Vandicted
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Unpopular Opinions - Pop Music

+8
kinop
Kostask
Chronis
ChristosSav
Leonidas
Kostas_1
oberlina
Filippos
12 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16560
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

1 - Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 18 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Κυρ 10 Δεκ 2023 - 19:43
ChristosSav έγραψε:
Filippos έγραψε:Σε κάθε περίπτωση η ερώτησή μου παραμένει αναπάντητη. Ποιο main pop girl θα μπορούσε να κάνει επιτυχία με indie folk album ;

Η Βούλα θεωρώ πως θα μπορούσε.
Η Βούλα άρχισε να φλοπαρει από το 2ο album, δεν θα το έλεγα. Τεράστιο decline το Guts.
ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6324
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

1 - Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 18 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Κυρ 10 Δεκ 2023 - 19:48
Καταρχάς μπράβο που θυμάσαι ποια είναι η Βούλα, εμένα μου πήρε 5-10 δευτερόλεπτα μέχρι να θυμηθώ να το γραψω.

Ε εντάξει δεν σημαίνει ότι θα πάρει τον κατήφορο τώρα με το επόμενο. Ποτέ δεν ξέρεις. Αυτά που ήταν να κάνει το Guts μάλλον τα έκανε. Δεν ήταν για παραπάνω. Εξαίρεται το vampire. Βέβαια όταν λες επιτυχία, φαντάζομαι δεν εννοείς να κάνει 150Μ streams την πρώτη μερα. Απλά να έχει μια πετυχημένη πορεία. Πολλά albums δηλαδή έχουν πετυχημένη πορεία. Ας το ξεκαθαρίσουμε αυτό γιατί με τα νούμερα της Τούλας μπορεί κάποιοι σουιφτις να νομίζουν ότι όλοι φλοπαρουν.

Αρέσει στον χρήστη oberlina

ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6324
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

1 - Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 18 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Κυρ 10 Δεκ 2023 - 19:53
Α να προσθέσω και την Billie Μπούλα. Θα ταίριαζε και φουλ με αυτά τα φωνητικά της


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ChristosSav στις Κυρ 10 Δεκ 2023 - 19:55, 2 φορές συνολικά

Αρέσει στον χρήστη oberlina

ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6324
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

1 - Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 18 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Κυρ 10 Δεκ 2023 - 19:53
Και η Lana Λούλα φυσικά θα μπορούσε, απλά δεν ξέρω κατά πόσο θα έκανε επιτυχία.

Αρέσει στον χρήστη oberlina

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15375
Join date : 12/12/2020

1 - Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 18 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Κυρ 10 Δεκ 2023 - 20:09
Filippos έγραψε:
oberlina έγραψε:
Filippos έγραψε:
oberlina έγραψε:
Filippos έγραψε:
oberlina έγραψε:Η Τειλορ πριν το lover και το rep δεν είχε δισκογραφία;  
Από εκεί μάλλον την έμαθαν όλοι. Δεν είναι ότι ας πούμε έβγαινε με banjo τα πρώτα 8 χρόνια απο τα 17 χρόνια της καριέρας της 😂
Country και indie folk δεν είναι το ίδιο είδος. Laughing
Το country είναι η μετεξέλιξη του folk rock και το indie υποείδος της pop/rock. 
Rock-Pop-Country είναι genres διπλα δίπλα στο spectrum μουσικής και μοιράζονται πολλά στοιχεία. Η ποπ βρίσκεται στην μέση ανάμεσα στα δυο για αυτό και πολλοί ποπ καλλιτέχνες μπορούν εύκολα να μεταπηδούν στο ένα και το άλλο. 

Το indie folk έχει acoustic όργανα όπως κιθάρα, banjo και είναι ουσιαστικά ένα πιο εκσυγχρονισμένο είδος της folk (η οποία folk στην rock εκδοχή της, όταν δηλαδή έχει και ηλεκτρικά όργανα, είναι στην Αμερική η country music).

Ελπίζω να έγινα κατανοητή.
Απόλυτα. Δεν παύουν όμως να είναι 3 διαφορετικά είδη μουσικής.

Επίσης σημασία έχει και ο χρόνος. Η Taylor σε μια χρονιά που Dua Lipa και The Weeknd σάρωναν με 80s ήχο, Gaga και Ariana με το Rain On Me, Cardi και Megan με το WAP (ενδεικτικά hits του 2020), βγήκε με το Cardigan και το Folklore. Αυτό προσπαθώ να πω.
Ναι είναι διαφορετικά αλλά αυτό που σου λέω είναι το ότι είναι στην καλλιτεχνική της εικόνα και στα ακούσματα του κοινού της. Οποτε δεν βλέπω κάποιο ρίσκο καθώς δεν υπήρχε κίνδυνος να απομονώσει μερίδα του κοινού της. 

Το οποίο cardigan δεν έκανε την αντίστοιχη επιτυχία με όσα ανέφερες και δεν χρειάστηκε καθωσ βασίστηκε κυρίως στην στήριξη του τεράστιου κοινού της (που ήταν δεδομένη).
Το κοινό (όχι της Taylor, γενικά) δεν έχει υπογράψει κάποια σύμβαση αιωνιότητας με τον εκάστοτε καλλιτέχνη. Τη μια μέρα είναι μαζί σου και την επόμενη εναντίον σου, πάμπολλα τα παραδείγματα (ακόμη και με την ίδια την Taylor όταν έκανε την στροφή στην pop και το country κοινό της γύρισε την πλάτη ή με το όλο drama του 2016). Το Lover παρά τις πωλήσεις και τα charts είχε φανεί ως decline μετά το Reputation, ειδικά σε σύγκριση με Ariana και Billie που είχαν σαρώσει το 2019. Θέλω να πω πως δεν είχε το κοινό που έχει τώρα. Κέρδισε πολλούς με το Folklore (ακόμη κι εγώ τότε έγινα official swiftie).

Το Cardigan δεν είχε την αντίστοιχη επιτυχία τότε, αλλά πλέον τα έχει κάνει outstream και λαμβάνει καθημερινά περισσότερα streams. Πώς τα φέρνει ο καιρός.

η διαφωνία μας σε αυτα τα θέματα θα παραμένει πάντα γιατί πολύ απλά είναι σε ένα πράγμα. Στο κατά πόσο το κοινό της Τέιλορ, δηλαδή, οι swifties καθορίζουν την εμπορική της επιτυχία. 

Το κοινό της Τέιλορ δεν της γύρισε ποτέ την πλάτη όταν πήγε από σε country σε ποπ. Lol. I was there i remember it all too well. Τώρα αν κάποια swifties μεγαλοποιούν τα πράγματα για τους προφανείς λόγους τι να πω. Πάντως κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ. Ούτε το 2016 της γύρισε την πλάτη το κοινό της. Το γενικό κοινό της έκανε το γνωστό hate στα social media. Αντιθέτως με όλο αυτό έγιναν πιο σκλυροπυρηνικοί οι περισσότεροι swifties και το κοινό της εδραιώθηκε για τα καλά στα social media. Αυτή είναι η αλήθεια που έζησα εγώ σε real time χρόνο τότε. 

Όσο για το cardigan... γενικά η μουσική τέτοιου είδους κάνει μια χαρά streams. Τραγούδια και καλλιτέχνες που δεν είναι pop/rap και δεν τσαρτάρουν στο billboard, δεν είναι viral, δεν παιζουν ραδιο, δεν διαφημίζονται και χτυπάνε 1Β. Πως; Απλά έχουν ένα πιστό κοινο που τα ακούει. 
Πόσα τραγούδια των Artic Monkeys ξέρεις ή τσαρταραν στο billboard? Για πήγαινε λίγο να δεις τα στριμς τους. Επειδή δεν ακούμε εμείς ένα είδος δεν σημαίνει ότι δεν έχει τεράστιο κοινό.
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16560
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

1 - Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 18 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Κυρ 10 Δεκ 2023 - 20:15
ChristosSav έγραψε:Καταρχάς μπράβο που θυμάσαι ποια είναι η Βούλα, εμένα μου πήρε 5-10 δευτερόλεπτα μέχρι να θυμηθώ να το γραψω.

Ε εντάξει δεν σημαίνει ότι θα πάρει τον κατήφορο τώρα με το επόμενο. Ποτέ δεν ξέρεις. Αυτά που ήταν να κάνει το Guts μάλλον τα έκανε. Δεν ήταν για παραπάνω. Εξαίρεται το vampire. Βέβαια όταν λες επιτυχία, φαντάζομαι δεν εννοείς να κάνει 150Μ streams την πρώτη μερα. Απλά να έχει μια πετυχημένη πορεία. Πολλά albums δηλαδή έχουν πετυχημένη πορεία. Ας το ξεκαθαρίσουμε αυτό γιατί με τα νούμερα της Τούλας μπορεί κάποιοι σουιφτις να νομίζουν ότι όλοι φλοπαρουν.
Προφανώς και δεν συγκρίνω με τα νούμερα της Taylor, γιατί τότε όλες θα ήταν αποτυχημένες. Ventalia
Το Guts συγκεκριμένα βγήκε μετά από μια σαρωτική era και το hype ήταν τεράστιο. Πέρα από το Vampire δεν ακούστηκε απολύτως τίποτα και θεωρώ πως είναι πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο. Θέλω να πω ότι οκ και από το Midnights το Anti-Hero ήταν αυτό που ακούστηκε κυρίως, αλλά η Taylor δεν έχει ανάγκη από hits, είναι σε άλλη φάση.
Γενικά παρατηρώ ότι τα νέα pop girlies δυσκολεύονται να καθιερωθούν. Δηλαδή και για την Billie το Happier Than Ever ήταν μεγάλο decline. Μένει να δούμε το DL3.
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15375
Join date : 12/12/2020

1 - Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 18 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Κυρ 10 Δεκ 2023 - 20:17
Filippos έγραψε:Σε κάθε περίπτωση η ερώτησή μου παραμένει αναπάντητη. Ποιο main pop girl θα μπορούσε να κάνει επιτυχία με indie folk album ;

τι ερώτηση είναι αυτή; επιτυχία ως τι; no.1 album στο billboard? 

Άμα ο ed sheeran έβγαζε το 2018 ένα indie folk album δεν θα γινόταν παταγος ας πουμέ; 

δεν καταλαβαίνω γιατί προσποιούμαστε ότι δεν βλέπουμε το προφανές.
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16560
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

1 - Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 18 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Κυρ 10 Δεκ 2023 - 20:20
oberlina έγραψε:
Filippos έγραψε:Σε κάθε περίπτωση η ερώτησή μου παραμένει αναπάντητη. Ποιο main pop girl θα μπορούσε να κάνει επιτυχία με indie folk album ;

τι ερώτηση είναι αυτή; επιτυχία ως τι; no.1 album στο billboard? 

Άμα ο ed sheeran έβγαζε το 2018 ένα indie folk album δεν θα γινόταν παταγος ας πουμέ; 

δεν καταλαβαίνω γιατί προσποιούμαστε ότι δεν βλέπουμε το προφανές.
Ο Ed Sheeran έβγαλε πρόσφατα ένα πιο προσωπικό album και πέρασε απαρατήρητο. Επίσης μη μπλέκεις male artists στη συζήτηση, ξέρουμε πολύ καλά ότι έχουν άλλη αντιμετώπιση από το κοινό.
ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6324
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

1 - Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 18 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Κυρ 10 Δεκ 2023 - 20:26
Λοιπόν έχω καταλήξει. Αν και δεν είναι unpopular αλλά κοινώς αποδεκτό:

Η Νούλα, η Τούλα, η Ρούλα, η Βούλα, η Ντουλα, η Λούλα, η Μπούλα, η Αρουλα και η Σπυρούλα κατοικούν σε ένα όμορφο χωριό κάπου στην ορεινή Αρκαδία και δήμαρχος είναι η Λαίδη Γωγώ. Και όλες παρακολουθούν την Beyoncé στο ίντερνετ. Θα επανέλθω και με τους άντρες του χωριού.

Αρέσει στους χρήστες Filippos και oberlina

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15375
Join date : 12/12/2020

1 - Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 18 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Κυρ 10 Δεκ 2023 - 20:28
Filippos έγραψε:
oberlina έγραψε:
Filippos έγραψε:Σε κάθε περίπτωση η ερώτησή μου παραμένει αναπάντητη. Ποιο main pop girl θα μπορούσε να κάνει επιτυχία με indie folk album ;

τι ερώτηση είναι αυτή; επιτυχία ως τι; no.1 album στο billboard? 

Άμα ο ed sheeran έβγαζε το 2018 ένα indie folk album δεν θα γινόταν παταγος ας πουμέ; 

δεν καταλαβαίνω γιατί προσποιούμαστε ότι δεν βλέπουμε το προφανές.
Ο Ed Sheeran έβγαλε πρόσφατα ένα πιο προσωπικό album και πέρασε απαρατήρητο. Επίσης μη μπλέκεις male artists στη συζήτηση, ξέρουμε πολύ καλά ότι έχουν άλλη αντιμετώπιση από το κοινό.

Αχ Φίλιππε σε αγαπώ αλλά όλη αυτή η πρόταση είναι λάθος. Ο Ed Sheeran πάντα βγάζει προσωπική μουσική. Τα άλμπουμ του είναι 100 φορές πιο προσωπικά από την Τέιλορ απλά δεν έχει σχέσεις με celebrities για να γίνονται οι συνδέσεις. Επίσης, το συγκεκριμένο άλμπουμ πέρασε απαρατήρητο γιατί το έβγαλε μέσα από δική του δισκογραφική και εξαρχής είχε πει ότι δεν θα κάνει ούτε βίντεο κλιπ, ούτε προμο ούτε τίποτα. Όπως και να έχει ο Ed πλέον δεν πουλάει τόσο για αυτό και έγραψα 2018. Τότε ήταν στο εμπορικό του πικ και ότι και να έβγαζε θα γινόταν απόλυτο χιτ. Όπως και η Τέιλορ με το streaming era είναι σίγουρο πως ότι και να βγάλει θα πάει αμέσως νο.1 στα τσαρτ

Αρέσει στον χρήστη ChristosSav

Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31788
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

1 - Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 18 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Κυρ 10 Δεκ 2023 - 20:29
ChristosSav έγραψε:Λοιπόν έχω καταλήξει. Αν και δεν είναι unpopular αλλά κοινώς αποδεκτό:

Η Νούλα, η Τούλα, η Ρούλα, η Βούλα, η Ντουλα, η Λούλα, η Μπούλα, η Αρουλα και η Σπυρούλα κατοικούν σε ένα όμορφο χωριό κάπου στην ορεινή Αρκαδία και δήμαρχος είναι η Λαίδη Γωγώ. Και όλες παρακολουθούν την Beyoncé στο ίντερνετ. Θα επανέλθω και με τους άντρες του χωριού.


Έχουν live streaming τα Παρατράγουδα ;
Δεν ήξερα οτι ειναι τοσο φανατικες τηλεθεατριες της εκπομπής αυτής  

1 - Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 18 200

Αρέσει στους χρήστες oberlina και ChristosSav

ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6324
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

1 - Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 18 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Κυρ 10 Δεκ 2023 - 20:30
Kostas_1 έγραψε:
ChristosSav έγραψε:Λοιπόν έχω καταλήξει. Αν και δεν είναι unpopular αλλά κοινώς αποδεκτό:

Η Νούλα, η Τούλα, η Ρούλα, η Βούλα, η Ντουλα, η Λούλα, η Μπούλα, η Αρουλα και η Σπυρούλα κατοικούν σε ένα όμορφο χωριό κάπου στην ορεινή Αρκαδία και δήμαρχος είναι η Λαίδη Γωγώ. Και όλες παρακολουθούν την Beyoncé στο ίντερνετ. Θα επανέλθω και με τους άντρες του χωριού.


Έχουν live streaming τα Παρατράγουδα ;
Δεν ήξερα οτι ειναι τοσο φανατικες τηλεθεατριες της εκπομπής αυτής  

1 - Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 18 200

Α σωστά την Τζέλα την ξέχασα. Ευτυχώς μου την θύμησες Ventalia

Αρέσει στους χρήστες Kostas_1, Filippos και oberlina

Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31788
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

1 - Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 18 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Κυρ 10 Δεκ 2023 - 20:32
ChristosSav έγραψε:
Kostas_1 έγραψε:
ChristosSav έγραψε:Λοιπόν έχω καταλήξει. Αν και δεν είναι unpopular αλλά κοινώς αποδεκτό:

Η Νούλα, η Τούλα, η Ρούλα, η Βούλα, η Ντουλα, η Λούλα, η Μπούλα, η Αρουλα και η Σπυρούλα κατοικούν σε ένα όμορφο χωριό κάπου στην ορεινή Αρκαδία και δήμαρχος είναι η Λαίδη Γωγώ. Και όλες παρακολουθούν την Beyoncé στο ίντερνετ. Θα επανέλθω και με τους άντρες του χωριού.


Έχουν live streaming τα Παρατράγουδα ;
Δεν ήξερα οτι ειναι τοσο φανατικες τηλεθεατριες της εκπομπής αυτής  

1 - Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 18 200

Α σωστά την Τζέλα την ξέχασα. Ευτυχώς μου την θύμησες Ventalia

Ορθώς την ξέχασες bestie  γιατί η Σούλα σερφάρει χρονια για να την παρακολουθεί 

1 - Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 18 KwPG2E

Αρέσει στον χρήστη ChristosSav

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16560
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

1 - Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 18 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Κυρ 10 Δεκ 2023 - 20:36
oberlina έγραψε:
Filippos έγραψε:
oberlina έγραψε:
Filippos έγραψε:Σε κάθε περίπτωση η ερώτησή μου παραμένει αναπάντητη. Ποιο main pop girl θα μπορούσε να κάνει επιτυχία με indie folk album ;

τι ερώτηση είναι αυτή; επιτυχία ως τι; no.1 album στο billboard? 

Άμα ο ed sheeran έβγαζε το 2018 ένα indie folk album δεν θα γινόταν παταγος ας πουμέ; 

δεν καταλαβαίνω γιατί προσποιούμαστε ότι δεν βλέπουμε το προφανές.
Ο Ed Sheeran έβγαλε πρόσφατα ένα πιο προσωπικό album και πέρασε απαρατήρητο. Επίσης μη μπλέκεις male artists στη συζήτηση, ξέρουμε πολύ καλά ότι έχουν άλλη αντιμετώπιση από το κοινό.

Αχ Φίλιππε σε αγαπώ αλλά όλη αυτή η πρόταση είναι λάθος. Ο Ed Sheeran πάντα βγάζει προσωπική μουσική. Τα άλμπουμ του είναι 100 φορές πιο προσωπικά από την Τέιλορ απλά δεν έχει σχέσεις με celebrities για να γίνονται οι συνδέσεις. Επίσης, το συγκεκριμένο άλμπουμ πέρασε απαρατήρητο γιατί το έβγαλε μέσα από δική του δισκογραφική και εξαρχής είχε πει ότι δεν θα κάνει ούτε βίντεο κλιπ, ούτε προμο ούτε τίποτα. Όπως και να έχει ο Ed πλέον δεν πουλάει τόσο για αυτό και έγραψα 2018. Τότε ήταν στο εμπορικό του πικ και ότι και να έβγαζε θα γινόταν απόλυτο χιτ. Όπως και η Τέιλορ με το streaming era είναι σίγουρο πως ότι και να βγάλει θα πάει αμέσως νο.1 στα τσαρτ
Μαζί δεν λέγαμε ότι τα τελευταία του albums ήταν πιο generic pop κι ότι έχει "χαλάσει" ; 
Δεν αντιλέγω σε κάτι από τα υπόλοιπα που λες. Απλά δεν απαντάς στην ερώτηση που έθεσα εξαρχής. Δηλαδή θεωρείς πως όποιος artist βρίσκεται στο εμπορικό του peak αν βγάλει indie folk album θα έχει την ίδια επιτυχημένη πορεία ;
Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31788
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

1 - Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 18 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Κυρ 10 Δεκ 2023 - 20:38
Πεθαίνω για την αντίθεση της «σοβαρότητας» των συζητήσεων μας στο τοπικ αυτο Ventalia

Αρέσει στον χρήστη Filippos

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16560
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

1 - Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 18 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Κυρ 10 Δεκ 2023 - 20:44
oberlina έγραψε:Το κοινό της Τέιλορ δεν της γύρισε ποτέ την πλάτη όταν πήγε από σε country σε ποπ. Lol. I was there i remember it all too well. Τώρα αν κάποια swifties μεγαλοποιούν τα πράγματα για τους προφανείς λόγους τι να πω. Πάντως κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ. Ούτε το 2016 της γύρισε την πλάτη το κοινό της. Το γενικό κοινό της έκανε το γνωστό hate στα social media. Αντιθέτως με όλο αυτό έγιναν πιο σκλυροπυρηνικοί οι περισσότεροι swifties και το κοινό της εδραιώθηκε για τα καλά στα social media. Αυτή είναι η αλήθεια που έζησα εγώ σε real time χρόνο τότε. 
Πρόσφατο παράδειγμα για το country κοινό. Που την αντικατέστησαν στο Country Legends Mural στο Nashville.

1 - Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 18 4d726710

"Tim Davis, the artist behind the mural, told USA Today in an emailed statement on Sunday that local bargoers have specifically complained and even spat on Swift’s picture because they felt “betrayed” by her pop superstardom. “I have heard many complaints here in Nashville about Taylor being on the wall with country legends since she is currently focused mainly on pop. Some inebriated bar hoppers have spit on her image specifically, feeling betrayed by her venture from country. I guess this is to be expected, but by in large, the people of Nashville love her, as do I.”

https://www.billboard.com/music/country/taylor-swift-replaced-by-brad-paisley-all-star-country-legends-nashville-mural-swifties-react-9505161/
ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6324
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

1 - Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 18 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Κυρ 10 Δεκ 2023 - 20:48
Filippos έγραψε:

1 - Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 18 4d726710


1 - Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 18 Klama-to-klama

Αρέσει στους χρήστες Leonidas, Kostas_1, Filippos και oberlina

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15375
Join date : 12/12/2020

1 - Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 18 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Κυρ 10 Δεκ 2023 - 20:50
Filippos έγραψε:
oberlina έγραψε:
Filippos έγραψε:
oberlina έγραψε:
Filippos έγραψε:Σε κάθε περίπτωση η ερώτησή μου παραμένει αναπάντητη. Ποιο main pop girl θα μπορούσε να κάνει επιτυχία με indie folk album ;

τι ερώτηση είναι αυτή; επιτυχία ως τι; no.1 album στο billboard? 

Άμα ο ed sheeran έβγαζε το 2018 ένα indie folk album δεν θα γινόταν παταγος ας πουμέ; 

δεν καταλαβαίνω γιατί προσποιούμαστε ότι δεν βλέπουμε το προφανές.
Ο Ed Sheeran έβγαλε πρόσφατα ένα πιο προσωπικό album και πέρασε απαρατήρητο. Επίσης μη μπλέκεις male artists στη συζήτηση, ξέρουμε πολύ καλά ότι έχουν άλλη αντιμετώπιση από το κοινό.

Αχ Φίλιππε σε αγαπώ αλλά όλη αυτή η πρόταση είναι λάθος. Ο Ed Sheeran πάντα βγάζει προσωπική μουσική. Τα άλμπουμ του είναι 100 φορές πιο προσωπικά από την Τέιλορ απλά δεν έχει σχέσεις με celebrities για να γίνονται οι συνδέσεις. Επίσης, το συγκεκριμένο άλμπουμ πέρασε απαρατήρητο γιατί το έβγαλε μέσα από δική του δισκογραφική και εξαρχής είχε πει ότι δεν θα κάνει ούτε βίντεο κλιπ, ούτε προμο ούτε τίποτα. Όπως και να έχει ο Ed πλέον δεν πουλάει τόσο για αυτό και έγραψα 2018. Τότε ήταν στο εμπορικό του πικ και ότι και να έβγαζε θα γινόταν απόλυτο χιτ. Όπως και η Τέιλορ με το streaming era είναι σίγουρο πως ότι και να βγάλει θα πάει αμέσως νο.1 στα τσαρτ
Μαζί δεν λέγαμε ότι τα τελευταία του albums ήταν πιο generic pop κι ότι έχει "χαλάσει" ; 
Δεν αντιλέγω σε κάτι από τα υπόλοιπα που λες. Απλά δεν απαντάς στην ερώτηση που έθεσα εξαρχής. Δηλαδή θεωρείς πως όποιος artist βρίσκεται στο εμπορικό του peak αν βγάλει indie folk album θα έχει την ίδια επιτυχημένη πορεία ;
Και; τα τελευταία του άλμπουμ ηταν. Που κολλάει αυτό με την συνολική του δισκογραφία και το όταν σάρωνε με X και divide? Δεν καταλαβαίνω το point και που θες να πάει η συζήτηση. 

Βρε καλέ μου, το indie folk δεν είναι το τρελά αντιεμπορικό sub genre που πιστεύεις ότι είναι. Δεν μπορώ να σου πω για τον καθένα hot artist αν κάνει αυτό το συγκεκριμένο είδος αν θα του ταιριάξει και θα πάει καλά. Αυτό που μπορω να σου πω είναι ότι ΝΑΙ αν ένας καλλιτέχνης που βρίσκεται στο εμπορικό του peak για κάποια χρόνια βγάλει ΕΚΕΙΝΗ την περίοδο ένα διαφορετικό είδος που μπορεί να υποστηρίξει θα γίνει επιτυχία. Π.χ. αν η Adelle μετά το 27 έβγαζε καπάκι το "28" με στυλ soul jazz λογικά θα έσκιζε.
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15375
Join date : 12/12/2020

1 - Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 18 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Κυρ 10 Δεκ 2023 - 20:56
Filippos έγραψε:
oberlina έγραψε:Το κοινό της Τέιλορ δεν της γύρισε ποτέ την πλάτη όταν πήγε από σε country σε ποπ. Lol. I was there i remember it all too well. Τώρα αν κάποια swifties μεγαλοποιούν τα πράγματα για τους προφανείς λόγους τι να πω. Πάντως κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ. Ούτε το 2016 της γύρισε την πλάτη το κοινό της. Το γενικό κοινό της έκανε το γνωστό hate στα social media. Αντιθέτως με όλο αυτό έγιναν πιο σκλυροπυρηνικοί οι περισσότεροι swifties και το κοινό της εδραιώθηκε για τα καλά στα social media. Αυτή είναι η αλήθεια που έζησα εγώ σε real time χρόνο τότε. 
Πρόσφατο παράδειγμα για το country κοινό. Που την αντικατέστησαν στο Country Legends Mural στο Nashville.

1 - Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 18 4d726710

"Tim Davis, the artist behind the mural, told USA Today in an emailed statement on Sunday that local bargoers have specifically complained and even spat on Swift’s picture because they felt “betrayed” by her pop superstardom. “I have heard many complaints here in Nashville about Taylor being on the wall with country legends since she is currently focused mainly on pop. Some inebriated bar hoppers have spit on her image specifically, feeling betrayed by her venture from country. I guess this is to be expected, but by in large, the people of Nashville love her, as do I.

https://www.billboard.com/music/country/taylor-swift-replaced-by-brad-paisley-all-star-country-legends-nashville-mural-swifties-react-9505161/

η τειλορ τότε ήταν ενα παιδι... μου βάζεις πηγή ότι τι; κάποιοι rednecks έφτυσαν το mural? Hysterical Hysterical Hysterical 
Ότι οι rednecks άκουγαν 19 χρονη τειλορ που τραγουδούσε forever and always και απογοητεύτηκαν που έβγαλε το red? Ή ότι τα 15 χρονα που ήταν το κοινό της τότε πήγαν και έφτυσαν το mural?
Please. 

Δεν υπάρχει λόγος να φέρνεις αντίλογο στα πάντα.
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16560
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

1 - Unpopular Opinions - Pop Music - Σελίδα 18 Empty Απ: Unpopular Opinions - Pop Music

Κυρ 10 Δεκ 2023 - 21:14
oberlina έγραψε:
Filippos έγραψε:
oberlina έγραψε:
Filippos έγραψε:
oberlina έγραψε:
Filippos έγραψε:Σε κάθε περίπτωση η ερώτησή μου παραμένει αναπάντητη. Ποιο main pop girl θα μπορούσε να κάνει επιτυχία με indie folk album ;

τι ερώτηση είναι αυτή; επιτυχία ως τι; no.1 album στο billboard? 

Άμα ο ed sheeran έβγαζε το 2018 ένα indie folk album δεν θα γινόταν παταγος ας πουμέ; 

δεν καταλαβαίνω γιατί προσποιούμαστε ότι δεν βλέπουμε το προφανές.
Ο Ed Sheeran έβγαλε πρόσφατα ένα πιο προσωπικό album και πέρασε απαρατήρητο. Επίσης μη μπλέκεις male artists στη συζήτηση, ξέρουμε πολύ καλά ότι έχουν άλλη αντιμετώπιση από το κοινό.

Αχ Φίλιππε σε αγαπώ αλλά όλη αυτή η πρόταση είναι λάθος. Ο Ed Sheeran πάντα βγάζει προσωπική μουσική. Τα άλμπουμ του είναι 100 φορές πιο προσωπικά από την Τέιλορ απλά δεν έχει σχέσεις με celebrities για να γίνονται οι συνδέσεις. Επίσης, το συγκεκριμένο άλμπουμ πέρασε απαρατήρητο γιατί το έβγαλε μέσα από δική του δισκογραφική και εξαρχής είχε πει ότι δεν θα κάνει ούτε βίντεο κλιπ, ούτε προμο ούτε τίποτα. Όπως και να έχει ο Ed πλέον δεν πουλάει τόσο για αυτό και έγραψα 2018. Τότε ήταν στο εμπορικό του πικ και ότι και να έβγαζε θα γινόταν απόλυτο χιτ. Όπως και η Τέιλορ με το streaming era είναι σίγουρο πως ότι και να βγάλει θα πάει αμέσως νο.1 στα τσαρτ
Μαζί δεν λέγαμε ότι τα τελευταία του albums ήταν πιο generic pop κι ότι έχει "χαλάσει" ; 
Δεν αντιλέγω σε κάτι από τα υπόλοιπα που λες. Απλά δεν απαντάς στην ερώτηση που έθεσα εξαρχής. Δηλαδή θεωρείς πως όποιος artist βρίσκεται στο εμπορικό του peak αν βγάλει indie folk album θα έχει την ίδια επιτυχημένη πορεία ;
Και; τα τελευταία του άλμπουμ ηταν. Που κολλάει αυτό με την συνολική του δισκογραφία και το όταν σάρωνε με X και divide? Δεν καταλαβαίνω το point και που θες να πάει η συζήτηση. 

Βρε καλέ μου, το indie folk δεν είναι το τρελά αντιεμπορικό sub genre που πιστεύεις ότι είναι. Δεν μπορώ να σου πω για τον καθένα hot artist αν κάνει αυτό το συγκεκριμένο είδος αν θα του ταιριάξει και θα πάει καλά. Αυτό που μπορω να σου πω είναι ότι ΝΑΙ αν ένας καλλιτέχνης που βρίσκεται στο εμπορικό του peak για κάποια χρόνια βγάλει ΕΚΕΙΝΗ την περίοδο ένα διαφορετικό είδος που μπορεί να υποστηρίξει θα γίνει επιτυχία. Π.χ. αν η Adelle μετά το 27 έβγαζε καπάκι το "28" με στυλ soul jazz λογικά θα έσκιζε.
Μα όταν η Taylor έβγαλε το Folklore δεν ήταν στο εμπορικό της peak, αυτή είναι η διαφορά. Είχε βγάλει το The Man που κυριολεκτικά είχε πατώσει σε νούμερα και φαινόταν να βρίσκεται σε decline. Μέχρι και flop era είχε χαρακτηριστεί το Lover. Και ξαφνικά έβγαλε το Folklore από το πουθενά και επαναπροσδιόρισε τον εαυτό της. Αυτό σου λέω τόση ώρα. 
Ήταν ριψοκίνδυνο γιατί δεν ήξερε αν το κοινό θα ακολουθήσει ή θα πέσει σε ακόμη μεγαλύτερο decline.
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης