Vandicted
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge

+11
Filippos
kinop
Kostas vandikos
Chrismont
oberlina
Leonidas
Diafora_
greggel1982
Steliosg
Kostas_1
ChristosSav
15 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6342
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge - Σελίδα 9 Empty Απ: Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge

Τρι Φεβ 06, 2024 11:06 am
Ας μοιραστώ κι εγώ κάποιες σκέψεις και κάποια σχόλια.

Στα θετικά:
Πρώτο και σημαντικότερο: η παρουσία της Celine Dion. Πραγματικά χάρηκα που την είδα. Είχα κουραστεί να διαβάζω διάφορα αρνητικά για την πορεία της υγεία της και ήταν μια κάποια δικαίωση που εμφανίστηκε -όσο μπορούμε να το πουμε- δυνατή και όμορφη. Της αξίζει να βγει νικήτρια από αυτή την περιπέτεια και πραγματικά λείπει από τη μουσική.

Η νίκη της Kylie Minogue. Εκτός απ' ότι συμπαθώ πολύ τη μουσική της χρόνια τώρα, φέτος φαίνεται πως τράβηξε παραπάνω την προσοχή. Φυσικά θέλω κι άλλο. Ventalia

Η εμφάνιση της Dua. Έχω αρκετές προσδοκίες από το album που έρχεται και γενικότερα από τη Dua περιμένω πράγματα.

Η εμφάνιση της Miley. Απλή, αυθόρμητη και γεμάτη ενέργεια! Ε, εντάξει, τι καλύτερο απ' αυτό; Η εμφάνισή της ήταν η μοναδική που είδα και δεύτερη και τρίτη φορά. Επίσης τέλειο που από κάτω χόρευαν όλοι το κομμάτι της χρονιάς.

Η εμφάνιση και οι νίκες της Billie. Αυτό το κορίτσι αξίζει όλη τη προσοχή που ήδη έχει.

Η βραβεύσεις σε SZA, boygenius και Victoria Monet. Πραγματικά παρέδωσαν φέτος τρεις πολύ καλές δουλειές κατά τη γνώμη μου.



Στα αρνητικά:
trigger warning
-Σημαντικότερο όλων: Η βράβευση του Midnights. Πιστεύω πως το Midnights ήταν ένα καλό album. Για την Taylor όμως. Όχι συγκριτικά με τα υπόλοιπα. Γενικότερα διαφωνώ με την επιλογή των υποψήφιων album που είχαν μια κάποια δημοφιλία, αλλά πες ότι αυτό το προσπερνάμε: πραγματικά όσοι λέτε ότι το άξιζε κλπ, ακούσατε τα υπόλοιπα albums και καταλήξατε σε αυτό το συμπέρασμα; Τα περί sales και charts εννοείται πως δεν πρέπει να παίζουν κανένα ρόλο για την ψηφοφορία γιατί 1. δεν είμαστε στα MTV VMA και 2. δεν αποτελούν μουσικό κριτήριο. Όλο αυτό μου γεννά διάφορα ερωτήματα (που δεν θα αναπτύξω εδώ) για τις γενικές κατηγορίες σε σχέση με τις ειδικές κατηγορίες και τους ψηφοφόρους. Θα πω μόνο ότι φανταστείτε τι cancel θα έτρωγαν τα Grammys αν η Taylor δεν έπαιρνε τίποτα. Ενολίγης και πολύ χοντρικά, πιστεύω πως ένας από τους λόγους που έγινε ήταν για να σπάσει το φράγμα του Stevie Wonder και του Frank Sinatra (το γράφω και γελάω εντωμεταξύ). Ξεκαθαρίζω: Όλο το παραπάνω που έγραψα δεν έχει να κάνει με την Taylor αλλά με την επιλογή και μόνο.

-Πιστεύω πως το παραπάνω γεγονός θα έπρεπε να σχολιαστεί και όχι τα περιστατικά με Celine και Lana.

-Τα 0 grammy σε Lana. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται παραπάνω ανάπτυξη.

-Το performance της SZA

-Η Beyonce πήγε για τη βράβευση του Jay-Z και εξαφανίστηκε. Αυτό δεν θα τι αναπτύξω παραπάνω εδώ.


Σε γενικές γραμμές βρήκα τα αποτελέσματα σχετικά οκ. Πάλι βέβαια μοιάζει να μοιράστηκαν κάπως τα βραβεία. Προσωπικά φέτος, με τη νίκη του Midnights φάνηκε να χάθηκε ακόμα ένα κομμάτι του όποιου κύρους είχαν τα Grammys. Έρχονται όλο και πιο κοντά στα υπόλοιπα βραβεία που απλά ψηφίζει ράντομ ο κόσμος στο instagram.

Αρέσει στους χρήστες Leonidas, petros1994, oberlina και Chrismont

Steliosg
Steliosg
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 13401
Join date : 01/03/2018

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2012
Αγαπημένο τραγούδι: Κάνε Κάτι / Που Λες
Αγαπημένος δίσκος: Δε Με Σταμάτησες

Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge - Σελίδα 9 Empty Απ: Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge

Τρι Φεβ 06, 2024 11:50 am
Πάντως από το να έπαιρνε η SZA που είχε ένα άλμπουμ γεμάτο fillers για μένα καλύτερα έτσι.
Η Lana το άξιζε περισσότερο από όλους.
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15405
Join date : 12/12/2020

Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge - Σελίδα 9 Empty Απ: Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge

Τρι Φεβ 06, 2024 3:03 pm
Για εμένα το πρόβλημα είναι γενικότερο στην μουσική βιομηχανία και απλά λυπηρό το ότι και τα Grammy ενδίδουν πλέον σε όλη αυτή την κατάσταση αντί να επιμένουν στο να προσδίδουν αξία σαν θεσμός. 

Το σκηνικό έχει αλλάξει τόσο πολύ και πλέον κάνουν κουμάντο τα fan club και το stanism. Τα οποία fan clubs ζούνε κυριολεκτικά σε αλγοριθμικούς μικρόκοσμους.

Όλο αυτό έχει επηρεάσει τόσο πολύ την μουσική σε βαθμό που είναι απλα για γέλια. Δεν υπάρχει μουσική κριτική και δημοσιογραφία. Έχει εξαφανιστεί. Το Rolling Stones γράφει σαν stan account και κάνει την μια γελοία λίστα που αποτυπώνει το τι είναι τώρα "hot" μετά την άλλη, το Billboard έχει γίνει τόσο ανέκδοτο που βάζω στοίχημα ότι αν έβγαζε ο trump τραγούδι αύριο θα πήγαινε νο.1 κ.ο.κ. Δεν υπάρχει δηλαδή έδαφος για το οτιδήποτε που δεν δημιουργεί engagement. 

Ως παράδειγμα μου έρχεται στο μυαλό η βιομηχανία του σινεμά και πως τα Oscar αλλά και η ιδια η βιομηχανία κράτησε ανάστημα στην φρενίτιδα της Marvel και δεν έκαψαν εντελώς το ουσιαστικό σινεμά. Τα αντίστοιχα Variety, Hollywood Reporter, Indiewire ποτέ δεν έχασαν την αξιοπιστία τους και ποτέ δεν μπέρδεψαν την μόδα με την ουσία. Δεν είδα καμιά λίστα με "best actors of all time" με τον Robert Downey να τρώει την θέση του Daniel Day Lewis. Αυτό δηλαδή που έπαθαν τα μουσικά portals που buzzfeedοποιήθηκαν. Τα Oscar απο την άλλη βρήκαν ισορροπία. Ναι μεν αγκάλιασαν τα blockbuster αλλά χωρίς να χάνουν τον λόγο ύπαρξης τους που είναι να αναδεικνύουν το ουσιαστικό. Ταινίες όπως Coda, Moonlight, Parasite κτλ. που ο κόσμος πήγε να της δει από το Oscar Buzz και όχι να παίρνει το Black Panther Best Picture επειδή το αγαπούσε το black community, έφερε λεφτά και ήταν fan favorite. ¨

Κάτι τέτοιο όμως για τα Grammy πλεον έχει γίνει αδύνατο λόγω όσων είπα στην αρχή. Όταν όλα είναι πίνακες, τσαρτ, συγκρίσεις, αριθμοί και ουσιαστικά οι φανς είναι ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ενεργοί σε tabloid κουλτούρα δεν μπορούμε να μιλάμε για καθαρά μουσικόφιλους (όπως σινεφιλ) αλλά για οπαδούς. Αν έχανε η Taylor το ΑOTY και το κέρδιζε ο Jan Batiste κανένα Swiftie δεν θα έλεγε "χμ, για να δω γιατί κέρδισε αυτό το άλμπουμ. Τι μπορεί να έχει;". Όχι. Ο Jan Batiste θα ξυπνούσε την επόμενη μέρα με 100.000 death threats στο inbox του. Και το ίδιο θα γινόταν με τους Beyhives, με τους Rodrigos - πως σκατά λέγονται- και οποιοδήποτε θα είχε το μεγάλο fan club στην κατηγορία. 

Τα Grammy πρέπει να αποφασίσουν άμεσα για το αν θα γίνουν joke με το να επιβραβεύουν το "hot" και ταυτόχρονα να πληθωρίζουν τις κατηγορίες τους σε σημείο που η Olivia Rodrigo με 3 χρόνια καριέρας έχει 3 λιγότερες υποψηφιότητες από την Celine Dion ή θα βάλουν όρια με ρίσκο να μειωθεί το engagement στα σόσιαλ αλλά να αποκτήσουν και πάλι ένα κύρος. 

Για το midnights αυτό που έγραψα στην αρχή ήταν το ότι θεωρώ προβληματικό το βραβείο γιατί δεν είναι ούτε το καλύτερο άλμπουμ της Τέιλορ ούτε της χρονιάς. Άρα αυτό σημαίνει ότι όταν μελλοντικά η Τέιλορ βγάλει ένα καλύτερο άλμπουμ θα πρέπει να πάρει πάλι AOTY.  Δεν είναι εξαιρετικά άδικο καλλιτέχνες να μην έχουν πάρει AOTY για την καλύτερη δισκογραφική τους δουλειά ενώ η Taylor το παίρνει για ένα μέτριο άλμπουμ; (και προφανώς δεν λέω για B.)

Αυτές είναι οι δικές μου σκέψεις

Αρέσει στους χρήστες Leonidas, Steliosg, ChristosSav και Chrismont

Διαφωνεί ο χρήστης filis

ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6342
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge - Σελίδα 9 Empty Απ: Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge

Τρι Φεβ 06, 2024 3:25 pm
Συμφωνώ με oberlina, και έδωσες ένα παράδειγμα που κι εγώ είχα σκεφτεί να δώσω πριν. Αυτό της Ακαδημίας των Όσκαρ που έχει καταφέρει όντως να κρατήσει κάποιες ισορροπίες.

Αρέσει στους χρήστες Leonidas και oberlina

ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6342
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge - Σελίδα 9 Empty Απ: Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge

Τρι Φεβ 06, 2024 3:31 pm
oberlina έγραψε:και προφανώς δεν λέω για B.)

Επίσης ωραία πάσα μου έδωσες. Ούτε εγώ παραπάνω αναφέρθηκα στο Midnights σε σχέση με την B. Το λέω, γιατί ως Beyhive θα μπορούσε να περάσει από το μυαλό οποιουδήποτε.

Και αν με ρωτούσαν ποιο μου φαίνεται πιο παράξενο: "Η Bey δεν έχει κανένα AOTY" ή "Η Taylor έχει 4 AOTY", θα επέλεγα, ως ακροατής, το δεύτερο και όχι το πρώτο.

Αρέσει στον χρήστη oberlina

greggel1982
greggel1982
Mega Vandicted
Mega Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 2260
Join date : 23/02/2017

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 1996 και Εσενα Περιμένω
Αγαπημένο τραγούδι: Θα Θελα
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge - Σελίδα 9 Empty Απ: Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge

Τρι Φεβ 06, 2024 3:54 pm
Καταλαβαινω οσα γραφτηκαν ομως μην ξεχνατε οτι τα grammys επι 2000 εδιναν βραβεια σε οχι popular albums (Steely Dan, O Brother Where OST, Herbie Hancock ...) και ετρωγαν κατακραυγη.. Πηγαν να το φτιαξουν πιο μετα , και λογω tv ratings και fan backlash, και υπηρξε ενα καλυτερο balance, ομως στη τελικη αν ενας mainstream artist βγαλει ενα καλο υλικο κριτικά και με εμπορικη επιτυχια και hit singles επισης, θα κερδισει.... εξου και για  μενα η Beyonce δεν νικησε ποτε Album of the year για Lemonade και το self titled. Μια mainstream artist με εξαιρετικες κριτικές για το αλμπουμ αλλα χωρις ΤΟ hit, ενω αντιθετα ο Bruno Mars το κερδισε, οπως και ο Styles αλλα και η Swift 4 φορες και η Adele επισης 2 φορες.
Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31837
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge - Σελίδα 9 Empty Απ: Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge

Τρι Φεβ 06, 2024 4:02 pm
https://vm.tiktok.com/ZGekbRF1b/

Έχω πεθάνει.

Αρέσει στους χρήστες oberlina και ChristosSav

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15405
Join date : 12/12/2020

Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge - Σελίδα 9 Empty Απ: Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge

Τρι Φεβ 06, 2024 4:15 pm
@filis κανείς dislike και εξαφανίζεσαι 😭
ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6342
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge - Σελίδα 9 Empty Απ: Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge

Τρι Φεβ 06, 2024 4:18 pm
oberlina έγραψε:@filis κανείς dislike και εξαφανίζεσαι 😭

Λογικά πίνουν μπύρες με τον Φίλιππο και λένε "λυσσάξτε, η Taylor έχει 4 AOTY, δεν αλλάζει αυτό" Ventalia

Αρέσει στους χρήστες Leonidas, Filippos, greggel1982, Steliosg, filis και oberlina

petros1994
petros1994
Baby Vandicted
Baby Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 103
Join date : 06/11/2017

Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge - Σελίδα 9 Empty Απ: Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge

Τρι Φεβ 06, 2024 5:06 pm
ChristosSav έγραψε: Γενικότερα διαφωνώ με την επιλογή των υποψήφιων album που είχαν μια κάποια δημοφιλία, αλλά πες ότι αυτό το προσπερνάμε: πραγματικά όσοι λέτε ότι το άξιζε κλπ, ακούσατε τα υπόλοιπα albums και καταλήξατε σε αυτό το συμπέρασμα; Τα περί sales και charts εννοείται πως δεν πρέπει να παίζουν κανένα ρόλο για την ψηφοφορία γιατί 1. δεν είμαστε στα MTV VMA και 2. δεν αποτελούν μουσικό κριτήριο. 
Εγώ είπα το άξιζε με την έννοια οτι είναι ένα άλμπουμ που ξεχώρισε στη χρονιά του αφού συνδύασε critical acclaim + popularity. 
Τώρα αν το δούμε με καθαρά καλλιτεχνικά κριτήρια μπορώ να σου πω άλλα 10 άλμπουμ κάθε χρονιά που το άξιζαν αλλά δεν ήταν καν υποψήφια για AOTY.
Γενικά δεν είναι ένας θεσμός που θα πάρω σοβαρά υπόψην. Θα δω κάποια στιγμιότυπα, performances, acceptance speeches και ως εκεί. 
Και ο περισσότερος κόσμος (μιλάω για GP) αυτό κάνει, δεν νομίζω να ξέρει κανείς πόσα grammy έχει η Madonna ή η Whitney κι έτσι να τις αξιολογεί.

Και μόνο τη λίστα καλλιτεχνών που δεν κέρδισαν ποτέ Grammy να δεις είναι αρκετό για να μην μπορείς να το πάρεις στα σοβαρά. 
Μέσα σε αυτούς: Queen και ABBA. Είναι κι άλλοι πολλοί αλλά μόνο οτι δεν βράβευσαν ποτέ αυτά τα 2 bands αρκεί για να αυτοακυρωθεί ως μουσικός θεσμός.  rip

Αρέσει στους χρήστες Kostas_1 και ChristosSav

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15405
Join date : 12/12/2020

Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge - Σελίδα 9 Empty Απ: Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge

Τρι Φεβ 06, 2024 5:14 pm
Και τα Όσκαρ τρωνε πάντως πάντα backlash και επίσης έχουν παρα πολλά ιστορικά snubs. Στην τελική όλα τα βραβεία είναι πάντα συγκυριακά. Το point μου ήταν ότι τα Όσκαρ έχουν καταφέρει να οδηγούν και το industry να ακολουθεί ενώ στα Grammy συμβαίνει πλέον το αντίθετο.
Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31837
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge - Σελίδα 9 Empty Απ: Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge

Τρι Φεβ 06, 2024 6:46 pm
petros1994 έγραψε:
ChristosSav έγραψε: Γενικότερα διαφωνώ με την επιλογή των υποψήφιων album που είχαν μια κάποια δημοφιλία, αλλά πες ότι αυτό το προσπερνάμε: πραγματικά όσοι λέτε ότι το άξιζε κλπ, ακούσατε τα υπόλοιπα albums και καταλήξατε σε αυτό το συμπέρασμα; Τα περί sales και charts εννοείται πως δεν πρέπει να παίζουν κανένα ρόλο για την ψηφοφορία γιατί 1. δεν είμαστε στα MTV VMA και 2. δεν αποτελούν μουσικό κριτήριο. 
Εγώ είπα το άξιζε με την έννοια οτι είναι ένα άλμπουμ που ξεχώρισε στη χρονιά του αφού συνδύασε critical acclaim + popularity. 
Τώρα αν το δούμε με καθαρά καλλιτεχνικά κριτήρια μπορώ να σου πω άλλα 10 άλμπουμ κάθε χρονιά που το άξιζαν αλλά δεν ήταν καν υποψήφια για AOTY.
Γενικά δεν είναι ένας θεσμός που θα πάρω σοβαρά υπόψην. Θα δω κάποια στιγμιότυπα, performances, acceptance speeches και ως εκεί. 
Και ο περισσότερος κόσμος (μιλάω για GP) αυτό κάνει, δεν νομίζω να ξέρει κανείς πόσα grammy έχει η Madonna ή η Whitney κι έτσι να τις αξιολογεί.

Και μόνο τη λίστα καλλιτεχνών που δεν κέρδισαν ποτέ Grammy να δεις είναι αρκετό για να μην μπορείς να το πάρεις στα σοβαρά. 
Μέσα σε αυτούς: Queen και ABBA. Είναι κι άλλοι πολλοί αλλά μόνο οτι δεν βράβευσαν ποτέ αυτά τα 2 bands αρκεί για να αυτοακυρωθεί ως μουσικός θεσμός.  rip

Πόσο συμφωνώ σε όλα.
Δεν αλλάζω ούτε λέξη.

Αρέσει στον χρήστη petros1994

greggel1982
greggel1982
Mega Vandicted
Mega Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 2260
Join date : 23/02/2017

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 1996 και Εσενα Περιμένω
Αγαπημένο τραγούδι: Θα Θελα
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge - Σελίδα 9 Empty Απ: Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge

Τρι Φεβ 06, 2024 9:18 pm
oi ABBA και οι Queen αργησαν να εχουν impact στις ΗΠΑ , για αυτο.
Steliosg
Steliosg
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 13401
Join date : 01/03/2018

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2012
Αγαπημένο τραγούδι: Κάνε Κάτι / Που Λες
Αγαπημένος δίσκος: Δε Με Σταμάτησες

Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge - Σελίδα 9 Empty Απ: Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge

Τρι Φεβ 06, 2024 9:35 pm
oberlina έγραψε:Δεν είναι εξαιρετικά άδικο καλλιτέχνες να μην έχουν πάρει AOTY για την καλύτερη δισκογραφική τους δουλειά ενώ η Taylor το παίρνει για ένα μέτριο άλμπουμ; 
Θέλω να σταθώ εδώ και να πω απλά ότι όχι δεν είναι πάντα άδικο εφόσον το χ άλμπουμ είναι μέτριο και απλά τυχαίνει την χρονιά που είναι nominated να είναι το καλύτερο. Δεν πάει για το Midnights αυτό αλλά γενικά.

Ας πούμε και εγώ θεωρώ τούρμπο snub το Lemonade. Έχασε από... το 25. ΓΕΛΑΩ.
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15405
Join date : 12/12/2020

Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge - Σελίδα 9 Empty Απ: Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge

Τρι Φεβ 06, 2024 9:37 pm
Steliosg έγραψε:
oberlina έγραψε:Δεν είναι εξαιρετικά άδικο καλλιτέχνες να μην έχουν πάρει AOTY για την καλύτερη δισκογραφική τους δουλειά ενώ η Taylor το παίρνει για ένα μέτριο άλμπουμ; 
Θέλω να σταθώ εδώ και να πω απλά ότι όχι δεν είναι πάντα άδικο εφόσον το χ άλμπουμ είναι μέτριο και απλά τυχαίνει την χρονιά που είναι nominated να είναι το καλύτερο. Δεν πάει για το Midnights αυτό αλλά γενικά.

Ας πούμε και εγώ θεωρώ τούρμπο snub το Lemonade. Έχασε από... το 25. ΓΕΛΑΩ.

Ναι απλά δεν ήταν το καλύτερο της χρονιάς του. Ήταν το καλύτερο από τα εμπορικά. 

Άποψη μου πάντα.
Steliosg
Steliosg
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 13401
Join date : 01/03/2018

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2012
Αγαπημένο τραγούδι: Κάνε Κάτι / Που Λες
Αγαπημένος δίσκος: Δε Με Σταμάτησες

Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge - Σελίδα 9 Empty Απ: Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge

Τρι Φεβ 06, 2024 9:42 pm
oberlina έγραψε:
Steliosg έγραψε:
oberlina έγραψε:Δεν είναι εξαιρετικά άδικο καλλιτέχνες να μην έχουν πάρει AOTY για την καλύτερη δισκογραφική τους δουλειά ενώ η Taylor το παίρνει για ένα μέτριο άλμπουμ; 
Θέλω να σταθώ εδώ και να πω απλά ότι όχι δεν είναι πάντα άδικο εφόσον το χ άλμπουμ είναι μέτριο και απλά τυχαίνει την χρονιά που είναι nominated να είναι το καλύτερο. Δεν πάει για το Midnights αυτό αλλά γενικά.

Ας πούμε και εγώ θεωρώ τούρμπο snub το Lemonade. Έχασε από... το 25. ΓΕΛΑΩ.

Ναι απλά δεν ήταν το καλύτερο της χρονιάς του. Ήταν το καλύτερο από τα εμπορικά. 

Άποψη μου πάντα.
Βασικό και αυτό.

Σίγουρα υπάρχουν snubs και κάποιες φορές επηρεάζονται και οι ίδιοι που ψηφίζουν αλλά μην ξεχνάμε πως είναι industry experts. (Songwriters, producers, engineers κλπ)

Πέραν των τριών βασικών στοιχείων που έχει το Midnights σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα που υστερούν κάτι (Commercial Success, Critical Acclaim, Impact), μεταξύ και των άλλων της albums, βασίζεται κυρίως στο songwriting. Και θα μου πείτε είναι υποδεέστερο του folklore πχ. Ναι αλλά, ενδεχομένως, στο συγκεκριμένο τομέα να είναι μακράν καλύτερο από όλα τα υπόλοιπα φέτος και έτσι να της το έδωσαν. 

Τέσπα πολλά μπορούν να ειπωθούν, δεν έχει νόημα εφόσον ότι είναι είναι. Του χρόνου πάλι.

Αρέσει στους χρήστες greggel1982 και oberlina

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16581
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge - Σελίδα 9 Empty Απ: Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge

Τρι Φεβ 06, 2024 9:52 pm
Only artists in the #GRAMMYs' six-decade history with multiple AOTY wins:

Taylor Swift — 4× (2010, 2016, 2021, 2024)

Stevie Wonder — 3× (1974, 1975, 1977)
Frank Sinatra — 3× (1960, 1966, 1967)
Paul Simon — 3× (1971, 1976, 1987)

U2 — 2× (1988, 2006)
Adele — 2× (2012, 2017)
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15405
Join date : 12/12/2020

Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge - Σελίδα 9 Empty Απ: Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge

Τρι Φεβ 06, 2024 9:54 pm
Μπράβο στην Taylor Swift που είναι καλύτερη και πιο επιτυχημένη μουσικός από Stevie Wonder, Frank Sinatra, Paul Simon, U2, Adele.

Αρέσει στον χρήστη greggel1982

ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6342
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge - Σελίδα 9 Empty Απ: Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge

Τρι Φεβ 06, 2024 10:30 pm
Filippos έγραψε:Only artists in the #GRAMMYs' six-decade history with multiple AOTY wins:

Taylor Swift — 4× (2010, 2016, 2021, 2024)

Stevie Wonder — 3× (1974, 1975, 1977)
Frank Sinatra — 3× (1960, 1966, 1967)
Paul Simon — 3× (1971, 1976, 1987)

U2 — 2× (1988, 2006)
Adele — 2× (2012, 2017)

Στα Grammys ψηφίζουνε Ινδοί.
2€ η ψήφος.

Αρέσει στους χρήστες Leonidas, Kostas_1, Filippos και oberlina

greggel1982
greggel1982
Mega Vandicted
Mega Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 2260
Join date : 23/02/2017

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 1996 και Εσενα Περιμένω
Αγαπημένο τραγούδι: Θα Θελα
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge - Σελίδα 9 Empty Απ: Grammys 2024 | Γενική συζήτηση & Challenge

Τρι Φεβ 06, 2024 10:31 pm
Steliosg έγραψε:
oberlina έγραψε:Δεν είναι εξαιρετικά άδικο καλλιτέχνες να μην έχουν πάρει AOTY για την καλύτερη δισκογραφική τους δουλειά ενώ η Taylor το παίρνει για ένα μέτριο άλμπουμ; 
Θέλω να σταθώ εδώ και να πω απλά ότι όχι δεν είναι πάντα άδικο εφόσον το χ άλμπουμ είναι μέτριο και απλά τυχαίνει την χρονιά που είναι nominated να είναι το καλύτερο. Δεν πάει για το Midnights αυτό αλλά γενικά.

Ας πούμε και εγώ θεωρώ τούρμπο snub το Lemonade. Έχασε από... το 25. ΓΕΛΑΩ.

to 25 πουλησε τοσο πολυ και ειχε και καρα hitara το Hello.... δεν ηταν 21 βεβαια... To Lemonade ναι μεν πουλησε ειδικα στη αφρο αμερικανικη κοινοτητα , ομως δεν ειχε μεγαλο χιτ (ειδικα για mainstream artist) και μην ξεχναμε στην ιδια κατηγορια ηταν και υποψηφιος ο Drake, αρα οι ψηφοι των voters της ακαδημιας που προερχονται απο Rnb/Hip Hop υποβαθρο ισως να μοιραστηκαν
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης