Vandicted
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Chart Data

+7
kinop
filis
ChristosSav
Leonidas
oberlina
Filippos
Kostas_1
11 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6441
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

9 - Chart Data - Σελίδα 11 Empty Απ: Chart Data

Κυρ Οκτ 22, 2023 5:34 pm
Steliosg έγραψε:
Leonidas έγραψε:
Steliosg έγραψε:
1ον, ναι έχει πολλούς φανς αλλά εάν ισχύει ότι έχει μόνο μικρούς τότε τα pure sales που είναι επίσης στον θεό πως εξηγούνται; .
Γιατί τα αγοράζουν με το τσουβάλι ώστε να στηρίξουν τον αγαπημένο τους καλλιτέχνη;

Αυτά που ανέφερε ο @ChristosSav είναι ολόσωστα
Καταλαβαίνεις τη δυναμική που έχει μέσα από το κοινό της μέσα από τα social.

Ουσιαστικά το ίδιο της το fanbase έχει μεγαλύτερη δύναμη από το general audience.
O όρος swifties έχει εδραιωθεί για τα καλά στο pop culture για τη μανία που έχουν, την δύναμη τους και την θερμή στήριξη στην αγαπημένη τους.

Τώρα αν τα αρνείστε μάλλον υποτιμάτε το δικό σας fandom
Δλδ μου λες ότι ένας 15χρονος (που τέτοια λέτε ότι είναι η ηλικία των φανς της εδώ μέσα) θα πάει να αγοράσει το σιντί, το βινύλιο και μάλιστα όλες τις βέρσιονς και δεν θα κάτσει να στριμάρει από τις πλατφόρμες.  Αποφασίστε. Hysterical
Make it make sense bro Hysterical

Εγώ ως δεκαπεντάχρονο (και όχι μόνο Razz) ναι έψαχνα όλες τις εκδόσεις σε καλλιτέχνες που ακολουθούσα. Φυσικά ο σκληροπυρηνικός φαν θα πάρει όλες τις εκδόσεις. Θέλω να πω, συμβαίνει ήδη με μένα. Καλά γενικά πλέον οι φυσικές εκδόσεις βγαίνουν κυρίως για τους φανς σήμερα. Ποιος θα αγοράσει βινύλιο η cd σήμερα να το ακούσει; μόνο ο φαν, ο συλλέκτης άντε και κανένας dj.

Αρέσει στον χρήστη oberlina

kinop
kinop
Super Vandicted
Super Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 1564
Join date : 01/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2006
Αγαπημένο τραγούδι: Όλα οδηγούν σ' εσένα
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

9 - Chart Data - Σελίδα 11 Empty Απ: Chart Data

Κυρ Οκτ 22, 2023 5:35 pm
Υπάρχει μια φρενίτιδα (το μέγεθος της οποίας σίγουρα δεν μπορούμε να συλλάβουμε λόγω του echo chamber) που δεν λαμβάνει χώρα για κανέναν άλλο, αλλά εξηγείται και από τον τρόπο που αυτή προσεγγίζει το λεγόμενο gp. Ένας ψιλοτυχαίος άνθρωπος που θα βάλει να την ακούσει επειδή ακούει για όλα αυτά τα ρεκόρ, θα πέσει πάρα πολύ εύκολα στη λούπα του να τη βάλει ξανά και να ανακαλύψει τη δισκογραφία της και να γίνει αυτό που λέμε swiftie εν ευρεία έννοια. Αυτό το καταφέρνει γιατί η ίδια μεταχειρίζεται τη δισκογραφία της σαν να απευθύνεται μόνο σε swifties, δουλεύει με eras και τις επιβάλλει με κάποιο τρόπο, ενώ τα re-recordings της απογείωσαν την καριέρα. Δεν ξέρω αν έχει νόημα μια διάκριση gp και swifties, απλώς έχει μαζέψει ένα τεράστιο κοινό και το τροφοδοτεί συνεχώς (ακόμη και οι μικρότερες κάνουν κάποια μικρά διαλείμματα, ενώ αυτή ποτέ, για τις παλιότερες δεν μιλάω καν), το οποίο κοινό χαρακτηρίζεται και από εμμονή στον τρόπο που την καταναλώνει, ότι ακούει μόνο αυτή. Προσωπικά, είδα τις προάλλες ότι είναι πολύ ψηλά το τελευταίο εξάμηνο στους artists μου και δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο λίγο έχω ακούσει, απλώς με το να βάλω 4 άλμπουμς της κάποιες φορές είναι εκεί σε ένα προφίλ που δεν ακούω εύκολα επαναλαμβανόμενα πράγματα και έχω πολλούς καλλιτέχνες. Από το να είχε 10 πασίγνωστα τραγούδια που θα είχαν φτάσει στους πάντες, μάλλον είναι καλύτερο αυτό που έχει πετύχει τώρα, αλλά άποψή μου είναι ότι η σύγκρισή της με τους Beatles, τον Michael Jackson ή τη Madonna ως προς την επιτυχία και τη φρενίτιδα είναι λίγο σαν αυτά που ακούγονται ότι ο Αργυρός βλέπει επιτυχία σαν τη Βίσση του 2000 (πολύ επιτυχημένος είναι, αλλά τα δεδομένα είναι άλλα).

Αρέσει στους χρήστες Leonidas, oberlina και ChristosSav

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16688
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

9 - Chart Data - Σελίδα 11 Empty Απ: Chart Data

Κυρ Οκτ 22, 2023 5:35 pm
Τότε η Ariana Grande, η Selena Gomez, η Dua Lipa, η Billie Eilish κ.λπ. που επίσης μεγάλο μέρος του κοινού τους είναι μικρότερες ηλικίες, γιατί δεν έχουν ούτε το 1/10 από τα pure sales της Taylor ; Ούτε καν τα streams της πλησιάζουν, παρόλο που ανήκουν στη streaming era οι περισσότερες. 
Δεν έχω λάβει ποτέ απάντηση σε αυτό το ερώτημα.

Αρέσει στους χρήστες Steliosg και filis

Steliosg
Steliosg
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 13432
Join date : 01/03/2018

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2012
Αγαπημένο τραγούδι: Κάνε Κάτι / Που Λες
Αγαπημένος δίσκος: Δε Με Σταμάτησες

9 - Chart Data - Σελίδα 11 Empty Απ: Chart Data

Κυρ Οκτ 22, 2023 5:35 pm
Επίσης μου ρθε κάτι άλλο. Αν το κοινό της έχει ξεπεράσει το gp όπως ειπώθηκε είναι σαν να λέμε ότι ο περισσότερος κόσμος πλέον είναι swifties. 
Άρα μόνο από αυτό βάζετε αυτό γκολ.  Ventalia

Αρέσει στους χρήστες Filippos και filis

Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31946
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

9 - Chart Data - Σελίδα 11 Empty Απ: Chart Data

Κυρ Οκτ 22, 2023 5:42 pm
Filippos έγραψε:Τότε η Ariana Grande, η Selena Gomez, η Dua Lipa, η Billie Eilish κ.λπ. που επίσης μεγάλο μέρος του κοινού τους είναι μικρότερες ηλικίες, γιατί δεν έχουν ούτε το 1/10 από τα pure sales της Taylor ; Ούτε καν τα streams της πλησιάζουν, παρόλο που ανήκουν στη streaming era οι περισσότερες. 
Δεν έχω λάβει ποτέ απάντηση σε αυτό το ερώτημα.

Λογικό να μην κάνουν τα ίδια streams αυτές που έχουν 60 τραγούδια με την Taylor που εχει 200 ;
ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6441
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

9 - Chart Data - Σελίδα 11 Empty Απ: Chart Data

Κυρ Οκτ 22, 2023 5:43 pm
Filippos έγραψε:Το Cruel Summer ήταν ξεκάθαρα το χιτ του καλοκαιριού κι αύριο πρόκειται να φτάσει σε νέο peak. Σημειωτέον ότι μιλάμε για τραγούδι του 2019. 
Λυπάμαι που μέσα σε 1 χρόνο έκανε 2 smash hits και σας χάλασε το narrative ότι δεν είναι hitmaker. 9 - Chart Data - Σελίδα 11 1f600

Με την ίδια λογική και γω θα ήθελα απάντηση για το γκελ που έχει ο Drake στο γενικό κοινό. Πάντως οι καλλιτέχνες που αναφέρεις δίνουν όντως μεγάλα χιτς στο γενικό κοινό χωρίς απαραίτητα να έχουν μεγάλο fanbase.

Αρέσει στον χρήστη oberlina

Steliosg
Steliosg
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 13432
Join date : 01/03/2018

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2012
Αγαπημένο τραγούδι: Κάνε Κάτι / Που Λες
Αγαπημένος δίσκος: Δε Με Σταμάτησες

9 - Chart Data - Σελίδα 11 Empty Απ: Chart Data

Κυρ Οκτ 22, 2023 5:44 pm
Kostas_1 έγραψε:
Filippos έγραψε:Τότε η Ariana Grande, η Selena Gomez, η Dua Lipa, η Billie Eilish κ.λπ. που επίσης μεγάλο μέρος του κοινού τους είναι μικρότερες ηλικίες, γιατί δεν έχουν ούτε το 1/10 από τα pure sales της Taylor ; Ούτε καν τα streams της πλησιάζουν, παρόλο που ανήκουν στη streaming era οι περισσότερες. 
Δεν έχω λάβει ποτέ απάντηση σε αυτό το ερώτημα.

Λογικό να μην κάνουν τα ίδια streams αυτές που έχουν 60 τραγούδια με την Taylor που εχει 200 ;
60;
Ωραία.
Η Riri που έχει 8 άλμπουμς; 
Η απάντηση :  rip

Όχι Κώστα μου δεν είναι λογικό. Γιατί ξέρεις κατά βάθος ότι αν όλες αυτές βγάλουν τον ίδιο αριθμό άλμπουμς ποτέ δεν θα φτάσουν την Taylor.

Αρέσει στον χρήστη Filippos

Steliosg
Steliosg
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 13432
Join date : 01/03/2018

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2012
Αγαπημένο τραγούδι: Κάνε Κάτι / Που Λες
Αγαπημένος δίσκος: Δε Με Σταμάτησες

9 - Chart Data - Σελίδα 11 Empty Απ: Chart Data

Κυρ Οκτ 22, 2023 5:46 pm
ChristosSav έγραψε:
Filippos έγραψε:Το Cruel Summer ήταν ξεκάθαρα το χιτ του καλοκαιριού κι αύριο πρόκειται να φτάσει σε νέο peak. Σημειωτέον ότι μιλάμε για τραγούδι του 2019. 
Λυπάμαι που μέσα σε 1 χρόνο έκανε 2 smash hits και σας χάλασε το narrative ότι δεν είναι hitmaker. 9 - Chart Data - Σελίδα 11 1f600

Με την ίδια λογική και γω θα ήθελα απάντηση για το γκελ που έχει ο Drake στο γενικό κοινό. Πάντως οι καλλιτέχνες που αναφέρεις δίνουν όντως μεγάλα χιτς στο γενικό κοινό χωρίς απαραίτητα να έχουν μεγάλο fanbase.
Πρώτον γιατί είναι American male rapper. Και δεν το λέω σεξιστικά, αλλά έτσι είναι.
Τα τραγούδια του είναι catchy, αλλά μέχρι εκεί. Και το λέω εγώ που μαρέσει φουλ και τον ακούω συνέχεια.

Για να έχεις διάρκεια στα τσαρτς χρειάζεσαι και μεγάλο κοινό και την στήριξη του gp
Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31946
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

9 - Chart Data - Σελίδα 11 Empty Απ: Chart Data

Κυρ Οκτ 22, 2023 5:47 pm
Steliosg έγραψε:
Kostas_1 έγραψε:
Filippos έγραψε:Τότε η Ariana Grande, η Selena Gomez, η Dua Lipa, η Billie Eilish κ.λπ. που επίσης μεγάλο μέρος του κοινού τους είναι μικρότερες ηλικίες, γιατί δεν έχουν ούτε το 1/10 από τα pure sales της Taylor ; Ούτε καν τα streams της πλησιάζουν, παρόλο που ανήκουν στη streaming era οι περισσότερες. 
Δεν έχω λάβει ποτέ απάντηση σε αυτό το ερώτημα.

Λογικό να μην κάνουν τα ίδια streams αυτές που έχουν 60 τραγούδια με την Taylor που εχει 200 ;
60;
Ωραία.
Η Riri που έχει 8 άλμπουμς; 
Η απάντηση :  rip

Όχι Κώστα μου δεν είναι λογικό. Γιατί ξέρεις κατά βάθος ότι αν όλες αυτές βγάλουν τον ίδιο αριθμό άλμπουμς ποτέ δεν θα φτάσουν την Taylor.

Η Rihanna έβγαλε το τελευταίο της άλμπουμ το 2016!
Δεν ηταν καν relevant το Spotify τότε. 
Aν η Taylor ειχε να βγάλει άλμπουμ απο το 2016 θα ξεπερνούσε τη Rihanna σε daily streams ;

Αρέσει στον χρήστη oberlina

Steliosg
Steliosg
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 13432
Join date : 01/03/2018

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2012
Αγαπημένο τραγούδι: Κάνε Κάτι / Που Λες
Αγαπημένος δίσκος: Δε Με Σταμάτησες

9 - Chart Data - Σελίδα 11 Empty Απ: Chart Data

Κυρ Οκτ 22, 2023 5:48 pm
Εγώ σου λέω εάν βγάλει κάτι καινούργιο και φτάσει στα 10 άλμπουμς. Πιστεύεις όντως θα ξεπεράσει την Taylor όταν θα έχουν τον ίδιο αριθμό άλμπουμ;
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16688
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

9 - Chart Data - Σελίδα 11 Empty Απ: Chart Data

Κυρ Οκτ 22, 2023 5:50 pm
ChristosSav έγραψε:
Steliosg έγραψε:
Leonidas έγραψε:
Steliosg έγραψε:
1ον, ναι έχει πολλούς φανς αλλά εάν ισχύει ότι έχει μόνο μικρούς τότε τα pure sales που είναι επίσης στον θεό πως εξηγούνται; .
Γιατί τα αγοράζουν με το τσουβάλι ώστε να στηρίξουν τον αγαπημένο τους καλλιτέχνη;

Αυτά που ανέφερε ο @ChristosSav είναι ολόσωστα
Καταλαβαίνεις τη δυναμική που έχει μέσα από το κοινό της μέσα από τα social.

Ουσιαστικά το ίδιο της το fanbase έχει μεγαλύτερη δύναμη από το general audience.
O όρος swifties έχει εδραιωθεί για τα καλά στο pop culture για τη μανία που έχουν, την δύναμη τους και την θερμή στήριξη στην αγαπημένη τους.

Τώρα αν τα αρνείστε μάλλον υποτιμάτε το δικό σας fandom
Δλδ μου λες ότι ένας 15χρονος (που τέτοια λέτε ότι είναι η ηλικία των φανς της εδώ μέσα) θα πάει να αγοράσει το σιντί, το βινύλιο και μάλιστα όλες τις βέρσιονς και δεν θα κάτσει να στριμάρει από τις πλατφόρμες.  Αποφασίστε. Hysterical
Make it make sense bro Hysterical

Εγώ ως δεκαπεντάχρονο (και όχι μόνο Razz) ναι έψαχνα όλες τις εκδόσεις σε καλλιτέχνες που ακολουθούσα. Φυσικά ο σκληροπυρηνικός φαν θα πάρει όλες τις εκδόσεις. Θέλω να πω, συμβαίνει ήδη με μένα. Καλά γενικά πλέον οι φυσικές εκδόσεις βγαίνουν κυρίως για τους φανς σήμερα. Ποιος θα αγοράσει βινύλιο η cd σήμερα να το ακούσει; μόνο ο φαν, ο συλλέκτης άντε και κανένας dj.
Όταν ήμασταν εμείς 15 ο βασικότερος τρόπος κατανάλωσης της μουσικής ήταν τα albums, οπότε προφανώς και θα αγοράζαμε όλες τις φυσικές κυκλοφορίες.
Πλέον ο καθιερωμένος τρόπος κατανάλωσης είναι το streaming κακά τα ψέματα, γι' αυτό και σχεδόν όλοι έχουν ανύπαρκτα pure sales. Ακόμη και η Adele  που την παρουσιάζατε ως τη βασίλισσα των φυσικών πωλήσεων έπεσε αισθητά. Η Taylor όμως κατάφερε όχι μόνο να παραμείνει σταθερή, αλλά να σημειώσει και αύξηση.
Και επειδή έκανες σύγκριση μεταξύ Taylor και Drake. Τσέκαρε αν θες τα pure sales του, τα tour gross του κ.λπ. και θα αντιληφθείς ότι δεν πρόκειται καθόλου για αντίστοιχη περίπτωση. Ο Drake ναι στηρίζεται αποκλειστικά στο streaming, η Taylor όμως κυριαρχεί σε όλους τους τομείς.

Αρέσει στον χρήστη Steliosg

Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31946
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

9 - Chart Data - Σελίδα 11 Empty Απ: Chart Data

Κυρ Οκτ 22, 2023 5:51 pm
Steliosg έγραψε:Εγώ σου λέω εάν βγάλει κάτι καινούργιο και φτάσει στα 10 άλμπουμς. Πιστεύεις όντως θα ξεπεράσει την Taylor όταν θα έχουν τον ίδιο αριθμό άλμπουμ;

Τα άλμπουμ της Rihanna αναμετρήθηκαν στην εποχή του YouTube και σάρωσαν. 
Συνεχίζει να ειναι στις πιο streamed καλλιτέχνιδες στο Spotify ενώ δεν εχει βγάλει καν άλμπουμ οσο η πλατφόρμα ειναι relevant.

Αρέσει στους χρήστες oberlina και ChristosSav

kinop
kinop
Super Vandicted
Super Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 1564
Join date : 01/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2006
Αγαπημένο τραγούδι: Όλα οδηγούν σ' εσένα
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

9 - Chart Data - Σελίδα 11 Empty Απ: Chart Data

Κυρ Οκτ 22, 2023 5:52 pm
Προσωπικά πιστεύω πως η μουσική της είναι εθιστική, προσαρμόζει αυτά που γράφει στο να γίνουν επιτυχία όπως την εννοεί αυτή και όλο το marketing στόχο έχει να σε εντάξει σ' αυτό τον κόσμο. Προφανώς οι άλλες δεν προσεγγίζουν έτσι τη μουσικής τους και προφανώς για να πουλάει περισσότερο η Taylor Swift αρέσει περισσότερο στον κόσμο. Εξάλλου, φαίνεται ότι η επιτυχία είναι αυτοσκοπός γι' αυτή και το καταφέρνει. Ίσως βέβαια έτσι μειώνεται η καλλιτεχνική της αξία...
Steliosg
Steliosg
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 13432
Join date : 01/03/2018

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2012
Αγαπημένο τραγούδι: Κάνε Κάτι / Που Λες
Αγαπημένος δίσκος: Δε Με Σταμάτησες

9 - Chart Data - Σελίδα 11 Empty Απ: Chart Data

Κυρ Οκτ 22, 2023 5:53 pm
Kostas_1 έγραψε:
Steliosg έγραψε:Εγώ σου λέω εάν βγάλει κάτι καινούργιο και φτάσει στα 10 άλμπουμς. Πιστεύεις όντως θα ξεπεράσει την Taylor όταν θα έχουν τον ίδιο αριθμό άλμπουμ;

Τα άλμπουμ της Rihanna αναμετρήθηκαν στην εποχή του YouTube και σάρωσαν. 
Συνεχίζει να ειναι στις πιο streamed καλλιτέχνιδες στο Spotify ενώ δεν εχει βγάλει καν άλμπουμ οσο η πλατφόρμα ειναι relevant.
Πάμε πάλι.
1989 πχ που βγήκε το 14
Είναι το most viewed album στο YT (στην εποχή του peak της πλατφόρμας).
Σπότιφαι παίρνει ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ πάνω από 8 εκ. streams συνολικά. Και είναι άλμπουμ. του. 14.
Άρα ούτε αυτό στέκει γιατί με αυτή την λογική τα παλιά της Riri πχ το ANTI θα έπρεπε να σημειώνει αντίστοιχα νούμερα με τα παλιά άλμπουμ της Taylor πράγμα που δεν γίνεται ούτε στο ελάχιστο.

Αρέσει στον χρήστη Filippos

ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6441
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

9 - Chart Data - Σελίδα 11 Empty Απ: Chart Data

Κυρ Οκτ 22, 2023 5:56 pm
Steliosg έγραψε:Εγώ σου λέω εάν βγάλει κάτι καινούργιο και φτάσει στα 10 άλμπουμς. Πιστεύεις όντως θα ξεπεράσει την Taylor όταν θα έχουν τον ίδιο αριθμό άλμπουμ;

Είτε την ξεπεράσει είτε όχι δεν σημαίνει πραγματικά τίποτα για το gp γιατί πολύ απλά ένα μεγάλο μέρος του γενικού κοινού δεν αγοράζει μουσική. Απλά την ακούει. Εγώ προσωπικά ανήκω σε μια γενιά που ότι άρεσε στον καθένα το κατέβαζε και το περνούσε σε κάποιο mp3 ή κάποιο cd για το αυτοκίνητο. Γι'αυτό και η μάχη ήταν ή στα live ή στο ποιος έχει το μεγαλύτερο κοινό που θα αγόραζε την μουσική του. Πάντως η Rihanna ρε παιδιά, ναι, έχει δώσει αμέτρητα hits. Που τα ακούει πολύς κόσμος που δεν είναι απαραίτητα φαν και μπορεί να μην αγοράσει τη μουσική της. Στην Taylor μέχρις στιγμής δεν έχω δει -εγω προσωπικά- γκελ στο γενικό κοινό, για την ώρα.

Αρέσει στον χρήστη oberlina

ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6441
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

9 - Chart Data - Σελίδα 11 Empty Απ: Chart Data

Κυρ Οκτ 22, 2023 5:59 pm
Κλαίω που όλοι μιλάμε και γράφουμε ταυτόχρονα και πρεπει να βγάλουμε άκρη με τον γραπτό λόγο. Ας πάμε για καμία μπύρα να διαφωνήσουμε σαν άνθρωποι. Ventalia

Αρέσει στους χρήστες Kostas_1, Filippos και oberlina

Steliosg
Steliosg
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 13432
Join date : 01/03/2018

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2012
Αγαπημένο τραγούδι: Κάνε Κάτι / Που Λες
Αγαπημένος δίσκος: Δε Με Σταμάτησες

9 - Chart Data - Σελίδα 11 Empty Απ: Chart Data

Κυρ Οκτ 22, 2023 5:59 pm
kinop έγραψε:Προσωπικά πιστεύω πως η μουσική της είναι εθιστική, προσαρμόζει αυτά που γράφει στο να γίνουν επιτυχία όπως την εννοεί αυτή και όλο το marketing στόχο έχει να σε εντάξει σ' αυτό τον κόσμο. Προφανώς οι άλλες δεν προσεγγίζουν έτσι τη μουσικής τους και προφανώς για να πουλάει περισσότερο η Taylor Swift αρέσει περισσότερο στον κόσμο. Εξάλλου, φαίνεται ότι η επιτυχία είναι αυτοσκοπός γι' αυτή και το καταφέρνει. Ίσως βέβαια έτσι μειώνεται η καλλιτεχνική της αξία...
Εγώ αυτό δεν το κατάλαβα ποτέ στον βαθμό που πολλοί το πιστεύετε. Chart obsessed είναι και καλά κάνει στην τελική. Προφανώς και θες η δουλειά σου να πάει καλά. 
Το ότι είναι όμως αυτοσκοπός από που προκύπτει; Επειδή βγάζει συνέχεια άλμπουμς τα τελευταία χρόνια; 
Ας μην ξεχνάμε ότι αυτό γίνεται εξαιτίας των rerecordings και της πανδημίας. Αν αφαιρέσουμε τα rerecordings που είναι 4, μας μένουν μόνο 3 άλμπουμ που τα 2 ήταν συγκεκριμένα δουλειά της καραντίνας όταν όλοι ήμασταν στα σπίτια μας και χρειαζόμασταν μουσική περισσότερο από κάθε άλλη περίοδο. Η μόνη ουσιαστική ερα που έκανε με promotion ήταν το Midnights.
Και στην τελική μαγκιά της που δεν τεμπελιάζει με βρακιά, make up brands, shoe collections και ότι άλλο του φανεί του λαλοστεφανή όπως κάνουν όλες οι υπόλοιπες. Laughing


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Steliosg στις Κυρ Οκτ 22, 2023 6:24 pm, 1 φορά

Αρέσει στους χρήστες Filippos και filis

Steliosg
Steliosg
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 13432
Join date : 01/03/2018

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2012
Αγαπημένο τραγούδι: Κάνε Κάτι / Που Λες
Αγαπημένος δίσκος: Δε Με Σταμάτησες

9 - Chart Data - Σελίδα 11 Empty Απ: Chart Data

Κυρ Οκτ 22, 2023 6:03 pm
ChristosSav έγραψε:
Steliosg έγραψε:Εγώ σου λέω εάν βγάλει κάτι καινούργιο και φτάσει στα 10 άλμπουμς. Πιστεύεις όντως θα ξεπεράσει την Taylor όταν θα έχουν τον ίδιο αριθμό άλμπουμ;

Είτε την ξεπεράσει είτε όχι δεν σημαίνει πραγματικά τίποτα για το gp γιατί πολύ απλά ένα μεγάλο μέρος του γενικού κοινού δεν αγοράζει μουσική. Απλά την ακούει. Εγώ προσωπικά ανήκω σε μια γενιά που ότι άρεσε στον καθένα το κατέβαζε και το περνούσε σε κάποιο mp3 ή κάποιο cd για το αυτοκίνητο. Γι'αυτό και η μάχη ήταν ή στα live ή στο ποιος έχει το μεγαλύτερο κοινό που θα αγόραζε την μουσική του. Πάντως η Rihanna ρε παιδιά, ναι, έχει δώσει αμέτρητα hits. Που τα ακούει πολύς κόσμος που δεν είναι απαραίτητα φαν και μπορεί να μην αγοράσει τη μουσική της. Στην Taylor μέχρις στιγμής δεν έχω δει -εγω προσωπικά- γκελ στο γενικό κοινό, για την ώρα.
Εγώ απλά απάντησα στο drag "εμ έχει 200 σονγκς και οι άλλες ούτε τα μισά για αυτό έχει τόσα στριμς".

Επίσης προφανώς και η Riri είναι τεράστια hitmaker - ίσως η μεγαλύτερη αυτού του αιώνα - αλλά μέχρι εκεί. Δεν μίλησα για χιτς κάπου εγώ. Που αν με ρωτάτε αν παρατήσει την μουσική για τα καλά δεν θεωρώ ότι θα κρατήσει αυτό τον τίτλο της μεγαλύτερης hitmaker για πολλά χρόνια ακόμα.
kinop
kinop
Super Vandicted
Super Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 1564
Join date : 01/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2006
Αγαπημένο τραγούδι: Όλα οδηγούν σ' εσένα
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

9 - Chart Data - Σελίδα 11 Empty Απ: Chart Data

Κυρ Οκτ 22, 2023 6:04 pm
Steliosg έγραψε:
kinop έγραψε:Προσωπικά πιστεύω πως η μουσική της είναι εθιστική, προσαρμόζει αυτά που γράφει στο να γίνουν επιτυχία όπως την εννοεί αυτή και όλο το marketing στόχο έχει να σε εντάξει σ' αυτό τον κόσμο. Προφανώς οι άλλες δεν προσεγγίζουν έτσι τη μουσικής τους και προφανώς για να πουλάει περισσότερο η Taylor Swift αρέσει περισσότερο στον κόσμο. Εξάλλου, φαίνεται ότι η επιτυχία είναι αυτοσκοπός γι' αυτή και το καταφέρνει. Ίσως βέβαια έτσι μειώνεται η καλλιτεχνική της αξία...
Εγώ αυτό δεν το κατάλαβα ποτέ στον βαθμό που πολλοί το πιστεύετε. Chart obssesed είναι και καλά κάνει στην τελική. Προφανώς και θες η δουλειά σου να πάει καλά. 
Το ότι είναι όμως αυτοσκοπός από που προκύπτει; Επειδή βγάζει συνέχεια άλμπουμς τα τελευταία χρόνια; 
Ας μην ξεχνάμε ότι αυτό γίνεται εξαιτίας των rerecordings και της πανδημίας. Αν αφαιρέσουμε τα rerecordings που είναι 4, μας μένουν μόνο 3 άλμπουμ που τα 2 ήταν συγκεκριμένα δουλειά της καραντίνας όταν όλοι ήμασταν στα σπίτια μας και χρειαζόμασταν μουσική περισσότερο από κάθε άλλη περίοδο. Η μόνη ουσιαστική ερα που έκανε με promotion ήταν το Midnights.
Και στην τελική μαγκιά της που δεν τεμπελιάζει με βρακιά, make up brands, shoe collections και ότι άλλο του φανεί του λαλοστεφανή όπως κάνουν όλες οι υπόλοιπες. Laughing
Ναι καλέ, καλά κάνει, αλλά δεν θεωρώ τυχαίο ότι έκανε το magnum opus της όταν έφτιαξε μουσική από πραγματική εσωτερική ανάγκη και δεν αγχώθηκε για promo, rollout κλπ γιατί εκ των πραγμάτων δεν γινόταν. Βέβαια, άποψή μου αυτό για το Folklore.
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16688
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

9 - Chart Data - Σελίδα 11 Empty Απ: Chart Data

Κυρ Οκτ 22, 2023 6:10 pm
Kostas_1 έγραψε:
Filippos έγραψε:Τότε η Ariana Grande, η Selena Gomez, η Dua Lipa, η Billie Eilish κ.λπ. που επίσης μεγάλο μέρος του κοινού τους είναι μικρότερες ηλικίες, γιατί δεν έχουν ούτε το 1/10 από τα pure sales της Taylor ; Ούτε καν τα streams της πλησιάζουν, παρόλο που ανήκουν στη streaming era οι περισσότερες. 
Δεν έχω λάβει ποτέ απάντηση σε αυτό το ερώτημα.

Λογικό να μην κάνουν τα ίδια streams αυτές που έχουν 60 τραγούδια με την Taylor που εχει 200 ;
Για τα pure sales δεν απάντησες. Laughing
Η Selena και η Ariana δεν κάνουν ούτε 40.000 pure sales, ενώ η Taylor χτυπάει 1Μ. Μιλάμε για τρομακτική διαφορά. Παρόμοιο ηλικιακό κοινό δεν έχουν ;
Να μιλήσω για τα pure sales της Rihanna όταν ήταν ακόμη ενεργή ; Γιατί σας βολεύει να αναφέρεστε μόνο σε hits, αλλά όταν φτάνουμε σε album sales σταματάει η συζήτηση. Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Παρόμοια θέματα
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης