι αυτος'' αναφωνησα... Τεσπα μην σας κουραζω αφου διαβασα τις σουπερ κριτικές στο φορουμ με το που κυκλοφορησε πηγα κ το πηρα..οκ στα πρωτα ακουσματα νομιζω δεν τρελαθικα αλλα στη πορεια αρχισα να ανακαλυπτω σιγα σιγα τα τραγουδια κ ετσι αλλαξα γνωμη...Σχεδον ολα τα ακουγα τοτε...τα ρεμιξ ηταν καπως αχρειαστα τελικα.το ολο concept της επετειου εμενα μου αρεσε παντως! Μου έλλειπε ομως ενα dance απο τον δισκο κ δεν συμφωνουσα με τις δηλωσεις της Δεσποινας οτι ειναι ο καλυτερος ή απο τους καλυτερους δισκους της. Σημερα ακουω ακομα ευχαριστα καποια τραγουδια απο τον δισκο οπως το θελω,καθε μερα,φαντασου απλα, προσφατα το οταν λειπεις κ νομιζω θα μπω στη διαδικασια να ξανακουσω κ τα υπολοιπα καποια στιγμη για να θυμηθώ παλιες καλες εποχες!
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.ΕνότηταςΕπισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης