Vandicted
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Madonna

+33
Dimitra1995fp
Kostask
greggel1982
Chrismont
drew
Donna
oberlina
Kwngr1
Filippos
Adamos
Quantum Vandi
VasilisAst
Antonius
skyrim
Steliosg
filis
Chronis
Giotis
neereaux
kissmy7
Liakoman
Stavros
lafas
n1kos
manos
kinop
thebest20
dimosf1
Kostas_1
bitcoin
Leonidas
stelios
themisDV92
37 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15426
Join date : 12/12/2020

madtv - Madonna - Σελίδα 48 Empty Απ: Madonna

Παρ Οκτ 27, 2023 3:01 pm
ChristosSav έγραψε:Δεν το χρειάζεται αυτό το φλεξ. Είναι η Madonna! Αρκεί!
😂😂😂 εννοείται αυτό. 
Απλά το είδα και είπα να το βάλω!

Αρέσει στον χρήστη ChristosSav

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15426
Join date : 12/12/2020

madtv - Madonna - Σελίδα 48 Empty Απ: Madonna

Παρ Οκτ 27, 2023 3:02 pm
kinop έγραψε:
oberlina έγραψε:• Most Top 5 entries on the US Hot 100 by a female artist – 28
αυτό σε non streaming eras που έπρεπε να είναι single για να μπει και που πουλούσε physical cd singles!!
Πραγματικά απίστευτα νούμερα υπό εκεινες τις συνθήκες.
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15426
Join date : 12/12/2020

madtv - Madonna - Σελίδα 48 Empty Απ: Madonna

Παρ Οκτ 27, 2023 3:06 pm
manos έγραψε:
Καίγονται τα εγκεφαλικά μου κύτταρα ένα ένα 😂

Η Μπάρκα γιατί μας βγήκε Μαντονοχειτερ;

Αρέσει στον χρήστη petros1994

Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31861
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

madtv - Madonna - Σελίδα 48 Empty Απ: Madonna

Παρ Οκτ 27, 2023 3:13 pm
Αλήθεια ειναι αυτο που λεει για τα χρόνια.
Δεν αναιρεί σε τιποτα ομως την επιτυχία της Madonna σε σχέση με τις υπόλοιπες.
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15426
Join date : 12/12/2020

madtv - Madonna - Σελίδα 48 Empty Απ: Madonna

Παρ Οκτ 27, 2023 3:46 pm
Kostas_1 έγραψε:Αλήθεια ειναι αυτο που λεει για τα χρόνια.
Δεν αναιρεί σε τιποτα ομως την επιτυχία της Madonna σε σχέση με τις υπόλοιπες.
Αλήθεια είναι αλλά και μεγάλη βλακεία όπως το εννοει. Γιατί το φέρνει ως αντι επιχείρημα της επιτυχίας της ενώ ουσιαστικά είναι ο ΛΟΓΟΣ της επιτυχίας της. 

Το ακατόρθωτο ειναι να έχεις 40 χρονια καριερα όχι το να πουλάς τα έντερα σου μια δεκαετία.

Αρέσει στους χρήστες manos και filis

manos
manos
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 5448
Join date : 23/11/2015
Location : Κρήτη

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 1998
Αγαπημένο τραγούδι: Υποφέρω
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

madtv - Madonna - Σελίδα 48 Empty Απ: Madonna

Παρ Οκτ 27, 2023 3:56 pm
oberlina έγραψε:
manos έγραψε:
Καίγονται τα εγκεφαλικά μου κύτταρα ένα ένα 😂

Η Μπάρκα γιατί μας βγήκε Μαντονοχειτερ;


Ελα ντε..μου την εσπασε!

Αρέσει στους χρήστες petros1994 και oberlina

n1kos
n1kos
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6820
Join date : 28/10/2015
Location : Θεσσαλονικη

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 1997
Αγαπημένο τραγούδι: Όλο λείπεις
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

madtv - Madonna - Σελίδα 48 Empty Απ: Madonna

Παρ Οκτ 27, 2023 7:23 pm
Δεν είχα ιδέα ότι το Ray of light είναι παραποίηση αυτού του τραγουδιού.

Αρέσει στους χρήστες petros1994 και oberlina

petros1994
petros1994
Baby Vandicted
Baby Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 103
Join date : 06/11/2017

madtv - Madonna - Σελίδα 48 Empty Απ: Madonna

Παρ Οκτ 27, 2023 8:51 pm
Σορρυ αλλά πιο χαζό επιχείρημα απο αυτό της Μπάρκα δεν νομίζω να έχω ακούσει.
Δηλαδή όσο μεγαλώνει κάποιος ηλικιακά μεγαλώνει και η καριέρα του παράλληλα; Laughing
Να πάρουμε ένα παράδειγμα την Cher που είναι 12 χρόνια μεγαλύτερη από την Madonna, σύμφωνα με αυτή τη "λογική" η Cher θα έπρεπε να έχει πουλήσει περισσότερο. Δεν έχει όμως.  Ventalia
Γενικά για μένα το μεγαλύτερο επίτευγμα της Μ είναι οτι κατάφερε (με ups and downs φυσικά) να είναι πρώτο mainstream pop όνομα μέχρι τα 50 χοντρικά και να ανταγωνίζεται άλλες πολύ μικρότερες της στα ίσα. Είτε μιλάμε για charts, sales, tour grossing. Και αυτό για female pop artist είναι μεγάλο κατόρθωμα, γιατί είναι άγραφος κανόνας οτι ειδικά οι γυναίκες με το που πατάνε τα 30-35 βγαίνουν και στη "σύνταξη" για το industry. Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα που μπορώ να αναφέρω ονομαστικά αλλά δεν υπάρχει λόγος τα ξέρετε κι εσείς.

Και μιας και αναφέρθηκα στην Cher, μόνο αυτή κατάφερε στα 52 να κάνει ένα super massive hit (Believe) αλλά κι αυτό ήταν η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

Εκτός αν λέει μόνο για το αν θα τη φτάσει κάποτε η Taylor και η Rihanna. Και να τη φτάσουν (που ειδικά η Rihanna δεν νομίζω με τους ρυθμούς που πάει  Laughing ) πλέον μιλάμε για άλλες εποχές, άλλα κριτήρια και μετρήσεις που είναι σαν να συγκρίνουμε μήλα με μπανάνες.

Αρέσει στους χρήστες filis, oberlina και Kostas vandikos

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15426
Join date : 12/12/2020

madtv - Madonna - Σελίδα 48 Empty Απ: Madonna

Παρ Οκτ 27, 2023 9:03 pm
Απλά ήθελε να πει κάτι ως «αντίλογο». Παίζει να μην κατάλαβε καν τι είπε 😂

Αρέσει στον χρήστη petros1994

Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31861
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

madtv - Madonna - Σελίδα 48 Empty Απ: Madonna

Παρ Οκτ 27, 2023 9:07 pm
Εγω αυτο που κατάλαβα ειναι οτι θεωρεί πως το σωστό ειναι να συγκρίνονται πορείες με ίσα χρονια καριέρας
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16615
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

madtv - Madonna - Σελίδα 48 Empty Απ: Madonna

Παρ Οκτ 27, 2023 9:09 pm
Εγώ κατάλαβα πως απλά ήθελε να πάρει το μέρος των νεότερων. Σε φάση δεν μπορείς να μειώσεις την επιτυχία της Taylor επειδή στη λίστα με τις περισσότερες πωλήσεις είναι κάτω από την Madonna, γιατί η μία έχει 40 χρόνια καριέρας, ενώ η άλλη 17. Αλλά κι εγώ θεωρώ άκυρο τον συλλογισμό γενικά, από την στιγμή που τα δεδομένα είναι διαφορετικά πλέον.
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15426
Join date : 12/12/2020

madtv - Madonna - Σελίδα 48 Empty Απ: Madonna

Παρ Οκτ 27, 2023 9:12 pm
Kostas_1 έγραψε:Εγω αυτο που κατάλαβα ειναι οτι θεωρεί πως το σωστό ειναι να συγκρίνονται πορείες με ίσα χρονια καριέρας

ναι, απλά εκεί είναι ακόμα πιο μπροστά η Μαντόνα  Hysterical  
Δηλαδή τα νούμερα είναι ακραία πιο συντριπτικά καθώς δεν χρειάζεται να ανταγωνίζεται τις γελοιότητες του streaming.  

Να ανταγωνιστεί Whitney, Celine που έχει τα διπλά τους νούμερα ή janet, cher που έχει τα 3πλά;

Αρέσει στον χρήστη petros1994

petros1994
petros1994
Baby Vandicted
Baby Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 103
Join date : 06/11/2017

madtv - Madonna - Σελίδα 48 Empty Απ: Madonna

Παρ Οκτ 27, 2023 9:21 pm
Filippos έγραψε:Εγώ κατάλαβα πως απλά ήθελε να πάρει το μέρος των νεότερων. Σε φάση δεν μπορείς να μειώσεις την επιτυχία της Taylor επειδή στη λίστα με τις περισσότερες πωλήσεις είναι κάτω από την Madonna, γιατί η μία έχει 40 χρόνια καριέρας, ενώ η άλλη 17. Αλλά κι εγώ θεωρώ άκυρο τον συλλογισμό γενικά, από την στιγμή που τα δεδομένα είναι διαφορετικά πλέον.
Μα δεν νομίζω να τις μείωσε κανείς, ίσα ίσα προς τιμήν τους είναι οτι βρίσκονται τόσο ψηλά με τόσο λιγότερα χρόνια καριέρας.
Αλλά ναι γενικά αυτές οι λίστες είναι οτι να'ναι και αδικούν και τους παλιότερους και τους νεότερους κατα τη γνώμη μου.

Αρέσει στους χρήστες Filippos και oberlina

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15426
Join date : 12/12/2020

madtv - Madonna - Σελίδα 48 Empty Απ: Madonna

Παρ Οκτ 27, 2023 9:32 pm
Κ Λ Α Ι Ω!
ΔΕΝ ΤΗΝ ΜΠΟΡΩ  Hysterical Hysterical Hysterical
Σπόιλερ:
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16615
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

madtv - Madonna - Σελίδα 48 Empty Απ: Madonna

Παρ Οκτ 27, 2023 9:37 pm
oberlina έγραψε:- Best-selling female artist of all time 


highest-grossing female touring artist, having made a box-office gross of $1,389,746,222 (£1,157,136,058) from her tours, as of July 2022


• First act to have 50 US No.1s on one Billboard chart
• Most No.1s on the US Dance Club Songs chart – 50
- Most US multi-platinum albums by a female artist – 12, shared with Barbra Streisand
• Most Top 5 entries on the US Hot 100 by a female artist – 28
• Most UK No.1 albums by a female artist – 12 including the Evita soundtrack
• Most UK No.1 singles by a female artist – 13
• Most Top 10 entries on the UK’s Official Singles Chart by a female artist – 63
• Most cumulative weeks at No.1 on the UK’s Official Singles Chart by a female artist– 29

• Most simultaneous No.1s on the UK’s singles and albums charts by a female artist– 4 (in 1986, 1989, 2005 and 2008)
Highest-ranked female on Billboard’s “Greatest of All Time Hot 100 Artists” chart– overall No.2 behind The Beatles


Πηγή: Guinnes World Records
Να ανάψω λίγο τα αίματα ;  Twisted Evil
Πάντως κάποια απ' αυτά θα σπάσουν στο άμεσο μέλλον. Ένα μάλιστα έχει ήδη καταρριφθεί.
Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31861
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

madtv - Madonna - Σελίδα 48 Empty Απ: Madonna

Παρ Οκτ 27, 2023 9:50 pm
Kostas_1 έγραψε:
ChristosSav έγραψε:Δεν το χρειάζεται αυτό το φλεξ. Είναι η Madonna! Αρκεί!

madtv - Madonna - Σελίδα 48 A0b76510

Δεν τα είπα εγω;
Ήδη ο φιλιπφλοπ με έβγαλε αληθινο 

madtv - Madonna - Σελίδα 48 Img_5532

Αρέσει στους χρήστες Filippos, petros1994 και oberlina

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15426
Join date : 12/12/2020

madtv - Madonna - Σελίδα 48 Empty Απ: Madonna

Σαβ Οκτ 28, 2023 8:55 pm
Madonna: The Celebration Tour. Copenhagen. Royal Arena

madtv - Madonna - Σελίδα 48 Tct_camposgirl_111
madtv - Madonna - Σελίδα 48 Tct_camposgirl_106
madtv - Madonna - Σελίδα 48 Tct_camposgirl_107

Αρέσει στους χρήστες filis, ChristosSav και Kostas vandikos

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15426
Join date : 12/12/2020

madtv - Madonna - Σελίδα 48 Empty Απ: Madonna

Σαβ Οκτ 28, 2023 11:42 pm
oberlina έγραψε:6/03/2023
Το πήρα απόφαση! Θα αρχίσω την δισκογραφία της. Από την αρχή 1-1 τα άλμπουμ. Wish me luck!  shablon_03

'Αμα έχετε καμία σημείωση τι πρέπει να προσέξω... πείτε μου!

Λίγους μήνες μετά...

Την είδα! Την είδα LIVE! Μπροστά μου! Ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω. Θα προσπαθήσω να γράψω ένα ριβιού της συναυλίας και της όλης μου εμπειρίας όσο μπορώ. 

ΓΚΡΙΝΙΑ
Το review θα ξεκινήσει λίγο αναπάντεχα και με γκρινίτσα αλλά δεν μπορώ να μην το πω... 
Άργησε! Άργησε πολύ! Άργησε παααρα πολύ. Συγκεκριμένα άργησε 2 ώρες. Ενώ γενικά έχω πάει σε αρκετές συναυλίες ξένων καλλιτεχνών ποτέ δεν έχω περάσει κάτι τέτοιο. Συνήθως όλοι ξεκινάνε στην ώρα τους. Είναι και ωραίο αυτό καθώς χτίζεται κάπως η αγωνία. Το περίμενα ότι θα αργήσει γιατί έχω διαβάσει πλέον πολλά για αυτή αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα και 2 ώρες delay. Δεν θέλω να την δικαιολογήσω γιατί αντικειμενικά είναι άσχημο να συμβαίνει. Ειδικά όταν έχεις αρένα με όρθιους και αναγκάζονται να σε περιμένουν πάνω από 4 ώρες. 

ΤΑ ΤΗΣ ΣΥΝΑΥΛΙΑΣ + Setlist
Όταν ακούστηκε το "i'm coming" από τα ηχεία κάπως τα ξεχάσαμε όλοι όλα. Βγήκε θεάρα, Madonna, όνομα και πράγμα με τα φωτοστέφανα και όλα 
και άρχισε να πετάει το ένα classic μετά το άλλο. Από setlist μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένη γιατί διάλεξε πολύ όμορφα τραγούδια ωστόσο κάποιος λοκαλ ίσως να είχε παράπονο γιατί άφησε αρκετά hit από έξω. Μερικά τα ξεπέταξε και λίγο. Δεν θα ήθελα να ακούσω Material Girl και Like a Virgin 
αλλά Papa don't preach, Music  θα μπορούσαν να είχαν καλύτερη θέση. Όπως και το La Isla bonita που νομίζω δεν του έδωσε την προσοχή που του αξίζει. Οκ, δεν είπε κάποια αγαπημένα μου αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα. 

ΤΟ ΚΟΙΝΟ
Το κοινό τρελάθηκε με Don't Tell Me, Hung Up, Into The Groove, Like a Prayer & La Isla Bonita. 
Γενικά η ατμόσφαιρα ήταν πολύ όμορφη και υπήρχε μεγάλο variety ηλικιών, φύλων. Έβλεπες cosplay, καλοντυμένες κυρίες με σακάκια, hipsters, δίπλα την μαμά με την κόρη της, παρέες 25χρονων, ζευγάρια όλων των ηλικιών, μεγάλες ηλικίες να φοράνε merch της (πόσο γλυκό), παππούδια (70 χρονών) να κατεβάζουν 3-3 τα μπυρόνια, παππούδια να είναι στην αρένα και να πηγαίνουν να μπουν μπροστά... Hysterical Hysterical  πραγματικά είχε τα πάντα. 
Μην σας πω ότι στην ουρά όταν άνοιξαν οι πύλες έφαγα αγκωνιά από μια κυριούλα, σίγουρα 60+ , που ήθελε να μπει μπροστά μου.   rip

MY HIGHLIGHTS
Οι καλύτερες στιγμές του show για εμένα ήταν οι μπαλάντες... Bad Girl, Crazy For You, Rain.. φοβερές ερμηνείες της Μ! Λάτρεψα το vibe του La Isla Bonita 
αλλά το έκοψε πολύ γρήγορα το τραγούδι.
Die Another day - Don't Tell Me ΣΟΚ! 
Vogue & Like A Prayer εννοείται ύμνοι. 
Και μόνο που ακούς όλα αυτά τα τραγούδια live από την ίδια και με τόσο κόσμο είναι μια μοναδική εμπειρία.
Γενικά μιλάμε για το απόλυτο flex δισκογραφίας! 

Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ
Τι να πεις για την Κουιν... απλά την θαύμαζες. Έχει απίστευτο γκελ και σκηνική παρουσία. Τραγουδούσε LIVE σε όλα... πάνω από backing track όταν είχε χορό αλλά την άκουγες πάντα καθαρά. Φωνητικά ήταν παααρα πολύ καλή. Είχε φοβερή ενέργεια και φαινόταν ότι ζούσε για κάθε στιγμή του σόου. Λάτρεψα τα σημεία που μας μιλούσε και μας έκανε πλάκα. Είχε κέφια και έλεγε αστεία. Γενικά είναι φουλ επικοινωνιακή και νομίζω πως σε κάνει πολύ εύκολα να δεθείς μαζί της είτε είσαι φαν είτε όχι. Μας είπε και ένα fuck you. Πόσο iconic που με έχει βρίσει η Μαντόνα live  Hysterical Hysterical 77717810 

ΠΑΡΑΠΟΝΑΚΙΑ
Στα μόνα αρνητικά θα βάλω την έναρξη και το τέλος του σόου. Τα βρήκα λίγο βιαστικά. Η έναρξη γενικά είναι σουπερ epic αλλά ήθελα να μας ψήσει λίγο παραπάνω... βγαίνει πολύ γρήγορα. Θα ήθελα 2-3 λεπτά φώτα, intro του τραγουδιού και χαμούλη πριν βγει. 
Το τέλος επίσης μου φάνηκε λίγο anti climatic θα ήθελα κάτι πιο epic. Την έχω συνηθίσει δηλαδή σε πολύ πιο grande πράγματα. Ίσως να φταίει που είχαμε και λίγο πρόβλημα στον ήχο γιατί το Music ούτε κατάλαβα ότι το είπε στο τέλος. 

FINAL VERDICT
Overall πιστεύω πως είναι μια συναυλία που θα θυμάμαι πάρα πολύ. Όχι γιατί αγαπώ την Μαντόνα (και Ριάνα έχω πάει αλλά δεν θυμάμαι τίποτα), αλλά γιατί 
είχε πολύ καλή μουσική και έλαμπε αυτό στο σόου. Είχε τραγούδια που απλά απολαμβάνεις να τα ακους... ένιωσα πολλές φορές την ψυχή μου γεμάτη. Επίσης, αυτό που την ξεχωρίζει είναι η ροή του σόου. Οκ, το ήξερα αυτό βέβαια από τα DVD που είχα δει αλλά πρέπει να ειπωθεί. Κάθε τραγούδι είναι στο setlist για κάποιο λόγο, λέει μια ιστορία, έχει δικό του set και performance. Τίποτα δεν επαναλαμβάνεται. Όλα είναι συνδεδεμένα, μοναδικά και προσεγμένα. 
+++++ η σκηνοθεσία που έβλεπα στις οθόνες δείχνουν ότι το concert film θα είναι ONE FOR THE AGES!


madtv - Madonna - Σελίδα 48 Image-asset

Αρέσει στους χρήστες kinop, Leonidas, Kostas_1, Filippos, VasilisAst, petros1994, filis και ChristosSav

ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6369
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

madtv - Madonna - Σελίδα 48 Empty Απ: Madonna

Σαβ Οκτ 28, 2023 11:49 pm
Το περίμενα αυτό το review.. 77717810 77717810

Αρέσει στον χρήστη oberlina

Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31861
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

madtv - Madonna - Σελίδα 48 Empty Απ: Madonna

Κυρ Οκτ 29, 2023 12:02 am
Αυτό το 2 ώρες…. εδώ μου κάθισε Rolling Eyes
Σε ποια πόλη την είδες ;
Επιστροφή στην κορυφή
Παρόμοια θέματα
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης