Vandicted
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Taylor Swift

+13
Chrismont
Steliosg
Kostask
Diafora_
VasilisAst
filis
greggel1982
Leonidas
oberlina
ChristosSav
Kostas_1
Filippos
kinop
17 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6319
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Taylor Swift - Σελίδα 50 Empty Απ: Taylor Swift

Σαβ Οκτ 14, 2023 9:05 pm
Μόλις βγήκα από την αίθουσα. Κάνω ένα τσιγάρο, μπαίνω στο αμάξι, πάω σπίτι, παραγγέλνω σουβλάκια και θα γραψω αργότερα.

Για την ώρα:
Taylor Swift - Σελίδα 50 Img_2088

Αρέσει στους χρήστες kinop, Leonidas, Kostas_1, Filippos, Steliosg, filis και oberlina

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15370
Join date : 12/12/2020

Taylor Swift - Σελίδα 50 Empty Απ: Taylor Swift

Σαβ Οκτ 14, 2023 9:07 pm
ChristosSav έγραψε:Μόλις βγήκα από την αίθουσα. Κάνω ένα τσιγάρο, μπαίνω στο αμάξι, πάω σπίτι, παραγγέλνω σουβλάκια και θα γραψω αργότερα.

Για την ώρα:
Taylor Swift - Σελίδα 50 Img_2088

είχα αρχίσει να ανησυχώ ότι σε ανακάλυψαν ότι είσαι hive και είχες πάθει κάτι κακό

Αρέσει στους χρήστες Leonidas, Kostas_1, Filippos και ChristosSav

ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6319
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Taylor Swift - Σελίδα 50 Empty Απ: Taylor Swift

Σαβ Οκτ 14, 2023 9:09 pm
oberlina έγραψε:
ChristosSav έγραψε:Μόλις βγήκα από την αίθουσα. Κάνω ένα τσιγάρο, μπαίνω στο αμάξι, πάω σπίτι, παραγγέλνω σουβλάκια και θα γραψω αργότερα.

Για την ώρα:
Taylor Swift - Σελίδα 50 Img_2088

είχα αρχίσει να ανησυχώ ότι σε ανακάλυψαν ότι είσαι hive και είχες πάθει κάτι κακό

laugh3 laugh3

Όχι άλλα ήμουν σίγουρα το meme στην αίθουσα.

Αρέσει στους χρήστες Leonidas, Kostas_1, Filippos, VasilisAst, filis και oberlina

Leonidas
Leonidas
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 56536
Join date : 07/11/2015
Age : 22
Location : Λάρισα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι: Παράτα με
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Taylor Swift - Σελίδα 50 Empty Απ: Taylor Swift

Σαβ Οκτ 14, 2023 9:19 pm
ChristosSav έγραψε:Μόλις βγήκα από την αίθουσα. Κάνω ένα τσιγάρο, μπαίνω στο αμάξι, πάω σπίτι, παραγγέλνω σουβλάκια και θα γραψω αργότερα.

Για την ώρα:
Taylor Swift - Σελίδα 50 Img_2088
Taylor Swift - Σελίδα 50 24539660-7985629-image-a-131_1581321531589

______________________
You know... I’m something of a Vandicted myself

Αρέσει στους χρήστες Kostas_1, VasilisAst, oberlina και ChristosSav

ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6319
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Taylor Swift - Σελίδα 50 Empty Απ: Taylor Swift

Σαβ Οκτ 14, 2023 11:28 pm
Λοιπόν πήγα -από περιέργεια κυρίως- να δω το αντίπαλο δέος φέτος, στη μεγάλη οθόνη γιατί δεν σκοπεύω να πάω σε κάποιο live τουλάχιστον στα κοντά.

*****ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ SPOILERS*******

Θα αρχίσω με κάποια τεχνικά που κάπως με προβλημάτισαν. Το ένα ήταν το μοντάζ. Απ' ότι κατάλαβα είχαμε 5-6 σταθερές κάμερες κι ένα με δύο drones. Ελάχιστο travelling, ελάχιστη κίνηση κάμερας, γενικά μια σταθερότητα που αφαίρεσε από το μέγεθος του σταδίου, της παραγωγής, της μεγάλης σκηνής κλπ. Εξαιρείται μια στιγμή στο reputation που ήταν κάπως εντυπωσιακή. Και το δεύτερο είναι ο ήχος. Ο σχεδιασμός έγινε με τέτοιο τρόπο που δεν καταλαβαίνεις αν είναι live, pre-recording ή playback απ'ευθείας απ' το cd. Στο μεγαλύτερο μέρος της ταινίας δεν υπήρχε η αίσθηση του live ήχου. Αυτά τα δύο λοιπόν -πάρα! πολύ βασικά για μένα- μου έδωσαν την αίσθηση ότι το αποτέλεσμα έγινε κάπως βιαστικά. Σαν να έπρεπε να βγει επειγόντως τώρα να φλεξάρει η Taylor το τουρ. Λάθος timing τελικά κατά τη γνώμη μου. Ήθελε κι άλλη δουλειά η ταινία.

Πριν μπω στο βασικό θέμα που είναι η συναυλία, θέλω πω δυο (πέντε, δέκα) λόγια για ΤΟ ΚΟΙΝΟ. Η διανομή αυτή της ταινίας στις αίθουσες αφορά μόνο τους swifties. Δεν υπάρχει χώρος για το γενικό κοινό - το οποίο σε περίπτωση που επιλέξει να πάει, θα περάσει δυστυχώς σχετικά άσχημα. Αν είχα δει τα βίντεο που κυκλοφόρησαν χθες στα social δεν θα έκλεινα εισιτήριο. Θα περίμενα να το δω σπίτι μου. Μετά σκέφτηκα πως στην Ελλάδα ίσως είναι πιο χαλαρά τα πράγματα σε σχέση με αυτά που έβλεπα στο τουίτερ. Καμία σχέση. Ήταν χειρότερα. Έχω βίντεο δηλαδή που 70-100 άτομα κάνουν τρενάκι μπροστά σπό την οθόνη (σ.σ. δεν έβλεπε ούτε ένας την ταινία! κάποιο σοκ) και τραγουδούσαν κι έβγαζαν σέλφι ή βίντεο που χόρευαν σαν ράπερς και τραγουδούσαν playback Taylor. Σχεδόν δεν πίστευα στα μάτια μου. Βέβαια τώρα στον γραπτό λόγο φαίνεται σαν να κράζω αλλά όχι δεν είναι αυτό το μουντ μου. Παρακολουθούσα όλο αυτό το δρώμενο με ενδιαφέρον και απορία ταυτόχρονα, το ομολογώ laugh3 Σηκώθηκαν από το Cruel Summer και μετά όλοι όρθιοι. Ταυτόχρονα. Ούτε χορογραφία να ήταν. Η αίθουσα κινδύνεψε να γκρεμιστεί (μαζί με το τύμπανό μου) στο reputation, στο 1989 και στο Midinghts. Μπορώ να γράψω κι άλλα για το κοινό αλλά το αφήνω εδώ. Ευτυχώς μόλις στην 1989 era έφυγαν -όσοι είχαν μείνει πίσω- στην οθόνη κι έμεινα  ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ στην τελευταία σειρά να επιτηρώ το πάρτυ.

Και πάμε και στο ουσιαστικό -όσο κατάφερα να παρακολουθήσω γιατί γινόταν ο χαμός-. Ωραίο ήταν το  setlist. Ήξερα σχεδόν όλα τα τραγούδια. laugh3 Αν γινόταν όλο αυτό πριν δύο χρόνια θα ήξερα 5-6 με το ζόρι. Άρα ο Φίλιππος έχει κάνει κάποια δουλειά laugh3 Θέλει ακόμα αρκετή δουλειά η σκηνική παρουσία αν κι έχει βελτιωθεί. Τα γνωστά θέματα με τις "πόζες" υπήρχαν σε μεγάλο βαθμό αλλά οκ ας το αποδεχτώ και ας προχωρήσω. Θα ήθελα κάπως να υπήρχαν μουσικά transition και όχι το μοτίβο : κομμάτι, παύση, επόμενο κομμάτι. Μία φορά έγινε στο folklore (αν θυμάμαι καλά) κι έγινε ο κακός χαμός. Το ίδιο συνέβη -όπως είναι λογικό- και με τα σκηνικά. Έμπαιναν απλά για να παρουσιαστεί ένα κομμάτι και μετά αντίο. Ήθελε κι άλλη δουλειά στην ενότητα. Ήταν κάπως φτιαγμένο στο πόδι. Εξαιρείται η ενότητα του folklore. Όλα αυτά μπορεί σε κάποιον να μοιάζουν ασήμαντα, αλλά, συγγνώμη όταν διεκδικείς τίτλους όπως το καλύτερο show πρέπει να τα δουλέψεις. Τέλος, πιστεύω πως η ιδέα αυτή με το Eras tour, έριξε αρκετά το Midnights που θα μπορούσε να δομήσει ένα πιο στιβαρό show και οι προηγούμενες eras να περιστρέφονταν γύρω απ' αυτόν τον άξονα. Από outfits μου άρεσαν το Lover era, 1989 era και φυσικά το καλύτερο όλων το Midnights era. Τα κουστούμια των χορευτών έριχναν λίγο τη φάση -το έθεσα πολύ κομψά-.

Αυτές ήταν οι παρατηρήσεις μου. Πάντα με αγάπη. Έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο η συνθήκη του κοινού σε αυτή την εμπειρία αν και κρατούσα γερά την προσοχή μου στην οθόνη. Κρατάω ως καλύτερο φιλμ της Taylor το πανέμορφο Folklore The Long Pond Studio Sessions

Αρέσει στους χρήστες kinop, Leonidas, Filippos και oberlina

ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6319
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Taylor Swift - Σελίδα 50 Empty Απ: Taylor Swift

Κυρ Οκτ 15, 2023 12:09 am
Φίλιππε ΠΟΣΟ ΜΕ ΜΙΣΗΣΕΣ;

Αρέσει στον χρήστη Filippos

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16552
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Taylor Swift - Σελίδα 50 Empty Απ: Taylor Swift

Κυρ Οκτ 15, 2023 12:16 am
Ευτυχώς το δικό μου κοινό ήταν πιο ήρεμο. Δηλαδή οκ σηκώθηκαν όρθιοι ή χόρευαν μπροστά στην οθόνη, αλλά ήταν σχετικά κόσμιοι.
Εγώ με το μοντάζ και τον ήχο έμεινα ικανοποιημένος. Είδαμε την Taylor από πολλές οπτικές γωνίες. Οι αγαπημένες μου λήψεις ήταν όσες την ακολουθούσαν ενώ κινούνταν στην σκηνή. Για τον ήχο ίσως σου απέσπασαν την προσοχή και οι φωνές, δεν ξέρω.
Όσον αφορά την σκηνική παρουσία, δεν μπορώ να σκεφτώ τι άλλο θα μπορούσε να κάνει. Οκ καταλαβαίνω να μην σου αρέσουν οι πόζες που παίρνει, αλλά αυτό είναι κομμάτι της προσωπικότητάς της, υπερβολική και overdramatic. Ventalia Προφανώς και δεν το έχει με τον χορό, αλλά πιστεύω πως αυτήν την φορά το είχε προσαρμόσει πολύ καλά και στα δικά της δεδομένα π.χ. στο Vigilante Shit. Νομίζω είσαι και λίγο συνηθισμένος να βλέπεις pop stars τύπου Beyoncé που βασίζονται σε μεγάλο βαθμό στο εντυπωσιακό και συγχρονισμένο χορευτικό σόου. Η Taylor είναι και σε αυτό το κομμάτι πιο γήινη και φυσική. Δηλαδή λάμπει με την κιθάρα της και στο acoustic set.
Για τις μεταβάσεις στα τραγούδια και τα σκηνικά οκ. Στα σκηνικά κάθε τραγούδι έχει τη δική του ιστορία, οπότε δεν μου κάνει εντύπωση που θέλει να το παρουσιάσει διαφορετικά. Transitions υπήρξαν αρκετά (κορυφαία ήταν το Don't Blame Me - Look What You Made Me Do και August - Illicit Affairs - My Tears Ricochet), αλλά δεν με ενόχλησε που ενίοτε υπήρχε παύση μεταξύ των κομματιών. 
Τέλος πάντων είναι σίγουρα και θέμα γούστου και οπτικής. Ελπίζω να πέρασες καλά! Σίγουρα το θεωρώ επιτυχία μου που ήξερες το setlist. Ventalia

Αρέσει στον χρήστη ChristosSav

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16552
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Taylor Swift - Σελίδα 50 Empty Απ: Taylor Swift

Κυρ Οκτ 15, 2023 12:25 am
ChristosSav έγραψε:Φίλιππε ΠΟΣΟ ΜΕ ΜΙΣΗΣΕΣ;  
Αλήθεια δεν έγινα triggered. Ventalia

Αρέσει στον χρήστη ChristosSav

VasilisAst
VasilisAst
Mega Vandicted
Mega Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 2542
Join date : 06/04/2017

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι: Αγάπη, Λουλούδι Μου
Αγαπημένος δίσκος: Αυλή, Γεια

Taylor Swift - Σελίδα 50 Empty Απ: Taylor Swift

Κυρ Οκτ 15, 2023 9:43 am
Είδα το βράδυ τα stories της Μουτίδου με τα παιδάκια που χόρευαν και φώναζαν βλέποντας την ταινία και έπαθα ένα σοκ. Πολύ άβολο για κάποιον που θέλει να πάει να παρακολουθήσει την ταινία και πολύ αστείο. 

Ωστόσο μπράβο της για αυτό που έχει καταφέρει και παρόλο που δεν την ακούω, δίνει κάποια ελπίδα το γεγονός, πως τα 15χρονα στην Ελλάδα δεν ακούνε μόνο τραπ αλλά παθιάζονται και με τραγούδια με ξένο στίχο.
Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31762
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Taylor Swift - Σελίδα 50 Empty Απ: Taylor Swift

Κυρ Οκτ 15, 2023 10:43 am
https://vm.tiktok.com/ZGJTj5fnt/

Taylor Swift - Σελίδα 50 Img_3545

Αρέσει στους χρήστες Filippos, oberlina και ChristosSav

ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6319
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Taylor Swift - Σελίδα 50 Empty Απ: Taylor Swift

Κυρ Οκτ 15, 2023 10:52 am
Το βίντεο είναι δικό μου



-------
Καθώς το θέμα έχει πολλές απαντήσεις, έχει διαχωριστεί. Μπορείς να βρεις τις υπόλοιπες απαντήσεις εδώ:
https://www.vandicted.com/viewtopic?t=2047&topic_name

Αρέσει στους χρήστες Filippos και oberlina

Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης