Vandicted
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Διλήμματα

+12
thebest20
kinop
Kostask
greggel1982
Antonius
Chronis
bitcoin
Steliosg
Kostas_1
Filippos
Leonidas
oberlina
16 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16589
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

1 - Διλήμματα  - Σελίδα 10 Empty Απ: Διλήμματα

Κυρ Ιουν 26, 2022 2:21 am
Kostask έγραψε:Κάπου διάβασα ότι η Gaga είναι ανώτερη φωνητικά της Beyoncé, οκ σεβαστό σαν προσωπική άποψη αλλά αντικειμενικά όχι! Σε κανένα σύμπαν... Η Beyoncé είναι με τεράστια διαφορά η μεγαλύτερη vocalist της γενιάς της, ίσως μαζί με Aguilera (βέβαια η τελευταία είχε σχετικά περιορισμένες ερμηνευτικές δυνατότητες, καθώς αυτοχαρακτηριστηκε και αυτοπεριοριστηκε σε συγκεκριμένο στυλ τραγουδισματος+ ότι δεν πρόσεξε ιδιαίτερα καλά τη φωνή της λόγω κακης τεχνικής), ψάξτε το, δείτε βιντεάκια της, δείτε γνώμες ανθρώπων που ξέρουν κτλ . Αγαπώ την Γκαγκα αλλά όχι!
Ωραία θα έχουμε νέο beef απ' ό,τι φαίνεται Ventalia
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15407
Join date : 12/12/2020

1 - Διλήμματα  - Σελίδα 10 Empty Απ: Διλήμματα

Κυρ Ιουν 26, 2022 3:29 am
Παρτε ποπ κορν 😂

Αρέσει στον χρήστη Filippos

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15407
Join date : 12/12/2020

1 - Διλήμματα  - Σελίδα 10 Empty Απ: Διλήμματα

Κυρ Ιουν 26, 2022 3:53 am
Kostask έγραψε:Κάπου διάβασα ότι η Gaga είναι ανώτερη φωνητικά της Beyoncé, οκ σεβαστό σαν προσωπική άποψη αλλά αντικειμενικά όχι! Σε κανένα σύμπαν... Η Beyoncé είναι με τεράστια διαφορά η μεγαλύτερη vocalist της γενιάς της, ίσως μαζί με Aguilera (βέβαια η τελευταία είχε σχετικά περιορισμένες ερμηνευτικές δυνατότητες, καθώς αυτοχαρακτηριστηκε και αυτοπεριοριστηκε σε συγκεκριμένο στυλ τραγουδισματος+ ότι δεν πρόσεξε ιδιαίτερα καλά τη φωνή της λόγω κακης τεχνικής),

Προφανως και δεν μπορώ να αφήσω αυτό για την Αγκιλερα να περάσει έτσι. 😂😂😂
Αρχικά η Αγκιλερα έχει τον τίτλο του “Voice of our generation” Φωνητικά είναι ένα φαινόμενο για παρά πολλά πράγματα. Αυτό που δεν καταλαβαίνουν πολλοί είναι πως η Αγκιλερα δεν έχει ερνηνευτικη νοοτροπία της ποπ μουσικης. Τραγουδάει οπως τραγουδάνε οι soul και οι rock n roll καλλιτέχνες δηλαδή οπως γουστάρει και νιώθει το τραγούδι. Βάζει το συναίσθημα πάντα πάνω από όλα. Το ότι έχει περιοριστεί σε ένα συγκεκριμένο στυλ δεν στέκει γιατί είναι η μόνη ποπ καλλιτεχνης της γενιάς της που έχει τραγουδήσει κυριολεκτικά ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Αυτό για την τεχνική της είναι απλα ενας μύθος. Η φωνή της όχι απλα είναι καλοδιατηρημένη αλλά βρίσκεται και σε δεύτερο φωνητικό peak as we speak. Αν δεν είχε καλή τεχνική θα είχε καταστραφεί εντελως με το distortion που χρησιμοποιεί αλλά η γυναίκα είναι απλά ένα φαινόμενο. Οποιος έχει δει το masterclass της απλα καταλαβαίνει το μεγαλείο του ταλέντου της και ποσο μεγάλο instrument έχει. Ασύγκριτο με οποιαδήποτε άλλη της γενιάς της. Η Beyonce έχει φωνάρα, έκταση, stamina και θεϊκά riffs αλλά η Αγκιλερα είναι κάτι από τα παλιά. Έχει όλα τα παραπάνω, ένα ΘΕΙΚΟ head voice, χαμηλές και μετά πηδάει σε έκταση σαν να είναι παιχνιδάκι. Επισης, απειρες φορες αυτοσχεδιάζει on the spot riffs που απλά λες δεν γινεται...η γυναίκα είναι μουσική διάνοια. 

Και να σημειώσω εδώ πως η ίδια η Etta James είχε κραξει την ερμηνεία της Beyonce για το At Last αλλά είχε αποθεώσει την Aguilera. Οπως το ίδιο έχουν κάνει και καλλιτεχνες οπως η Whitney, η Aretha, η Patti LaBelle. Καλλιτεχνες που καταλαβαίνουν τι είναι το soul singing και σίγουρα δεν χρωστάνε αποθεωτικές κουβεντες σε κανέναν. Αυτά!
Leonidas
Leonidas
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 56624
Join date : 07/11/2015
Age : 22
Location : Λάρισα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι: Παράτα με
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

1 - Διλήμματα  - Σελίδα 10 Empty Απ: Διλήμματα

Κυρ Ιουν 26, 2022 10:37 am
Kostask έγραψε:Κάπου διάβασα ότι η Gaga είναι ανώτερη φωνητικά της Beyoncé, οκ σεβαστό σαν προσωπική άποψη αλλά αντικειμενικά όχι! Σε κανένα σύμπαν... Η Beyoncé είναι με τεράστια διαφορά η μεγαλύτερη vocalist της γενιάς της, ίσως μαζί με Aguilera (βέβαια η τελευταία είχε σχετικά περιορισμένες ερμηνευτικές δυνατότητες, καθώς αυτοχαρακτηριστηκε και αυτοπεριοριστηκε σε συγκεκριμένο στυλ τραγουδισματος+ ότι δεν πρόσεξε ιδιαίτερα καλά τη φωνή της λόγω κακης τεχνικής), ψάξτε το, δείτε βιντεάκια της, δείτε γνώμες ανθρώπων που ξέρουν κτλ . Η Beyonce συγκαταλέγεται στους  star vocalists, στις περισσότερες αναλύσεις κριτικών, μαζί με μετρημένους ακόμα ανθρώπους! Αγαπώ την Γκαγκα αλλά όχι!
Σβήσε το ποστ, άλλαξε πόλη, χώρα, ήπειρο, όνομα, φύλο και μπες σε πρόγραμμα προστασίας μαρτύρων
Γρήγορα! Δεν θα το αφήσει να περάσει έτσι αυτό

______________________
You know... I’m something of a Vandicted myself

Αρέσει στον χρήστη Kostask

Kostask
Kostask
Baby Vandicted
Baby Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 355
Join date : 30/06/2017

1 - Διλήμματα  - Σελίδα 10 Empty Απ: Διλήμματα

Κυρ Ιουν 26, 2022 10:43 am
Αυτό με την Etta James δεν έγινε ακριβώς έτσι. Στην αρχή την αποθέωνε (μην ξεχνάμε πως η Beyoncé είχε κάνει μια ταινία που παρίστανε την Etta και η ίδια είχε δηλώσει: "She did a good job. I just think I'm really blessed that she did this movie and she did it like she did," she said. Στην ταινία είχαν χρησιμοποιηθεί διάφορα τραγούδια της, όχι μόνο αυτό.
Μετά το τραγούδησε στο inauguration του Obama, και έγινε αυτό
“You guys know your president, right? You know the one with the big ears? Wait a minute, he ain’t my president. He might be yours; he ain’t my president. But I tell you that woman he had singing for him, singing my song — she’s going to get her a*s whupped… I can’t stand Beyonce, she had no business up there singing … my song that I’ve been singing forever."
Ημέρες αργότερα “I didn’t really mean anything. Even as a little child, I’ve always had that comedian kind of attitude. … That’s probably what went into it. Nobody was getting mad at me in Seattle. They were all laughing, and it was funny.”
Επίσης λίγους μήνες μετά διαγνώστηκε με άνοια, οπότε αντιλαμβάνεσαι ότι δεν ήταν και στα καλύτερα της!
Αυτό με το soul singing το αντιλαμβάνομαι όπως το θέτεις, ίσως σε εμένα να ακούγεται εκνευριστικο το στυλ της μετά από λίγο. Την κακή τεχνική δεν την διακρίνω εγώ προφανώς, δεν είμαι vocal coach, το λέω καθαρά με βάση άπειρα βιντεάκια που παρακολουθώ. Το μόνο που μπορώ εγώ να διακρίνω είναι ότι σε ορισμενα τραγούδια δεν μου αρέσει η ερμηνεία της καθώς είναι υπερβολικά pushed, για εμένα! Αλλά όπως και να έχει είδες ότι δεν την ξέχασα και ότι προφανώς εκτιμώ το ταλέντο της😅

Αρέσει στον χρήστη oberlina

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16589
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

1 - Διλήμματα  - Σελίδα 10 Empty Απ: Διλήμματα

Κυρ Ιουν 26, 2022 11:34 am
Για να μην τσακώνεστε Mariah ended both Ventalia
Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31846
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

1 - Διλήμματα  - Σελίδα 10 Empty Απ: Διλήμματα

Κυρ Ιουν 26, 2022 11:58 am
Εδω σφαζονται, ο Φιλιππος νομιζει εχουμε Χριστουγεννα 

1 - Διλήμματα  - Σελίδα 10 200.gif?cid=b86f57d3iacp8ts4dgmj9xmwo0ml9v55oh1uockx53g3615o&rid=200

Αρέσει στους χρήστες Filippos και oberlina

Kostask
Kostask
Baby Vandicted
Baby Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 355
Join date : 30/06/2017

1 - Διλήμματα  - Σελίδα 10 Empty Απ: Διλήμματα

Κυρ Ιουν 26, 2022 12:17 pm
Filippos έγραψε:Για να μην τσακώνεστε Mariah ended both Ventalia
And herself as well...

Αρέσει στον χρήστη oberlina

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16589
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

1 - Διλήμματα  - Σελίδα 10 Empty Απ: Διλήμματα

Κυρ Ιουν 26, 2022 12:34 pm
Α επίσης φωνητικά:
Ariana Grande > Beyonce, Xtina
Kostask
Kostask
Baby Vandicted
Baby Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 355
Join date : 30/06/2017

1 - Διλήμματα  - Σελίδα 10 Empty Απ: Διλήμματα

Κυρ Ιουν 26, 2022 12:39 pm
Filippos έγραψε:Α επίσης φωνητικά:
Ariana Grande > Beyonce, Xtina
Μεγάλο range, κακή τεχνική, κακή άρθρωση, less power than both of them!
Παραμένει εξαιρετική vocalist nonetheless !

Αρέσει στον χρήστη oberlina

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16589
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

1 - Διλήμματα  - Σελίδα 10 Empty Απ: Διλήμματα

Κυρ Ιουν 26, 2022 12:46 pm
Kostask έγραψε:
Filippos έγραψε:Α επίσης φωνητικά:
Ariana Grande > Beyonce, Xtina
Μεγάλο range, κακή τεχνική, κακή άρθρωση, less power than both of them!
Παραμένει εξαιρετική vocalist nonetheless !
Τα έχει διορθώσει όσα επεσήμανες. Δεν έχει φτάσει ακόμη το peak της φωνητικά, όσο περνάνε τα χρόνια γίνεται όλο και καλύτερη. Η εμφάνιση στο Save your tears και τα Vevo performances του Positions ήταν εξαιρετικά. Θεωρώ πως μπορεί να κάνει περισσότερα πράγματα με την φωνή της σε σχέση με τις προαναφερθείσες κυρίες.
Kostask
Kostask
Baby Vandicted
Baby Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 355
Join date : 30/06/2017

1 - Διλήμματα  - Σελίδα 10 Empty Απ: Διλήμματα

Κυρ Ιουν 26, 2022 12:50 pm
Ναι σίγουρα, ειδικά αν σκεφτείς ότι αυτές μεγαλώνουν κι αυτή φτάνει στο φωνητικό πικ της! Όμως στερείται musicality, από όσα μας έχει δείξει, κάτι που οι άλλες έχουν τερματίσει. Κυριολεκτικά τους δίνεις μια μελωδία και μπορούν να χτίσουν πάνω χορωδία ολόκληρη

Αρέσει στον χρήστη oberlina

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16589
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

1 - Διλήμματα  - Σελίδα 10 Empty Απ: Διλήμματα

Κυρ Ιουν 26, 2022 12:55 pm
Επειδή είμαστε σε λάθος τοπικ, πάω στα unpopular opinions να πετάξω την βόμβα μου. Ventalia
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16589
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

1 - Διλήμματα  - Σελίδα 10 Empty Απ: Διλήμματα

Κυρ Ιουν 26, 2022 12:58 pm
Kostask έγραψε:Ναι σίγουρα, ειδικά αν σκεφτείς ότι αυτές μεγαλώνουν κι αυτή φτάνει στο φωνητικό πικ της! Όμως στερείται musicality, από όσα μας έχει δείξει, κάτι που οι άλλες έχουν τερματίσει. Κυριολεκτικά τους δίνεις μια μελωδία και μπορούν να χτίσουν πάνω χορωδία ολόκληρη
Πιστεύω η Ari έχει εξελιχθεί πολύ και σε αυτό, πλέον αναλαμβάνει μεγάλο μέρος της παραγωγής των τραγουδιών της πχ το remix του Save your tears το έκανε μόνη της από το στούντιο του σπιτιού της.
Leonidas
Leonidas
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 56624
Join date : 07/11/2015
Age : 22
Location : Λάρισα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι: Παράτα με
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

1 - Διλήμματα  - Σελίδα 10 Empty Απ: Διλήμματα

Κυρ Ιουν 26, 2022 12:58 pm
Filippos έγραψε:Επειδή είμαστε σε λάθος τοπικ, πάω στα unpopular opinions να πετάξω την βόμβα μου. Ventalia
Λυπήσου μας έχει και καύσωνα

______________________
You know... I’m something of a Vandicted myself

Αρέσει στους χρήστες Filippos και oberlina

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15407
Join date : 12/12/2020

1 - Διλήμματα  - Σελίδα 10 Empty Απ: Διλήμματα

Κυρ Ιουν 26, 2022 1:02 pm
Kostask έγραψε:Αυτό με την Etta James δεν έγινε ακριβώς έτσι. Στην αρχή την αποθέωνε (μην ξεχνάμε πως η Beyoncé είχε κάνει μια ταινία που παρίστανε την Etta και η ίδια είχε δηλώσει: "She did a good job. I just think I'm really blessed that she did this movie and she did it like she did," she said. Στην ταινία είχαν χρησιμοποιηθεί διάφορα τραγούδια της, όχι μόνο αυτό.
Μετά το τραγούδησε στο inauguration του Obama, και έγινε αυτό
“You guys know your president, right? You know the one with the big ears? Wait a minute, he ain’t my president. He might be yours; he ain’t my president. But I tell you that woman he had singing for him, singing my song — she’s going to get her a*s whupped… I can’t stand Beyonce, she had no business up there singing … my song that I’ve been singing forever."
Ημέρες αργότερα “I didn’t really mean anything. Even as a little child, I’ve always had that comedian kind of attitude. … That’s probably what went into it. Nobody was getting mad at me in Seattle. They were all laughing, and it was funny.”
Επίσης λίγους μήνες μετά διαγνώστηκε με άνοια, οπότε αντιλαμβάνεσαι ότι δεν ήταν και στα καλύτερα της!
Αυτό με το soul singing το αντιλαμβάνομαι όπως το θέτεις, ίσως σε εμένα να ακούγεται εκνευριστικο το στυλ της μετά από λίγο. Την κακή τεχνική δεν την διακρίνω εγώ προφανώς, δεν είμαι vocal coach, το λέω καθαρά με βάση άπειρα βιντεάκια που παρακολουθώ. Το μόνο που μπορώ εγώ να διακρίνω είναι ότι σε ορισμενα τραγούδια δεν μου αρέσει η ερμηνεία της καθώς είναι υπερβολικά pushed, για εμένα! Αλλά όπως και να έχει είδες ότι δεν την ξέχασα και ότι προφανώς εκτιμώ το ταλέντο της😅

Ισχύει πως έτσι έγινε. Μάλλον είχε προσβληθεί (ίσως σωστά) που δεν κάλεσαν εκείνη και κάλεσαν την Beyonce στην θέση της. Σίγουρα όμως είχε μια μικρή αγάπη στην Aguilera για αυτό την κάλεσαν και στην κηδεία της τότε αντί γιατί την Beyonce. 
Καταλαβαίνω και δέχομαι κάποιος να βρίσκει εκνευριστικό το στυλ της Αγκιλέρα πάντως. Είναι εκκεντρικό και συγκεκριμένο. Αλλά ως θέμα φωνητικής ικανότητας καθαρά δεν σηκώνω κουβέντα για το Χριστινάκι. Δεν ξέρω αν είναι επειδή έχει guts και θα κάνει live τρελά πράγματα που οι άλλες ούτε θα τολμήσουν να αγγίξουν ή το ότι απλά δεν μπορούν. Μου αρκεί που τα κάνει για να της βγάλω το καπέλο. 

Σου το δίνω πάντως που είσαι από τους μόνους *γκουχου γκουχου* που εκτιμούν τις καλές φωνές εδώ μεσα.
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15407
Join date : 12/12/2020

1 - Διλήμματα  - Σελίδα 10 Empty Απ: Διλήμματα

Κυρ Ιουν 26, 2022 1:13 pm
Filippos έγραψε:Α επίσης φωνητικά:
Ariana Grande > Beyonce, Xtina

Πέρασε η πρωταπριλιά
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15407
Join date : 12/12/2020

1 - Διλήμματα  - Σελίδα 10 Empty Απ: Διλήμματα

Κυρ Ιουν 26, 2022 1:27 pm
Filippos έγραψε:
Kostask έγραψε:
Filippos έγραψε:Α επίσης φωνητικά:
Ariana Grande > Beyonce, Xtina
Μεγάλο range, κακή τεχνική, κακή άρθρωση, less power than both of them!
Παραμένει εξαιρετική vocalist nonetheless !
 Θεωρώ πως μπορεί να κάνει περισσότερα πράγματα με την φωνή της σε σχέση με τις προαναφερθείσες κυρίες.


Τώρα αυτό το λες για να προκαλέσεις χαμό ή το εννοείς; Δεν μπορεί να το εννοείς  Ventalia 

Θα μπορούσε η Ariana να κάνει soul, jazz, country, rock? 
Δεν αντιλέγω στο ότι η Αριάνα έχει ΦΩΝΑΡΑ την οποία λατρεύω.

receipts: xtina, 41, ended ariana in just 30 seconds. 




https://twitter.com/BICONlC/status/1539722689786642432?s=20&t=mli30IsVVsHw5YdeHiswYg
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16589
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

1 - Διλήμματα  - Σελίδα 10 Empty Απ: Διλήμματα

Κυρ Ιουν 26, 2022 1:58 pm
Ναι αλλά δεν μπορεί να κάνει αυτό Laughing

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15407
Join date : 12/12/2020

1 - Διλήμματα  - Σελίδα 10 Empty Απ: Διλήμματα

Κυρ Ιουν 26, 2022 3:35 pm
Θεαρα δεν λέω αλλά αυτό δεν αποδεικνύει ότι φωνητικά είναι καλύτερη από τις αλλες. Beyonce και Xtina είναι mezzo (καλα για xtina δεν παιρνω όρκο γιατί η γυναίκα είναι αλλοπρόσαλλη) δεν είναι δυνατόν να κάνουν τόσο άνετα belting σε τέτοιο range. Αν το έκαναν θα τις μελετούσαν οι επιστήμονες. Με την ίδια λογική και η Αριανα δεν ακουμπάει καν τις χαμηλές νότες της xtina και της Bey και εννοείται πως χάνει πολύ στο θέμα tone.
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης