Vandicted
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Chart Data

+14
bitcoin
Kostask
Antonius
dimosf1
oberlina
Kostas_1
themisDV92
Adamos
Chronis
Leonidas
neereaux
Filippos
n1kos
Steliosg
18 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16433
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

3 - Chart Data - Σελίδα 49 Empty Απ: Chart Data

Δευ Σεπ 05, 2022 11:36 pm
Oberlina θεωρώ πως είσαι πολύ αυστηρή με την Britney στο θέμα της εμπορικότητας. Δεν ξέρω αν η όλη φάση της σύγκρισης και της κόντρας σου έχει αφήσει κάποια αρνητικά συναισθήματα απέναντι της.
Αλλά κυριολεκτικά κάνεις stan την Rihanna που αυτή κι αν αντιμετωπιζόταν ως σουξεδομηχανή χωρίς καλλιτεχνικό αντίκρισμα. Πάντα ήταν η singles artist με τα σουξέ ενώ τα άλμπουμ της δεν πήγαιναν τόσο καλά. Η μόνη εξαίρεση που δοκίμασε κάτι διαφορετικό ήταν το Anti που κι εκεί όμως δεν έλειπαν τα Work work work work. Ακόμη και για την Perry μεγαλύτερη εκτίμηση αισθάνομαι ότι έχεις δείξει σε σχέση με την Britney. Μέχρι και πιο versatile την είχες πει όταν όλη της η καριέρα βασίζεται στην ίδια συνταγή. 
Πάντως το ότι η Britney είναι ακόμη εδώ και παραμένει δημοφιλής 25 χρόνια μετά και ύστερα απ' όσα βίωσε κάτι δείχνει.

Αρέσει στους χρήστες Leonidas και Kostas_1

Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31598
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

3 - Chart Data - Σελίδα 49 Empty Απ: Chart Data

Δευ Σεπ 05, 2022 11:41 pm
Βασικά αυτό. 
2,5 δεκαετίες καριέρα δεν κάνει κανείς επειδή απλα τον έσπρωξε το σύστημα ή έχοντας μηδενική καλλιτεχνία.

Αρέσει στους χρήστες Leonidas και Filippos

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15203
Join date : 12/12/2020

3 - Chart Data - Σελίδα 49 Empty Απ: Chart Data

Τρι Σεπ 06, 2022 12:27 am
Filippos έγραψε:Oberlina θεωρώ πως είσαι πολύ αυστηρή με την Britney στο θέμα της εμπορικότητας. Δεν ξέρω αν η όλη φάση της σύγκρισης και της κόντρας σου έχει αφήσει κάποια αρνητικά συναισθήματα απέναντι της.
Αλλά κυριολεκτικά κάνεις stan την Rihanna που αυτή κι αν αντιμετωπιζόταν ως σουξεδομηχανή χωρίς καλλιτεχνικό αντίκρισμα. Πάντα ήταν η singles artist με τα σουξέ ενώ τα άλμπουμ της δεν πήγαιναν τόσο καλά. Η μόνη εξαίρεση που δοκίμασε κάτι διαφορετικό ήταν το Anti που κι εκεί όμως δεν έλειπαν τα Work work work work. Ακόμη και για την Perry μεγαλύτερη εκτίμηση αισθάνομαι ότι έχεις δείξει σε σχέση με την Britney. Μέχρι και πιο versatile την είχες πει όταν όλη της η καριέρα βασίζεται στην ίδια συνταγή. 
Πάντως το ότι η Britney είναι ακόμη εδώ και παραμένει δημοφιλής 25 χρόνια μετά και ύστερα απ' όσα βίωσε κάτι δείχνει.

Δεν είμαι αυστηρή με την Britney. Απλά έχω άλλη οπτική. Ο αντίλογος μου βγαίνει συνέχεια στο πρόσωπο της Britney γιατί εκεί την βάζετε απέναντι στην Αγκι. Έχω ξαναπεί ότι έχω και πολλά cd της Britney και πως από παιδάκι ήμουν φαν. Το θέμα μας είναι ότι βλέπουμε διαφορετικά τα πράγματα. 

Μιλάμε για μουσική. Η Ριάνα, η Perry και όποια άλλη τραγουδάνε live. Και έχουν αποδείξει ότι με το δικό τους στυλ μπορούν να τραγουδήσουν. Κάτι που η Britney δεν έχει αποδείξει ότι μπορεί να κάνει. Αυτό και μόνο καθιστά την Britney not eligible στο να μπει σε μια σοβαρή μουσική κουβέντα. Νομίζω λέω κάτι αυτονόητο αυτή την στιγμή. Πως ακριβως να πάρω στα σοβαρά, καλλιτεχνικά, μια τραγουδίστρια που στο 90% της καριέρας της δεν τραγουδάει live; Είναι παράλογό το να πει κάποιος ότι αυτή η γυναίκα αντιμετωπίζει την καριέρα της καθαρά ως θέαμα και προϊόν και όχι ως "μουσική"; Ειλικρινά απαντήστε μου, πέρα από κάθε bias. 

Ποτέ δεν είπα ότι η Rihanna και η Perry είναι groundbreaking καλλιτέχνες. Την Perry σαφέστατα την έχω σε μεγάλη εκτίμηση όπως και κάθε song writer. Η γυναίκα είναι μουσικός! Παίζει κιθάρα και γράφει τα τραγούδια της. Το ότι έχει εμπορικό body of work και δεν είναι vocalist δεν αναιρεί το μουσικό της ταλέντο. Η Ριάνα από την άλλη είναι Hitmaker αλλά όχι σε επίπεδο Britney. Είχε hits αλλά όχι κοπι πειστ το ένα με το άλλο. Με το Anti απέδειξε ότι μπορεί να προσφέρει και κάτι παραπάνω, κάτι που η Britney στα μάτια μου δεν έχει κάνει ποτέ. 

Ένας τραγουδιστής που έχει απειροελάχιστη εξέλιξη δισκογραφικά και κυρίως δεν τραγουδάει ποτέ live για εμένα δεν μπορεί να μπαίνει στις μουσικές συζητήσεις που την βάζετε. Την αναγνωρίζω ως pop idol.. ως μουσικό δυσκολεύομαι.

Αρέσει στον χρήστη filis

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16433
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

3 - Chart Data - Σελίδα 49 Empty Απ: Chart Data

Τρι Σεπ 06, 2022 12:50 am
Δεν είναι όλοι οι καλλιτέχνες για να τραγουδάνε live και να σε συγκλονίζουν με την φωνή τους. Δηλαδή επειδή η Rihanna τραγουδάει live σημαίνει ότι είναι ανώτερη, παρόλο που και μέτριες φωνητικές δυνατότητες έχει και αδιάφορη σκηνική παρουσία και δεν έχει γράψει μισό τραγούδι μόνη της  ;
Εδώ η βασίλισσα της ποπ και θεωρείται στην καλύτερη περίπτωση μέτρια φωνητικά. Ο καθένας έχει κάτι διαφορετικό να σου προσφέρει. Το μεγαλύτερο μέρος της καριέρας της Britney στηρίχθηκε στη δισκογραφία της, τα αναρίθμητα χιτς και τις εντυπωσιακές της εμφανίσεις ως η κορυφαία performer. 
Και μουσικά έχει πειραματιστεί λ.χ. In the zone, Blackout και Glory είναι διαφορετικά από άλλες της δουλειές.
Δέχομαι ότι μπορεί να μην σου αρέσει καλλιτεχνικά, αλλά όχι το να της στερείς κάθε ίχνος καλλιτεχνικότητας. Το Blackout λ.χ. (που παρεμπιπτόντως δεν βαφτίζει μόνο το Britney army ως iconic άλμπουμ) ήταν ένας δίσκος που η ίδια δούλεψε για την παραγωγή του και επέλεξε όλα τα κομμάτια, θέλοντας να στείλει το δικό της μήνυμα για την απόλαυση χωρίς ενοχές. 

Αισθάνομαι ότι προσπαθείς να περάσεις την δική σου άποψη ως την κοινή γνώμη, ενώ κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Κι αυτό το αποδεικνύει η θέση που βρίσκεται σήμερα.

Αρέσει στους χρήστες Leonidas και Kostas_1

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15203
Join date : 12/12/2020

3 - Chart Data - Σελίδα 49 Empty Απ: Chart Data

Τρι Σεπ 06, 2022 1:30 am
Filippos έγραψε:Δεν είναι όλοι οι καλλιτέχνες για να τραγουδάνε live και να σε συγκλονίζουν με την φωνή τους. Δηλαδή επειδή η Rihanna τραγουδάει live σημαίνει ότι είναι ανώτερη, παρόλο που και μέτριες φωνητικές δυνατότητες έχει και αδιάφορη σκηνική παρουσία και δεν έχει γράψει μισό τραγούδι μόνη της  ;
Εδώ η βασίλισσα της ποπ και θεωρείται στην καλύτερη περίπτωση μέτρια φωνητικά. Ο καθένας έχει κάτι διαφορετικό να σου προσφέρει. Το μεγαλύτερο μέρος της καριέρας της Britney στηρίχθηκε στη δισκογραφία της, τα αναρίθμητα χιτς και τις εντυπωσιακές της εμφανίσεις ως η κορυφαία performer. 
Και μουσικά έχει πειραματιστεί λ.χ. In the zone, Blackout και Glory είναι διαφορετικά από άλλες της δουλειές.
Δέχομαι ότι μπορεί να μην σου αρέσει καλλιτεχνικά, αλλά όχι το να της στερείς κάθε ίχνος καλλιτεχνικότητας. Το Blackout λ.χ. (που παρεμπιπτόντως δεν βαφτίζει μόνο το Britney army ως iconic άλμπουμ) ήταν ένας δίσκος που η ίδια δούλεψε για την παραγωγή του και επέλεξε όλα τα κομμάτια, θέλοντας να στείλει το δικό της μήνυμα για την απόλαυση χωρίς ενοχές. 

Αισθάνομαι ότι προσπαθείς να περάσεις την δική σου άποψη ως την κοινή γνώμη, ενώ κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Κι αυτό το αποδεικνύει η θέση που βρίσκεται σήμερα.

Όχι Φίλιππε. Όταν είσαι μουσικός και τραγουδιστής πρέπει να τραγουδάς. Αλλιώς είσαι κάτι άλλο. Δεν λέω να μην πουν ποτέ playback αλλά τουλάχιστον να υπάρχουν 3-4 εμφανίσεις που να έχεις τραγουδήσει τίμια. Ως bare minimum. Δεν αναφέρομαι στο να σε συγκλονίζουν με την φωνή τους. Αναφέρομαι σε κάτι πολυυυυ βασικό. Κυριολεκτικά το bare minimum για ένα τραγουδιστή. 

Η Μαντόνα μπορεί να μην έχει vocal range αλλά έχει αποδείξει πολλές φορές ότι αν βάλει κάτι στο μυαλό της το κάνει και πως είναι ένας καλλιτέχνης χωρίς όρια. Η οποιαδήποτε σύγκριση με Britney είναι αστεία. 
Σπόιλερ:

Δεν αντιλέγω ότι έχει δισκογραφία, χιτς, performances κτλ. Διαφωνώ στο ότι έχει πειραματιστεί καλλιτεχνικά και πως έχει δείξει την οποιαδήποτε αξιόλογη μουσική καλλιτεχνικότητα. 

Εκφέρω την άποψη μου, νομίζω, πάντα με επιχειρήματα και όχι με γενικότητες. Το ότι ένας τραγουδιστής πρέπει να τραγουδάει δεν θεωρώ πως δεν αντιπροσωπεύει την κοινή γνώμη ή είναι μια ακραία άποψη. Το ότι η Brintey χρησιμοποιεί autotune και πολύ επεξεργασία στα τραγούδια της επίσης δεν θεωρώ πως είναι μόνο η δική μου άποψη. Τώρα οκ, ο καθένας όπως τα βλέπει. Και εγώ ωστόσο αισθάνομαι πως στο θέμα της Britney έχετε 0% αντικειμενικότητα. Και το κλείνω εκεί.

Αρέσει στους χρήστες greggel1982 και filis

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15203
Join date : 12/12/2020

3 - Chart Data - Σελίδα 49 Empty Απ: Chart Data

Τρι Σεπ 06, 2022 1:37 am


για να ξέρουμε λίγο και τι συγκρίνουμε... γιατί μάλλον δεν ξέρουμε.
Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31598
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

3 - Chart Data - Σελίδα 49 Empty Απ: Chart Data

Τρι Σεπ 06, 2022 8:09 am
Εισαι πολυ αφοριστική με την Britney και σίγουρα δεν είμαστε εμείς που έχουμε 0% αντικειμενικότητα.
Καποια πράγματα μπορεί να τα λέμε στην υπερβολη τους, είτε για πλάκα είτε γιατί έτσι κάνουν οι φανς όλων ανεξαιρέτως, αλλα αναφερόμαστε στα κεκτημένα της με παραδείγματα.
Το να λες η σύγκριση με Madonna ειναι αστεία ειναι το λιγότερο απο μόνο του αστειο λες κι ειναι η Whitney. «Διάδοχο» της στην ποπ την ονόμασαν για κάποιο λογο. Και οχι οι φανς.
Οσο για το ποιος γράφει τραγούδια και πως , μην τρελαίνεστε διότι δεν το γνωρίζετε πραγματικά απλα επειδή αναφέρεται το ονομα τους στους συντελεστές.
Laughing

Αρέσει στον χρήστη Filippos

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16433
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

3 - Chart Data - Σελίδα 49 Empty Απ: Chart Data

Τρι Σεπ 06, 2022 9:41 am
oberlina έγραψε:

για να ξέρουμε λίγο και τι συγκρίνουμε... γιατί μάλλον δεν ξέρουμε.
Ότι ας πούμε συγκλονιστήκαμε από την ερμηνεία της ;  
Oberlina σόρρυ αλλά όταν μου λες για αστεία σύγκριση των Mariah - Whitney - Celine και μετά μου εκθειάζεις φωνητικά την Rihanna, αδυνατώ να συνεχίσω την συζήτηση.
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15203
Join date : 12/12/2020

3 - Chart Data - Σελίδα 49 Empty Απ: Chart Data

Τρι Σεπ 06, 2022 10:35 am

Εισαι πολυ αφοριστική με την Britney και σίγουρα δεν είμαστε εμείς που έχουμε 0% αντικειμενικότητα.
Καποια πράγματα μπορεί να τα λέμε στην υπερβολη τους, είτε για πλάκα είτε γιατί έτσι κάνουν οι φανς όλων ανεξαιρέτως, αλλα αναφερόμαστε στα κεκτημένα της με παραδείγματα.
Το να λες η σύγκριση με Madonna ειναι αστεία ειναι το λιγότερο απο μόνο του αστειο λες κι ειναι η Whitney. «Διάδοχο» της στην ποπ την ονόμασαν για κάποιο λογο. Και οχι οι φανς.
Οσο για το ποιος γράφει τραγούδια και πως , μην τρελαίνεστε διότι δεν το γνωρίζετε πραγματικά απλα επειδή αναφέρεται το ονομα τους στους συντελεστές.
Laughing
Μα είναι αστεία. Και τον Chris Brown τον να χτίζουν διάδοχο του Michael Jackson, και τον Μπιμπερ πρίγκιπα της ποπ. Τεσπα, αν θέλετε να νομίζετε ότι υπαρχει κάποια βάση στο να θεωρείται η Μπριτνει διάδοχος της Μαντόνα είναι δικαίωμα σας. 

Δεν αναφέρεται στα credits. Είναι τα credits. 3 - Chart Data - Σελίδα 49 6b3ca310

Αρέσει στον χρήστη filis

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15203
Join date : 12/12/2020

3 - Chart Data - Σελίδα 49 Empty Απ: Chart Data

Τρι Σεπ 06, 2022 10:41 am
Filippos έγραψε:
oberlina έγραψε:

για να ξέρουμε λίγο και τι συγκρίνουμε... γιατί μάλλον δεν ξέρουμε.
Ότι ας πούμε συγκλονιστήκαμε από την ερμηνεία της ;  
Oberlina σόρρυ αλλά όταν μου λες για αστεία σύγκριση των Mariah - Whitney - Celine και μετά μου εκθειάζεις φωνητικά την Rihanna, αδυνατώ να συνεχίσω την συζήτηση.
Δεν νομίζω ότι θα συνεννοηθούμε ποτέ. Κάνουμε εσκεμμένα(Wink κύκλους για να αποδείξουμε ότι ο Γάιδαρος πεταει; 
Δεν είπα ότι συγκλονίστηκα, ούτε την εκθείασα φωνητικά. Έβαλα ένα βίντεο μια τραγουδίστριας που αν και δεν είχε ποτέ φωνάρα, επέλεξε να δουλέψει την φωνή της και κατάφερε μετά από χρόνια να τραγουδάει σε 100k+ κοσμο, να επικοινωνεί μαζί τους και ναι, να ερμηνεύει με τον δικό της τρόπο. Αυτό την καθιστά μουσικό και όχι ένα απλό προϊόν των δισκογραφικών.
Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31598
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

3 - Chart Data - Σελίδα 49 Empty Απ: Chart Data

Τρι Σεπ 06, 2022 10:50 am
oberlina έγραψε:

Εισαι πολυ αφοριστική με την Britney και σίγουρα δεν είμαστε εμείς που έχουμε 0% αντικειμενικότητα.
Καποια πράγματα μπορεί να τα λέμε στην υπερβολη τους, είτε για πλάκα είτε γιατί έτσι κάνουν οι φανς όλων ανεξαιρέτως, αλλα αναφερόμαστε στα κεκτημένα της με παραδείγματα.
Το να λες η σύγκριση με Madonna ειναι αστεία ειναι το λιγότερο απο μόνο του αστειο λες κι ειναι η Whitney. «Διάδοχο» της στην ποπ την ονόμασαν για κάποιο λογο. Και οχι οι φανς.
Οσο για το ποιος γράφει τραγούδια και πως , μην τρελαίνεστε διότι δεν το γνωρίζετε πραγματικά απλα επειδή αναφέρεται το ονομα τους στους συντελεστές.
Laughing
Μα είναι αστεία. Και τον Chris Brown τον να χτίζουν διάδοχο του Michael Jackson, και τον Μπιμπερ πρίγκιπα της ποπ. Τεσπα, αν θέλετε να νομίζετε ότι υπαρχει κάποια βάση στο να θεωρείται η Μπριτνει διάδοχος της Μαντόνα είναι δικαίωμα σας. 

Δεν αναφέρεται στα credits. Είναι τα credits. 3 - Chart Data - Σελίδα 49 6b3ca310

Και ξαναλέω αυτο δεν επιβεβαιώνει τίποτα.
Τραγουδιστές τέτοιου βεληνεκούς μπορούν πανεύκολα να πληρώσουν δημιουργούς που δεν τους νοιάζει να φαίνεται το ονομα τους και να τα καρπωθούν ως δικά τους. 
Εδω στην ψαροκωσταινα εχει συμβεί. Πόσο μαλλον στην Αμερική.

Αρέσει στον χρήστη greggel1982

greggel1982
greggel1982
Mega Vandicted
Mega Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 2231
Join date : 23/02/2017

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 1996 και Εσενα Περιμένω
Αγαπημένο τραγούδι: Θα Θελα
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

3 - Chart Data - Σελίδα 49 Empty Απ: Chart Data

Τρι Σεπ 06, 2022 10:51 am
Filippos έγραψε:Oberlina θεωρώ πως είσαι πολύ αυστηρή με την Britney στο θέμα της εμπορικότητας. Δεν ξέρω αν η όλη φάση της σύγκρισης και της κόντρας σου έχει αφήσει κάποια αρνητικά συναισθήματα απέναντι της.
Αλλά κυριολεκτικά κάνεις stan την Rihanna που αυτή κι αν αντιμετωπιζόταν ως σουξεδομηχανή χωρίς καλλιτεχνικό αντίκρισμα. Πάντα ήταν η singles artist με τα σουξέ ενώ τα άλμπουμ της δεν πήγαιναν τόσο καλά. Η μόνη εξαίρεση που δοκίμασε κάτι διαφορετικό ήταν το Anti που κι εκεί όμως δεν έλειπαν τα Work work work work. Ακόμη και για την Perry μεγαλύτερη εκτίμηση αισθάνομαι ότι έχεις δείξει σε σχέση με την Britney. Μέχρι και πιο versatile την είχες πει όταν όλη της η καριέρα βασίζεται στην ίδια συνταγή. 
Πάντως το ότι η Britney είναι ακόμη εδώ και παραμένει δημοφιλής 25 χρόνια μετά και ύστερα απ' όσα βίωσε κάτι δείχνει.

το Work Work ειναι το hottest της τραγουδι παντως ever . Ναι albums δεν μοσχοπουλησε στη ΑΜΕΡΙΚΗ γιατι στην Αγγλια μια χαρα πουλουσε ...  και αν δεν κανω λαθος εχι 2-3 albums που ηταν υποψηφια στα grammys Album of the year...θεωρω ειχε πολυ καλυτερη αντιμετωπιση απο τους peers της απο τη Britney
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16433
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

3 - Chart Data - Σελίδα 49 Empty Απ: Chart Data

Τρι Σεπ 06, 2022 10:56 am
oberlina έγραψε:
Filippos έγραψε:
oberlina έγραψε:

για να ξέρουμε λίγο και τι συγκρίνουμε... γιατί μάλλον δεν ξέρουμε.
Ότι ας πούμε συγκλονιστήκαμε από την ερμηνεία της ;  
Oberlina σόρρυ αλλά όταν μου λες για αστεία σύγκριση των Mariah - Whitney - Celine και μετά μου εκθειάζεις φωνητικά την Rihanna, αδυνατώ να συνεχίσω την συζήτηση.
Δεν νομίζω ότι θα συνεννοηθούμε ποτέ. Κάνουμε εσκεμμένα(Wink κύκλους για να αποδείξουμε ότι ο Γάιδαρος πεταει; 
Δεν είπα ότι συγκλονίστηκα, ούτε την εκθείασα φωνητικά. Έβαλα ένα βίντεο μια τραγουδίστριας που αν και δεν είχε ποτέ φωνάρα, επέλεξε να δουλέψει την φωνή της και κατάφερε μετά από χρόνια να τραγουδάει σε 100k+ κοσμο, να επικοινωνεί μαζί τους και ναι, να ερμηνεύει με τον δικό της τρόπο. Αυτό την καθιστά μουσικό και όχι ένα απλό προϊόν των δισκογραφικών.
Κι εγώ σου εξηγώ πως ο κάθε καλλιτέχνης ξεχωρίζει για κάτι διαφορετικό. Ναι σίγουρα τα live vocals είναι κάτι το επιθυμητό όταν θες να δεις έναν τραγουδιστή, αλλά όταν μου προσφέρει το σόου που έκανε η Britney δεν με νοιάζει καθόλου αν θα πιάσει την νότα στο Circus. Ή αντίστοιχα η JLo αν θα βγάλει κορόνα στο Ain't it funny. 
Όταν πάω όμως στην Ariana θέλω να ακούσω τα υπέροχα vocals και το whistle register να πιάνει φωτιά, δίχως να περιμένω να δω θεαματικές χορογραφίες.
Ούτε η αγαπημένη μου Taylor θεωρείται φωνάρα, γράφει όμως τα τραγούδια της και τα επικοινωνεί με τόσο όμορφο τρόπο στις συναυλίες της.
Και μάντεψε, όλες αυτές τραγουδάνε μπροστά σε 100.000 κόσμο και όλες είναι artists. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μιλάμε για προϊόντα δισκογραφικών και να υποβιβάζουμε έτσι καλλιτέχνες που έχουν αποδείξει την αξία τους 20 χρόνια τώρα...

Αρέσει στον χρήστη Kostas_1

Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31598
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

3 - Chart Data - Σελίδα 49 Empty Απ: Chart Data

Τρι Σεπ 06, 2022 11:05 am
Συμπεριέλαβε και την Τζενη

3 - Chart Data - Σελίδα 49 200.gif?cid=b86f57d3m7zanz1cla3nybuy09tvweqebxbxydzxz12bf8a8&rid=200

Philip is on fire 🔥

Αρέσει στον χρήστη Filippos

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15203
Join date : 12/12/2020

3 - Chart Data - Σελίδα 49 Empty Απ: Chart Data

Τρι Σεπ 06, 2022 11:56 am
Kostas_1 έγραψε:
oberlina έγραψε:

Εισαι πολυ αφοριστική με την Britney και σίγουρα δεν είμαστε εμείς που έχουμε 0% αντικειμενικότητα.
Καποια πράγματα μπορεί να τα λέμε στην υπερβολη τους, είτε για πλάκα είτε γιατί έτσι κάνουν οι φανς όλων ανεξαιρέτως, αλλα αναφερόμαστε στα κεκτημένα της με παραδείγματα.
Το να λες η σύγκριση με Madonna ειναι αστεία ειναι το λιγότερο απο μόνο του αστειο λες κι ειναι η Whitney. «Διάδοχο» της στην ποπ την ονόμασαν για κάποιο λογο. Και οχι οι φανς.
Οσο για το ποιος γράφει τραγούδια και πως , μην τρελαίνεστε διότι δεν το γνωρίζετε πραγματικά απλα επειδή αναφέρεται το ονομα τους στους συντελεστές.
Laughing
Μα είναι αστεία. Και τον Chris Brown τον να χτίζουν διάδοχο του Michael Jackson, και τον Μπιμπερ πρίγκιπα της ποπ. Τεσπα, αν θέλετε να νομίζετε ότι υπαρχει κάποια βάση στο να θεωρείται η Μπριτνει διάδοχος της Μαντόνα είναι δικαίωμα σας. 

Δεν αναφέρεται στα credits. Είναι τα credits. 3 - Chart Data - Σελίδα 49 6b3ca310

Και ξαναλέω αυτο δεν επιβεβαιώνει τίποτα.
Τραγουδιστές τέτοιου βεληνεκούς μπορούν πανεύκολα να πληρώσουν δημιουργούς που δεν τους νοιάζει να φαίνεται το ονομα τους και να τα καρπωθούν ως δικά τους. 
Εδω στην ψαροκωσταινα εχει συμβεί. Πόσο μαλλον στην Αμερική.
Το συγκεκριμένο τραγούδι είναι στο debut album της.
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15203
Join date : 12/12/2020

3 - Chart Data - Σελίδα 49 Empty Απ: Chart Data

Τρι Σεπ 06, 2022 12:20 pm
Filippos έγραψε:Κι εγώ σου εξηγώ πως ο κάθε καλλιτέχνης ξεχωρίζει για κάτι διαφορετικό. Ναι σίγουρα τα live vocals είναι κάτι το επιθυμητό όταν θες να δεις έναν τραγουδιστή, αλλά όταν μου προσφέρει το σόου που έκανε η Britney δεν με νοιάζει καθόλου αν θα πιάσει την νότα στο Circus. Ή αντίστοιχα η JLo αν θα βγάλει κορόνα στο Ain't it funny. 
Όταν πάω όμως στην Ariana θέλω να ακούσω τα υπέροχα vocals και το whistle register να πιάνει φωτιά, δίχως να περιμένω να δω θεαματικές χορογραφίες.
Ούτε η αγαπημένη μου Taylor θεωρείται φωνάρα, γράφει όμως τα τραγούδια της και τα επικοινωνεί με τόσο όμορφο τρόπο στις συναυλίες της.
Και μάντεψε, όλες αυτές τραγουδάνε μπροστά σε 100.000 κόσμο και όλες είναι artists. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μιλάμε για προϊόντα δισκογραφικών και να υποβιβάζουμε έτσι καλλιτέχνες που έχουν αποδείξει την αξία τους 20 χρόνια τώρα...

Για ακόμα μια φορά μπερδεύεις το σόου με την μουσική. Δεν είναι το ίδιο. Και την Jlo την αγαπώ αλλά προς θεού δεν θα τολμούσα ποτέ να την συγκρίνω ως μουσικό με την Σακίρα, την Αγκιλέρα, την Μαντόνα, την Beyonce και δεν ξέρω εγώ ποια άλλη.

Για τελευταία φορά, δεν ορίζω την καλλιτεχνικότητα βάση της φωνητικής ικανότητας. Αλλά το να απαιτώ από έναν τραγουδιστή να τραγουδάει όπως και από έναν πιανίστα να παίζει πιάνο ή από έναν ποδοσφαιριστή να παίζει μπάλα θεωρώ πως είναι... αυτονόητο. Στην περίπτωση της Μπρίτνει δεν μιλάμε καν για playback λόγω απαιτητικού σόου. Μιλάμε για μια περσόνα που δεν έχει προσφέρει ούτε μία μέτρια live φωνητική εμφάνιση σε όλη της την καριέρα. Literally μέρχι και η Selena Gomez έχει καταφέρει να το κάνει αυτό. 

"Και μάντεψε, όλες αυτές τραγουδάνε μπροστά σε 100.000 κόσμο και όλες είναι artists. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μιλάμε για προϊόντα δισκογραφικών και να υποβιβάζουμε έτσι καλλιτέχνες που έχουν αποδείξει την αξία τους 20 χρόνια τώρα"


Λέξη κλειδί: Τραγουδάνε. 

Τέσπα, δεν μου αρέσει να παρουσιάζομαι ως hater της Britney απλά επειδή έχω άλλα στανταρς στο ποια μουσική θεωρώ πως έχει καλλιτεχνικότητα. Την ίδια πάνω κάτω άποψη έχω και για τραγουδίστριες που ξέρετε ότι αγαπώ οπως η Φουρέιρα, η Selena, η Jlo. Απλά αυτές τουλάχιστον, σε πολλά σημεία της καριέρας τους αντιμετώπισαν την μουσική με πιο ειλικρίνεια από το "fast food" hits και μου απέδειξαν ότι είναι τργουδίστριες. Καλές; Όχι. Αλλό αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Αρέσει στον χρήστη filis

Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31598
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

3 - Chart Data - Σελίδα 49 Empty Απ: Chart Data

Τρι Σεπ 06, 2022 12:52 pm
Η JLo παντα μα παντα τραγουδάει live τα περισσότερα parts των τραγουδιών της παρόλο που χορεύει εξαντλητικά. Ακόμη και σημερα στα 53 που ξεβιδώνεται στη σκηνή , θα μπορούσε να εχει απλα το playback απο πίσω να παίζει αλλα δεν το κάνει οσο κι αν την υποβιβάζουν συνεχώς ως τραγουδίστρια.  Φωνάρα δεν ειναι , το ξέρουμε όλοι, αλλά δεν χρειαζεται να ειναι και όλες φωνάρες. Υπερτερεί σε άλλα.
Οσο για την Britney έχουμε ακούσει όλα αυτα τα χρονια οτι παίζανε διαφορα σε σχέση με τη φωνη της και κατα ποσο της επιτρεπόταν να τραγουδάει live αλλα ας μην ανοίξουμε ΚΑΙ αυτο το θέμα σημερα.

3 - Chart Data - Σελίδα 49 200.gif?cid=b86f57d3h82wa6z7yckmmixnztacgb3z8vjajbq5n1e9zcuk&rid=200

Αρέσει στους χρήστες Leonidas και Filippos

n1kos
n1kos
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6820
Join date : 28/10/2015
Location : Θεσσαλονικη

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 1997
Αγαπημένο τραγούδι: Όλο λείπεις
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

3 - Chart Data - Σελίδα 49 Empty Απ: Chart Data

Τρι Σεπ 06, 2022 1:13 pm
Καλά τώρα συγκρίνουμε τη Ριρικα με τη Μπριτνει!
Μια εντελώς παραφωνη τραγουδίστρια που ούτε στα cd δε μπορούν να καλύψουν τις παραφωνίες της και στα λαιβ της βαριέται που ζει με αποτέλεσμα να έχει φάει και γιουχαρισμα σε συναυλία της επί Αντι ερα!
Το ότι η Μπριτνει δε γράφει τα τραγούδια όπως πχ γράφει η Τειλορ τα δικά της (που είναι λες και διαβάζεις στίχους 10χρονου αλλα αυτό είναι άλλη συζήτηση) δε σημαίνει οτι δεν είναι ολοκληρωμένη καλλιτέχνης!
Έφερε επανάσταση το ολο στυλ της αλλα και η μουσική της! Διαφοροποίηθηκε αρκετά στους δίσκους της και δεν βαλτωσε ποτέ όπως η Περρυ πχ!
Η σύγκριση με την Αγκιλερα επίσης δε κολλάει, στην αρχή η Κριστινα έκανε καριέρα στη σκιά της Μπριτνει αλλά μετά τράβηξε εντελώς διαφορετικό δρόμο και ξεχώρισε!

Αρέσει στους χρήστες Leonidas, Kostas_1 και Filippos

Διαφωνούν οι χρήστες greggel1982 και filis

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15203
Join date : 12/12/2020

3 - Chart Data - Σελίδα 49 Empty Απ: Chart Data

Τρι Σεπ 06, 2022 1:24 pm
Η Ριάνα φαλτσαρει και θέλει επεξεργασία στους δίσκους της και δεν πρέπει να συγκρίνεται με την Μπριτνει σε αυτό; Seriously now?
Η Ριάνα έφαγε γιουχάρισμα για τα φάλτσα; Στην Αυστραλία είχε γίνει σάλος με το lipsync της Μπριτνει στο circus era και οι άνθρωποι ζητούσαν τα λεφτά τους πίσω με αποτέλεσμα η ίδια η παραγωγή να βγαίνει και να παραθέτει τους όρους του εισιτηρίου για να αποδείξει ότι νομικά πουθενα δεν γράφει ότι στην συναυλία θα υπάρχουν ζωντανά φωνητικά. Και συνεχίζουμε μετά από αυτό να κάνουμε σοβαρή συζήτηση περι μουσικης. Οκ.

Αρέσει στους χρήστες greggel1982 και filis

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15203
Join date : 12/12/2020

3 - Chart Data - Σελίδα 49 Empty Απ: Chart Data

Τρι Σεπ 06, 2022 1:41 pm
Το chart dat έγινε rant data 😂
Επιστροφή στην κορυφή
Παρόμοια θέματα
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης