Vandicted
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Chart Data

+13
Nickzark
thebest20
Chronis
Antonius
Steliosg
filis
n1kos
oberlina
Leonidas
Kostask
greggel1982
Kostas_1
Filippos
17 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31611
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

5 - Chart Data - Σελίδα 23 Empty Απ: Chart Data

Πεμ Φεβ 23, 2023 10:19 am
Δεν είπα οτι ειναι κακό.
Είπα οτι αποδεικνύει οτι στηρίζεται στην πλειοψηφία της καθαρα  στους φανς η επιτυχία της Laughing
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16442
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

5 - Chart Data - Σελίδα 23 Empty Απ: Chart Data

Πεμ Φεβ 23, 2023 10:25 am
Kostas_1 έγραψε:Δεν είπα οτι ειναι κακό.
Είπα οτι αποδεικνύει οτι στηρίζεται στην πλειοψηφία της καθαρα  στους φανς η επιτυχία της Laughing
Ε τότε μπράβο της που έχει κερδίσει περισσότερο κόσμο σε σχέση με τις υπόλοιπες ; Μάλλον κάτι κάνει καλύτερα. Laughing

Αρέσει στον χρήστη oberlina

Leonidas
Leonidas
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 56396
Join date : 07/11/2015
Age : 22
Location : Λάρισα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι: Παράτα με
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

5 - Chart Data - Σελίδα 23 Empty Απ: Chart Data

Πεμ Φεβ 23, 2023 10:40 am
Η Τευλορ δεν έχει προκαλέσει και ποτέ. Είναι το λευκό, ξανθό γλυκό κλασικό αμερικανικό κορίτσι που όλοι αγαπανε.
Ούτε πολιτικοποιήθηκε ποτέ, ούτε κοινωνικά θέματα έθιξε αλλά και με την εικόνα της δεν προκάλεσε ποτέ.

Από την άλλη, δίνει στους φανς αυτό που θέλουν οι φανς και τους κρατάει συνέχεια ενεργούς.
Συνέχεια Easter eggs για τη ζωή της σε κλιπς, τιζαρει πράματα όλη την ώρα

Βέβαια οκ τους έχει δώσει παρά πολλά αλλά κ αυτή
πήρε πίσω μια μεγάλη επιτυχία.
Αλλά καλλιτεχνικά δεν ξέρω που την πάει όλο αυτό.

Όταν προσπάθησε με το Reputation να ενηλικιωσει τη μουσική της πολλοί πάθανε ένα σοκ.
Μετά για να τους ηρεμήσει, το πήγε στο άλλο άκρο με το Lover.
Νμζ πως απλά θα είναι κολλημένη στο ίδιο στυλ της, Κλαιω τον γκόμενο που με χώρισε το 2010

______________________
You know... I’m something of a Vandicted myself
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16442
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

5 - Chart Data - Σελίδα 23 Empty Απ: Chart Data

Πεμ Φεβ 23, 2023 11:10 am
Για κοινωνικά θέματα και ιδίως το ζήτημα της ισότητας των δύο φύλων έχει μιλήσει απο πολύ νωρίς. Ως επιτυχημένη γυναίκα που έφτασε στην κορυφή έχει δεχθεί άλλωστε πολλές επιθέσεις. Μην ξεχνάμε και το μπόλικο slutshaming που έχει φάει για τις σχέσεις της από τα 18 της ακόμη! Έβγαλε και το The Man ως σχετικό τραγούδι.
Και για ζητήματα που αφορούν τη μουσική και τους καλλιτέχνες έχει μιλήσει πάρα πολύ.
Μετά το 2016 άρχισε να πολιτικοποιείται κιόλας, παίρνοντας σαφή θέση κατά του Trump και υπέρ του Biden.
Δηλαδή μόνο όταν ντύνεσαι εκκεντρικά θίγεις κοινωνικά θέματα ;

Για το Reputation που λες βγήκε σε μια περίοδο που έτρωγε άπειρο hate από τα media μετά το δράμα με τον Kanye West και την Kim Kardashian. Προφανώς και οι κριτικοί την έθαψαν ακολουθώντας την γενική τάση.
Το Folklore και το Evermore δεν είναι δείγματα "ενηλικίωσης" της μουσικής της ;
Εντωμεταξύ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το λέτε αυτό συνέχεια για την Taylor, λες και το Stupid Love, το Sour candy ή το Rain on me ας πούμε διαφέρουν από τα τραγούδια του Lover.

Έχει αλλάξει 3 διαφορετικά είδη μουσικής, πώς ακριβώς είναι ίδιο το στυλ της ; Οκ θεματολογικά κατά βάση είναι ερωτικά τα τραγούδια της, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι αρνητικό αυτό.
Kostask
Kostask
Baby Vandicted
Baby Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 355
Join date : 30/06/2017

5 - Chart Data - Σελίδα 23 Empty Απ: Chart Data

Πεμ Φεβ 23, 2023 11:32 am
Δεν είναι αρνητικό, σε καμία περίπτωση ! Έχει να κάνει με το τι ψάχνει ο καθένας σε έναν καλλιτέχνη. Εγώ πχ λατρεύω όσες τσαλακώνονται on and off stage, τόσο στυλιστικά όσο και καλλιτεχνικά, που δεν φοβούνται , όχι απλά να μιλήσουν για ένα κοινωνικό θέμα, αλλά να το κάνουν trademark τους, να δημιουργήσουν τάσεις και να κάνουν influence με την "τρέλα" τους όλη την βιομηχανία, να κάνουν statements κάθε είδους κτλ...
Η Τέιλορ τα παραπάνω δεν τα διαθέτει κακά τα ψέματα, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν εκτιμώ τη μουσική της.
Το κείμενο του Λεωνίδα πάνω, λέει επίσης κάποιες αλήθειες.

Αρέσει στους χρήστες Leonidas και ChristosSav

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15209
Join date : 12/12/2020

5 - Chart Data - Σελίδα 23 Empty Απ: Chart Data

Πεμ Φεβ 23, 2023 11:42 am
Ισχύει αυτό για την Τειλορ αλλά και το ότι για να ικανοποιεί τους φανς έχει κάπως «εγκλωβιστεί» καλλιτεχνικά με το να συνεργάζεται με τους ίδιους και να έχει πάντα την ίδια προσέγγιση στην μουσική της. Εμένα δεν με ενοχλεί αυτό. Δεν γίνεται όλες να είναι trailblazers κτλ. Αυτή είναι και η ομορφιά της ξένης μουσικής. Ότι υπάρχει ποικιλία.

Αρέσει στον χρήστη Leonidas

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16442
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

5 - Chart Data - Σελίδα 23 Empty Απ: Chart Data

Πεμ Φεβ 23, 2023 11:56 am
Εγώ πάλι απολαμβάνω περισσότερο τη μουσική. Δηλαδή δεν περιμένω από μια pop star να μου μιλήσει για σημαντικά κοινωνικά θέματα και να επιμορφωθώ μέσω των τραγουδιών της. Ευπρόσδεκτο αν το κάνει κι αυτό, αλλά για μένα δεν είναι το ζητούμενο.
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15209
Join date : 12/12/2020

5 - Chart Data - Σελίδα 23 Empty Απ: Chart Data

Πεμ Φεβ 23, 2023 12:12 pm
Το καταλαβαίνω και αυτό. Το ότι δεν το αποζητάς όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι σημαντικό. Το σκεφτόμουν τις προάλλες το συγκεκριμένο. Πόσο διαφορετικό άτομο μπορεί να ήμουν αν Πχ. στα 10 μου δεν είχα δει το βίντεο κλιπ του beautiful. Τότε σίγουρα δεν καταλάβαινα τι έβλεπα και ένιωθα πολύ άβολα με το βίντεο. Δεν μου άρεσε καθόλου και θυμάμαι πως όλοι αυτοί μου φαινόντουσαν απλά περίεργοι και μερικοί "αηδιαστικοί". Αλλά τελικά πόσο σημαντικό ήταν όλο αυτό ακόμα και υποσεινήδητα. 

Πέρα από αυτό η μουσική είναι μια πόρτα για διαφορετικούς κόσμους και κουλτούρες. Ότι έχω μάθει για την μουσική με τον έναν ή τον άλλο τρόπο μου το έχουν μάθει οι καλλιτέχνες που ακούω. Πόσο διαφορετικά μπορεί να βλέπει πλέον κάποιος εκτός αμερικής την μαύρη κουλτούρα (μια κουλτούρα με την οποία δεν έχει καμία επαφή) εξαιτίας της Μπιγιόνσε και της Ριάνα;

Αρέσει στον χρήστη Kostask

ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6201
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

5 - Chart Data - Σελίδα 23 Empty Απ: Chart Data

Πεμ Φεβ 23, 2023 12:26 pm
Ας παρακολουθήσω κ αυτή τη θεματική ενότητα 😈

Αρέσει στους χρήστες Leonidas, Kostas_1, Filippos και oberlina

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16442
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

5 - Chart Data - Σελίδα 23 Empty Απ: Chart Data

Πεμ Φεβ 23, 2023 12:35 pm
oberlina έγραψε:Το καταλαβαίνω και αυτό. Το ότι δεν το αποζητάς όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι σημαντικό. Το σκεφτόμουν τις προάλλες το συγκεκριμένο. Πόσο διαφορετικό άτομο μπορεί να ήμουν αν Πχ. στα 10 μου δεν είχα δει το βίντεο κλιπ του beautiful. Τότε σίγουρα δεν καταλάβαινα τι έβλεπα και ένιωθα πολύ άβολα με το βίντεο. Δεν μου άρεσε καθόλου και θυμάμαι πως όλοι αυτοί μου φαινόντουσαν απλά περίεργοι και μερικοί "αηδιαστικοί". Αλλά τελικά πόσο σημαντικό ήταν όλο αυτό ακόμα και υποσεινήδητα. 

Πέρα από αυτό η μουσική είναι μια πόρτα για διαφορετικούς κόσμους και κουλτούρες. Ότι έχω μάθει για την μουσική με τον έναν ή τον άλλο τρόπο μου το έχουν μάθει οι καλλιτέχνες που ακούω. Πόσο διαφορετικά μπορεί να βλέπει πλέον κάποιος εκτός αμερικής την μαύρη κουλτούρα (μια κουλτούρα με την οποία δεν έχει καμία επαφή) εξαιτίας της Μπιγιόνσε και της Ριάνα;
Αντιλαμβάνομαι αυτό που λες και συμφωνώ. Απλά για μένα δεν πρέπει να θεωρείται αυτοσκοπός ενός καλλιτέχνη να θίξει κοινωνικά ζητήματα μέσω των τραγουδιών του (που όπως προείπα ευπρόσδεκτο να γίνει κι αυτό). Μπορεί να το κάνει και με τόσους άλλους τρόπους άλλωστε πχ ένα πρόσφατο παράδειγμα από Taylor, ότι έβαλε στο κλιπ του Lavender Haze ένα trans μοντέλο ως ερωτικό παρτενέρ της.
Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31611
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

5 - Chart Data - Σελίδα 23 Empty Απ: Chart Data

Πεμ Φεβ 23, 2023 1:00 pm
5 - Chart Data - Σελίδα 23 200.gif?cid=b86f57d3imq2z0inx38pti5wrygfxzxqdgm2frovkaaefqd2&rid=200

Αρέσει στους χρήστες Filippos, oberlina και ChristosSav

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15209
Join date : 12/12/2020

5 - Chart Data - Σελίδα 23 Empty Απ: Chart Data

Πεμ Φεβ 23, 2023 1:12 pm
Filippos έγραψε:
oberlina έγραψε:Το καταλαβαίνω και αυτό. Το ότι δεν το αποζητάς όμως δεν σημαίνει ότι δεν είναι σημαντικό. Το σκεφτόμουν τις προάλλες το συγκεκριμένο. Πόσο διαφορετικό άτομο μπορεί να ήμουν αν Πχ. στα 10 μου δεν είχα δει το βίντεο κλιπ του beautiful. Τότε σίγουρα δεν καταλάβαινα τι έβλεπα και ένιωθα πολύ άβολα με το βίντεο. Δεν μου άρεσε καθόλου και θυμάμαι πως όλοι αυτοί μου φαινόντουσαν απλά περίεργοι και μερικοί "αηδιαστικοί". Αλλά τελικά πόσο σημαντικό ήταν όλο αυτό ακόμα και υποσεινήδητα. 

Πέρα από αυτό η μουσική είναι μια πόρτα για διαφορετικούς κόσμους και κουλτούρες. Ότι έχω μάθει για την μουσική με τον έναν ή τον άλλο τρόπο μου το έχουν μάθει οι καλλιτέχνες που ακούω. Πόσο διαφορετικά μπορεί να βλέπει πλέον κάποιος εκτός αμερικής την μαύρη κουλτούρα (μια κουλτούρα με την οποία δεν έχει καμία επαφή) εξαιτίας της Μπιγιόνσε και της Ριάνα;
Αντιλαμβάνομαι αυτό που λες και συμφωνώ. Απλά για μένα δεν πρέπει να θεωρείται αυτοσκοπός ενός καλλιτέχνη να θίξει κοινωνικά ζητήματα μέσω των τραγουδιών του (που όπως προείπα ευπρόσδεκτο να γίνει κι αυτό). Μπορεί να το κάνει και με τόσους άλλους τρόπους άλλωστε πχ ένα πρόσφατο παράδειγμα από Taylor, ότι έβαλε στο κλιπ του Lavender Haze ένα trans μοντέλο ως ερωτικό παρτενέρ της.
Αυτοσκοπός σίγουρα δεν χρειάζεται να είναι αλλά δείχνει το πως αντιλαμβάνεται κάποιος το body of work του και κυρίως την "ευθύνη" που έχει όταν έχει τόση επιρροή αλλά και μεγάλο βήμα. 

Αυτό που μου αναφέρεις είναι πιο πολύ στα πλαίσια του political correct. Μια τέτοια κίνηση πλέον παίρνει σίγουρα περισσότερα θετικά σχόλια παρά έχει ρίσκο του να γίνεις cancel. Εγώ μιλάω για ρίσκο του μεγέθους να ταυτίσεις την μουσική σου με "περιθωριακούς" ανθρώπους ή μειονότητες, να κάνεις challenge τα ταμπού της σεξουαλικότητας που κουμπώνει ο κόσμος στις γυναίκες και άλλα τέτοια πράγματα. Δεν είναι ανάγκη να βγάλουν κάποια πολιτική κατακραυγή. 

Δεν είναι βέβαια και μόνο η μουσική αλλά γενικά το image. Για παράδειγμα, μέχρι και το εξώφυλλο της Ριάνα στην Vogue με τον asap να κρατάει πίσω το παιδί ήταν ένα ισχυρό statement που όμως περίμενες 100% σαν εικόνα από την Ριάνα. Από την Taylor ωστόσο αμφιβάλλω αν θα βλέπαμε κάτι παρόμοιο. Τον Jon πίσω να κρατάει το παιδί και αυτή μπροστά να "οδηγεί".
Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31611
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

5 - Chart Data - Σελίδα 23 Empty Απ: Chart Data

Πεμ Φεβ 23, 2023 1:14 pm
Filippos έγραψε:
Kostas_1 έγραψε:Δεν είπα οτι ειναι κακό.
Είπα οτι αποδεικνύει οτι στηρίζεται στην πλειοψηφία της καθαρα  στους φανς η επιτυχία της Laughing
Ε τότε μπράβο της που έχει κερδίσει περισσότερο κόσμο σε σχέση με τις υπόλοιπες ; Μάλλον κάτι κάνει καλύτερα. Laughing

5 - Chart Data - Σελίδα 23 Beca0b10

Αρέσει στους χρήστες Leonidas, Filippos και oberlina

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15209
Join date : 12/12/2020

5 - Chart Data - Σελίδα 23 Empty Απ: Chart Data

Πεμ Φεβ 23, 2023 1:30 pm
@Kostas_1 κλαιωωω

Αρέσει στον χρήστη Kostas_1

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16442
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

5 - Chart Data - Σελίδα 23 Empty Απ: Chart Data

Πεμ Φεβ 23, 2023 9:28 pm
Most streamed pre-2010's female artists on Spotify (lead cerdits):

5 - Chart Data - Σελίδα 23 Img_2180

Το social distancing σε άλλο λεβελ Oops
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15209
Join date : 12/12/2020

5 - Chart Data - Σελίδα 23 Empty Απ: Chart Data

Πεμ Φεβ 23, 2023 9:30 pm
Selena Gomez almost oustreaming everyone will always be funny to me
Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31611
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

5 - Chart Data - Σελίδα 23 Empty Απ: Chart Data

Πεμ Φεβ 23, 2023 9:44 pm
Κι εχει βγάλει ξέρω γω πόσα ; 5 άλμπουμ στην streaming εποχή ;
Την ωρα που η Rihanna δεν εχει βγάλει κανένα Oops
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16442
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

5 - Chart Data - Σελίδα 23 Empty Απ: Chart Data

Πεμ Φεβ 23, 2023 9:49 pm
Kostas_1 έγραψε:Κι εχει βγάλει ξέρω γω πόσα ; 5 άλμπουμ στην streaming εποχή ;
Την ωρα που η Rihanna δεν εχει βγάλει κανένα Oops
Και να αφαιρέσουμε τα 5 τελευταία άλμπουμ πάλι πρώτη θα είναι Laughing
Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31611
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

5 - Chart Data - Σελίδα 23 Empty Απ: Chart Data

Πεμ Φεβ 23, 2023 10:00 pm
Ναι βέβαια το Spotify δεν λειτουργεί έτσι.
Το νεο υλικό , ειδικά τοσο συχνά , δίνει push και στην υπόλοιπη δισκογραφία
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16442
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

5 - Chart Data - Σελίδα 23 Empty Απ: Chart Data

Πεμ Φεβ 23, 2023 10:05 pm
Σε άλλα νέα η Shakira είναι στη λίστα. I don't see JLo
Επιστροφή στην κορυφή
Παρόμοια θέματα
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης