Vandicted
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Διλήμματα

+19
V.I.P.
Antonius
Liakoman
Kostask
Chronis
ChristosSav
Steliosg
stelios
filis
Kostas vandikos
Nickzark
greggel1982
Filippos
Kostas_1
oberlina
Leonidas
kinop
thebest20
Chrismont
23 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16570
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

2 - Διλήμματα  - Σελίδα 4 Empty Απ: Διλήμματα

Παρ Ιαν 06, 2023 4:06 pm
Δεν συμφωνώ καθόλου με την τελευταία πρόταση. Κανένα είδος δεν είναι ανώτερο. Δηλαδή εγώ που δεν ακούω τζαζ, επειδή δεν με εκφράζει καθόλου, σημαίνει πως είμαι μουσικά απαίδευτος ; Όλα είναι θέμα γούστου. Όπως είπε και ο Κώστας σε κάθε είδος υπάρχουν κακά τραγούδια.
Μου κάνει εντύπωση που το λες εσύ αυτό, γιατί μόνη σου είχες αναφέρει ότι το γεγονός πως η Taylor έβγαλε indie folk άλμπουμ (είδος που λατρεύουν να αποθεώνουν οι κριτικοί) δεν σημαίνει αυτομάτως ότι είναι ανώτερη καλλιτεχνικά από τις άλλες. Και τώρα λες αυτό.

Αρέσει στους χρήστες Leonidas και Kostas_1

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15388
Join date : 12/12/2020

2 - Διλήμματα  - Σελίδα 4 Empty Απ: Διλήμματα

Παρ Ιαν 06, 2023 4:15 pm
Άμα ακούς μουσική για διασκέδαση είσαι μουσικά απαίδευτος ναι. Όπως και εγώ. Λογικό δεν είναι; Το ίδιο είμαι εγώ ως ακροατής με κάποιον που ακούει μουσική ενώ την έχει σπουδάσει;
Το ίδιο προφανώς και ισχύει και στους δημιουργούς. Δεν μπορείς να συγκρίνεις καλλιτεχνικά και σε γνώσεις κάποιον που γράφει κλασική μουσική με τον Pharrel 😂. Ούτε να συγκρίνεις τα skills τζαζ μουσικων με pop μουσικών. Ποπ και ροκ μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε χωρίς να έχει καμία εκπαίδευση ή ταλέντο. Κλασική μουσική όχι.

Αρέσει στον χρήστη filis

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15388
Join date : 12/12/2020

2 - Διλήμματα  - Σελίδα 4 Empty Απ: Διλήμματα

Παρ Ιαν 06, 2023 4:18 pm
Καμία σχέση το παράδειγμα της Τειλορ. Το να πιάσει κάποιος ένα άλλο είδος προσαρμόζοντας το στην δίκη του ταυτότητα δεν σημαίνει ότι το υπηρετεί κιόλας.
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15388
Join date : 12/12/2020

2 - Διλήμματα  - Σελίδα 4 Empty Απ: Διλήμματα

Παρ Ιαν 06, 2023 4:22 pm
Επίσης ποιος ακριβώς υμνεί το indie folk? Ως προς τους στίχους ναι, αλλά σε σύνθεση και μουσικότητα μονο άσχετοι μουσικά hipsters θα το υμνούσαν ως είδος.
Kostas vandikos
Kostas vandikos
Super Vandicted
Super Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 1314
Join date : 19/10/2022
Age : 24
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2010
Αγαπημένο τραγούδι: Θα θελα /Αγάπη/Όλα οδηγούν σ εσένα
Αγαπημένος δίσκος: Γεια /Αυλή Παραδείσου

2 - Διλήμματα  - Σελίδα 4 Empty Απ: Διλήμματα

Παρ Ιαν 06, 2023 4:25 pm
Όπως είχε πει και η κουίν μας δεν υπάρχει ποιοτικό και μη ποιοτικό τραγούδι .Υπάρχει καλό και κακό τραγούδι.Και καλό για τον καθένα είνσι αυτο που μιλάει στη ψυχή του ..Εμένα πχ μιλάει στη ψυχή μου το "...μα εσύ για μένα πέθανες ύστερα απ' ότι μου εκανες ..." χαχαχαχααχ...... Γενικότερα όμως βλέπω Κπ ""έντεχνους """να υποτιμούν τους ποπ και λαϊκους τραγουδιστές ,αυτό βγάζει κόμπλεξ και ανασφάλεια ✌

Αρέσει στον χρήστη Filippos

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16570
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

2 - Διλήμματα  - Σελίδα 4 Empty Απ: Διλήμματα

Παρ Ιαν 06, 2023 4:40 pm
oberlina έγραψε:Άμα ακούς μουσική για διασκέδαση είσαι μουσικά απαίδευτος ναι. Όπως και εγώ. Λογικό δεν είναι; Το ίδιο είμαι εγώ ως ακροατής με κάποιον που ακούει μουσική ενώ την έχει σπουδάσει;
Το ίδιο προφανώς και ισχύει και στους δημιουργούς. Δεν μπορείς να συγκρίνεις καλλιτεχνικά και σε γνώσεις κάποιον που γράφει κλασική μουσική με τον Pharrel 😂. Ούτε να συγκρίνεις τα skills τζαζ μουσικων με pop μουσικών. Ποπ και ροκ μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε χωρίς να έχει καμία εκπαίδευση ή ταλέντο. Κλασική μουσική όχι.
Ε τώρα το πηγαίνεις σε θέμα σπουδών. Εγώ αναφέρομαι σε δύο ακροατές εντελώς άσχετους από μουσική, νότες, συγχορδίες κ.λπ. που ο ένας απολαμβάνει να ακούει ποπ και ο άλλος τζαζ. Σημαίνει ότι ο δεύτερος υπερτερεί στο μουσικό κομμάτι ;
Ή μήπως όλοι οι έντεχνοι έχουν σπουδάσει μουσική ; Κάποιοι ούτε μαθήματα φωνητικής δεν έχουν κάνει.

Αρέσει στον χρήστη Kostas_1

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16570
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

2 - Διλήμματα  - Σελίδα 4 Empty Απ: Διλήμματα

Παρ Ιαν 06, 2023 4:47 pm
oberlina έγραψε:Επίσης ποιος ακριβώς υμνεί το indie folk? Ως προς τους στίχους ναι, αλλά σε σύνθεση και μουσικότητα μονο άσχετοι μουσικά hipsters θα το υμνούσαν ως είδος.
Για κάποιον λόγο είναι τα πιο critically acclaimed άλμπουμ της. Ας μη γελιόμαστε. Και δεν αναφέρομαι μόνο στο indie folk αλλά γενικά στο εναλλακτικό πχ δες κριτικές στο Melodrama και στο Norman Fucking Rockwell και δες στο Dangerous Woman και το 1989.
Leonidas
Leonidas
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 56599
Join date : 07/11/2015
Age : 22
Location : Λάρισα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι: Παράτα με
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

2 - Διλήμματα  - Σελίδα 4 Empty Απ: Διλήμματα

Παρ Ιαν 06, 2023 5:02 pm
oberlina έγραψε:Άμα ακούς μουσική για διασκέδαση είσαι μουσικά απαίδευτος ναι. Όπως και εγώ. Λογικό δεν είναι; Το ίδιο είμαι εγώ ως ακροατής με κάποιον που ακούει μουσική ενώ την έχει σπουδάσει;
Το ίδιο προφανώς και ισχύει και στους δημιουργούς. Δεν μπορείς να συγκρίνεις καλλιτεχνικά και σε γνώσεις κάποιον που γράφει κλασική μουσική με τον Pharrel 😂. Ούτε να συγκρίνεις τα skills τζαζ μουσικων με pop μουσικών. Ποπ και ροκ μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε χωρίς να έχει καμία εκπαίδευση ή ταλέντο. Κλασική μουσική όχι.
Ναι βέβαια το ελληνικό έντεχνο δεν θεωρείται κλασική μουσική.

______________________
You know... I’m something of a Vandicted myself
Leonidas
Leonidas
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 56599
Join date : 07/11/2015
Age : 22
Location : Λάρισα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι: Παράτα με
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

2 - Διλήμματα  - Σελίδα 4 Empty Απ: Διλήμματα

Παρ Ιαν 06, 2023 5:08 pm
oberlina έγραψε:Αυτό δεν αναιρεί όμως ότι κάποιος που επιλέγει μια μη δημοφιλή τέχνη το κάνει καθαρά για αυτή. Από τους 100 που κάνουν ποπ να υπάρχουν 50 που έχουν καλλιτεχνικες ανησυχίες. Από τους 100 που κάνουν τζαζ και οι 100 σίγουρα το κάνουν για την μουσική και μόνο. Άρα δεν είναι κακό να αποδεχόμαστε ότι καλλιτεχνικά κάποια είδη μουσικής είναι ανώτερα από αλλα.
Και εγώ δεν πιστεύω πως κάποιο είδος είναι ανώτερο ή κατώτερο. Όλα τα είδη απαιτούν ένα ταλέντο και μια δημιουργικότητα.

Θα έλεγα κυρίως ότι κάποια είδη μετάδοσης μουσικής είναι ανώτερα ή κατώτερα. Δηλαδή τα μπουζούκια για μένα είναι ότι πιο τελευταίο υπάρχει.
Σαφώς και μια μουσική σκηνή ή ένα θέατρο είναι καλύτεροι τρόποι για να ακούσεις live τη μουσική σου με σεβασμό στο είδος και στον καλλιτέχνη που αγαπάς.

Γιατί τα μπουζούκια δεν σέβονται τον καλλιτέχνη, αλλά τον υποβιβάζουν.

______________________
You know... I’m something of a Vandicted myself

Αρέσει στους χρήστες Filippos και oberlina

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15388
Join date : 12/12/2020

2 - Διλήμματα  - Σελίδα 4 Empty Απ: Διλήμματα

Παρ Ιαν 06, 2023 5:11 pm
Filippos έγραψε:
oberlina έγραψε:Επίσης ποιος ακριβώς υμνεί το indie folk? Ως προς τους στίχους ναι, αλλά σε σύνθεση και μουσικότητα μονο άσχετοι μουσικά hipsters θα το υμνούσαν ως είδος.
Για κάποιον λόγο είναι τα πιο critically acclaimed άλμπουμ της. Ας μη γελιόμαστε. Και δεν αναφέρομαι μόνο στο indie folk αλλά γενικά στο εναλλακτικό πχ δες κριτικές στο Melodrama και στο Norman Fucking Rockwell και δες στο Dangerous Woman και το 1989.
Δεν τα εχω ακουσει αυτα τα αλμπουμ και δεν μπορω να κρίνω
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15388
Join date : 12/12/2020

2 - Διλήμματα  - Σελίδα 4 Empty Απ: Διλήμματα

Παρ Ιαν 06, 2023 5:15 pm
Παντως κανουμε μια πολύ ενδιαφερουσα συζητηση και δυνατό ντιμπειτ που είναι καπως σαν το Κυπριακό. Δεν θα βρεθεί ποτέ απάντηση. 

Όταν υποστηρίζεις ότι η τέχνη είναι απόλυτα υποκειμενική δεν πρέπει να αποδεχθείς για παράδειγμα ότι και η Έφη Σαρρή είναι μουσικός και κάνει τέχνη; Άλλο αν δεν σου αρέσει

Αρέσει στον χρήστη Kostas vandikos

Leonidas
Leonidas
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 56599
Join date : 07/11/2015
Age : 22
Location : Λάρισα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι: Παράτα με
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

2 - Διλήμματα  - Σελίδα 4 Empty Απ: Διλήμματα

Παρ Ιαν 06, 2023 6:12 pm
oberlina έγραψε:Παντως κανουμε μια πολύ ενδιαφερουσα συζητηση και δυνατό ντιμπειτ που είναι καπως σαν το Κυπριακό. Δεν θα βρεθεί ποτέ απάντηση. 

Όταν υποστηρίζεις ότι η τέχνη είναι απόλυτα υποκειμενική δεν πρέπει να αποδεχθείς για παράδειγμα ότι και η Έφη Σαρρή είναι μουσικός και κάνει τέχνη; Άλλο αν δεν σου αρέσει
Τέχνη είναι να εκφράζεις τα συναισθήματα σου μέσα από αυτή. Η Έφη Σαρρή εκφράζεται όπως θέλει αυτή.
Είναι στα γούστα του ακροατή μετά ποιο είδος θα ακολουθήσει και θα νιώσει ότι τον εκφράζει η μουσική που ακούει.

Γενικά είμαστε λίγο υποκριτικοί. Ότι λένε οι έντεχνοι για την ποπ/λαικο λένε αντίστοιχα οι ποπ/λαικοι για την τραπ.
Όλα τα είδη τέχνη είναι. Απλά δεν είναι όλα για όλους

______________________
You know... I’m something of a Vandicted myself

Αρέσει στους χρήστες Filippos και Kostas vandikos

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15388
Join date : 12/12/2020

2 - Διλήμματα  - Σελίδα 4 Empty Απ: Διλήμματα

Παρ Ιαν 06, 2023 6:27 pm
Διαφωνώ. Δεν είναι όλα τέχνη. Η τέχνη υπάρχει και έχει στανταρς τα οποία αλλάζουν και εξελίσσονται με τον χρόνο όπως και η ίδια η τέχνη άλλωστε. 
Ο κόσμος γενικά μπερδεύει την τέχνη με την αισθητική. Άλλο μου αρέσει και με εκφράζει και άλλο τέχνη. Η τέχνη δεν πρέπει να αρέσει ούτε να εκφράζει απαραίτητα τον δέκτη της.

Γενικά η τέχνη υπολογίζεται συλλογικά και όχι μεμονωμένα. Είναι συλλογικό body of work. Μπορεί δηλαδή η Έφη Σαρρή αύριο να βγάλει το σύγχρονο imagine. Αυτό δεν την κάνει αυτόματα καλλιτέχνη. Για αυτό και κατανοώ τον διαχωρισμό στα μουσικά είδη. Ναι, υπάρχουν 20-30-100 λαικά τραγούδια με καλλιτεχνική αξία. Αλλά συλλογικά σαν είδος δεν υπερτερεί αυτή η αξία αλλά η δημιουργία στο πόδι για την εύκολη επιτυχία.

Αρέσει στον χρήστη Kostas vandikos

Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31824
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

2 - Διλήμματα  - Σελίδα 4 Empty Απ: Διλήμματα

Παρ Ιαν 06, 2023 6:37 pm
Δεν βλέπω τιποτα ανώτερο στα έντεχνα τραγούδια απο τα λαϊκά. Ούτε θεωρώ οτι χρειαζεται περισσότερο «κόπο» ή «ψάξιμο» ή «τέχνη» , όπως  θες πες το, για να γράψεις το ‘εν λευκώ’ απο το ‘έλα να με τελειώσεις’. 
Υπάρχουν εξαιρετικά τραγούδια και στα δυο είδη.
Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31824
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

2 - Διλήμματα  - Σελίδα 4 Empty Απ: Διλήμματα

Παρ Ιαν 06, 2023 6:51 pm
Γενικά στην Ελλάδα επικρατεί μια αστεία αντίληψη οτι κάποιος που τραγουδάει έντεχνα ειναι παντα πιο μορφωμένος , πιο καλός τραγουδιστής , περισσότερο γνώστης μουσικής - φωνητικής και όλα αυτά , έως και πιο αξιοπρεπής ως άνθρωπος.
Που απλά δεν εχει καμία βάση.

Αρέσει στους χρήστες Leonidas, Steliosg και oberlina

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15388
Join date : 12/12/2020

2 - Διλήμματα  - Σελίδα 4 Empty Απ: Διλήμματα

Παρ Ιαν 06, 2023 7:11 pm
Kostas_1 έγραψε:Ούτε θεωρώ οτι χρειαζεται περισσότερο «κόπο» ή «ψάξιμο» ή «τέχνη» , όπως  θες πες το, για να γράψεις το ‘εν λευκώ’ απο το ‘έλα να με τελειώσεις’. 

strech όχι μόνο από θέμα τραγουδιού αλλά και στο πως οι ίδιοι οι τραγουδιστές αντιμετωπίζουν στα live τους αυτά τα κομμάτια.
Η Νατάσα δίνει όλο της το είναι και ο Ρέμος δεν το λέει καν ολόκληρο αλλά σε medley με φρασούλες "έλα επιτέλους να τελειώνουμε"  Hysterical Hysterical

Αρέσει στους χρήστες Leonidas και filis

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15388
Join date : 12/12/2020

2 - Διλήμματα  - Σελίδα 4 Empty Απ: Διλήμματα

Παρ Ιαν 06, 2023 7:15 pm
Kostas_1 έγραψε:Γενικά στην Ελλάδα επικρατεί μια αστεία αντίληψη οτι κάποιος που τραγουδάει έντεχνα ειναι παντα πιο μορφωμένος , πιο καλός τραγουδιστής , περισσότερο γνώστης μουσικής - φωνητικής και όλα αυτά , έως και πιο αξιοπρεπής ως άνθρωπος.
Που απλά δεν εχει καμία βάση.

Αυτό ισχύει και δυστυχώς ο διαχωρισμός ανωτερότητας που λες έχει περισσότερο πολιτική υπόνοια παρά καλλιτεχνική.

Αρέσει στον χρήστη Kostas_1

Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31824
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

2 - Διλήμματα  - Σελίδα 4 Empty Απ: Διλήμματα

Παρ Ιαν 06, 2023 7:17 pm
oberlina έγραψε:
Kostas_1 έγραψε:Ούτε θεωρώ οτι χρειαζεται περισσότερο «κόπο» ή «ψάξιμο» ή «τέχνη» , όπως  θες πες το, για να γράψεις το ‘εν λευκώ’ απο το ‘έλα να με τελειώσεις’. 

strech όχι μόνο από θέμα τραγουδιού αλλά και στο πως οι ίδιοι οι τραγουδιστές αντιμετωπίζουν στα live τους αυτά τα κομμάτια.
Η Νατάσα δίνει όλο της το είναι και ο Ρέμος δεν το λέει καν ολόκληρο αλλά σε medley με φρασούλες "έλα επιτέλους να τελειώνουμε"  Hysterical Hysterical

Εγω μίλησα για το γράψιμο , οχι για την ερμηνεία. 
Και βασικά απλα  ανέφερα δυο πολυ καλα τραγούδια , κατα τη γνώμη μου,  απο τα δυο είδη.

Αρέσει στον χρήστη oberlina

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16570
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

2 - Διλήμματα  - Σελίδα 4 Empty Απ: Διλήμματα

Παρ Ιαν 06, 2023 7:23 pm
@Oberlina έχουμε να κάνουμε και συζήτηση για το white privilege που ωφέλησε ορισμένες pop stars. Κάποια στιγμή. Ventalia

Αρέσει στον χρήστη oberlina

Leonidas
Leonidas
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 56599
Join date : 07/11/2015
Age : 22
Location : Λάρισα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι: Παράτα με
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

2 - Διλήμματα  - Σελίδα 4 Empty Απ: Διλήμματα

Παρ Ιαν 06, 2023 7:31 pm
oberlina έγραψε:
Kostas_1 έγραψε:Ούτε θεωρώ οτι χρειαζεται περισσότερο «κόπο» ή «ψάξιμο» ή «τέχνη» , όπως  θες πες το, για να γράψεις το ‘εν λευκώ’ απο το ‘έλα να με τελειώσεις’. 

strech όχι μόνο από θέμα τραγουδιού αλλά και στο πως οι ίδιοι οι τραγουδιστές αντιμετωπίζουν στα live τους αυτά τα κομμάτια.
Η Νατάσα δίνει όλο της το είναι και ο Ρέμος δεν το λέει καν ολόκληρο αλλά σε medley με φρασούλες "έλα επιτέλους να τελειώνουμε"  Hysterical Hysterical
Ε είναι τα μπουζούκια ρε
Το απόλυτο αίσχος που δεν σέβεται καθόλου την μουσική του καλλιτέχνη

Ναι όπως καταλαβατε αγαπω μπουζουκια Ventalia

______________________
You know... I’m something of a Vandicted myself

Αρέσει στον χρήστη oberlina

Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης