Vandicted
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Britney Spears

+12
Diafora_
thebest20
Chronis
V.I.P.
n1kos
Steliosg
greggel1982
oberlina
ChristosSav
Kostas_1
Filippos
Leonidas
16 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16688
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 Empty Απ: Britney Spears

Σαβ Σεπ 30, 2023 8:58 pm
greggel1982 έγραψε:
oberlina έγραψε:
Kostas_1 έγραψε:
oberlina έγραψε:Εγώ προσωπικά δεν έχω γίνει καθόλου triggered. Απλά έγραψα την γνώμη μου ότι κάποια πράγματα είναι των καιρών. Και ότι ναι μεν στην γενιά μας μπορεί να θεωρούμε την Μπριτνει το μεγαλύτερο ντεμπούτο αλλά αν ρωτήσεις την μάνα μου σίγουρα θα σου πει κάτι άλλο και αν ρωτήσεις ένα 15 χρόνο μάλλον θα σου πει 1D ή χειρότερα Olivia Rodrigo. 😂

Δεν διαφωνούμε στο σημεία των καιρών. 
Ωστόσο μπορείς να κρίνεις influence στην Ολίβια που βγήκε κυριολεκτικά χθες ;
Σίγουρα οχι. Ωστόσο αντικειμενικά την Olivia μπορούμε να την κρίνουμε με πιο νηφάλιο μυαλό και δεν θεωρώ ότι κάποιος θα διαφωνήσει ότι η καριέρα της είναι μια εκδοχή της Taylor Swift και της Avril Lavigne και Paramore. Αλλά σε λίγα χρόνια η γενιά που την ακουει σήμερα θα αποδίδει την παρόμοια μουσική ως influence της Ολίβια και σίγουρα όχι της Avril και των Paramore.

Εμένα η άποψη μου είναι το μουσικό influence είναι κάτι πολυυυυ συγκεκριμένο και αποδεικνύεται με μουσικούς όρους. Όχι άκουγα μικρή Lady Gaga και τώρα που έγινα τραγουδίστρια είμαι εμπνευσμένη από αυτή. Πως να το πω; Θελω direct reference στην δουλειά κάποιου για να το αναγνωρίσω.


το rock and roll hall of fame ειναι ενα indication ποιοι ειναι musical influences  (ειδικα που τα τελευταια χρονια "ανοιξε" και δεχετε ποπ/rnb/country artists).
Πιστευετε πραγματικα οτι η Britney εχει chance ποτε να μπει;
https://www.mtv.com/news/2ue4yh/britney-spears-blackout-added-to-the-rock-and-roll-hall-of-fame-music-library

Πάντως έχουν προσθέσει στη δισκοθήκη τους το Blackout. 
Και τώρα πείτε μου για τις άλλες της γενιάς της ή για τις επόμενες αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο. Ειλικρινά ρωτάω.
greggel1982
greggel1982
Mega Vandicted
Mega Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 2270
Join date : 23/02/2017

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 1996 και Εσενα Περιμένω
Αγαπημένο τραγούδι: Θα Θελα
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 Empty Απ: Britney Spears

Σαβ Σεπ 30, 2023 8:59 pm
το αρθρο του Rolling Stone, λεει για το Swedish duo που εκανε produce της Britney..... το Reputation παλι εχει Swedish producers   freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 1f600  freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 1f600  freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 1f600
greggel1982
greggel1982
Mega Vandicted
Mega Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 2270
Join date : 23/02/2017

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 1996 και Εσενα Περιμένω
Αγαπημένο τραγούδι: Θα Θελα
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 Empty Απ: Britney Spears

Σαβ Σεπ 30, 2023 9:01 pm
Filippos έγραψε:
greggel1982 έγραψε:
oberlina έγραψε:
Kostas_1 έγραψε:
oberlina έγραψε:Εγώ προσωπικά δεν έχω γίνει καθόλου triggered. Απλά έγραψα την γνώμη μου ότι κάποια πράγματα είναι των καιρών. Και ότι ναι μεν στην γενιά μας μπορεί να θεωρούμε την Μπριτνει το μεγαλύτερο ντεμπούτο αλλά αν ρωτήσεις την μάνα μου σίγουρα θα σου πει κάτι άλλο και αν ρωτήσεις ένα 15 χρόνο μάλλον θα σου πει 1D ή χειρότερα Olivia Rodrigo. 😂

Δεν διαφωνούμε στο σημεία των καιρών. 
Ωστόσο μπορείς να κρίνεις influence στην Ολίβια που βγήκε κυριολεκτικά χθες ;
Σίγουρα οχι. Ωστόσο αντικειμενικά την Olivia μπορούμε να την κρίνουμε με πιο νηφάλιο μυαλό και δεν θεωρώ ότι κάποιος θα διαφωνήσει ότι η καριέρα της είναι μια εκδοχή της Taylor Swift και της Avril Lavigne και Paramore. Αλλά σε λίγα χρόνια η γενιά που την ακουει σήμερα θα αποδίδει την παρόμοια μουσική ως influence της Ολίβια και σίγουρα όχι της Avril και των Paramore.

Εμένα η άποψη μου είναι το μουσικό influence είναι κάτι πολυυυυ συγκεκριμένο και αποδεικνύεται με μουσικούς όρους. Όχι άκουγα μικρή Lady Gaga και τώρα που έγινα τραγουδίστρια είμαι εμπνευσμένη από αυτή. Πως να το πω; Θελω direct reference στην δουλειά κάποιου για να το αναγνωρίσω.


το rock and roll hall of fame ειναι ενα indication ποιοι ειναι musical influences  (ειδικα που τα τελευταια χρονια "ανοιξε" και δεχετε ποπ/rnb/country artists).
Πιστευετε πραγματικα οτι η Britney εχει chance ποτε να μπει;
https://www.mtv.com/news/2ue4yh/britney-spears-blackout-added-to-the-rock-and-roll-hall-of-fame-music-library

Πάντως έχουν προσθέσει στη δισκοθήκη τους το Blackout. 
Και τώρα πείτε μου για τις άλλες της γενιάς της ή για τις επόμενες αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο. Ειλικρινά ρωτάω.


πρεπει να περασουν 25 χρονια απο το ντεμπουτο τους για να μπουν μεσα...να εισαι σιγουρος η Beyonce, η Adele και η Swift θα μπουν απο τη πρωτη χρονια που θα ειναι eligible. Και η Keys μαζι με Pink μπορει
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16688
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 Empty Απ: Britney Spears

Σαβ Σεπ 30, 2023 9:08 pm
greggel1982 έγραψε:το αρθρο του Rolling Stone, λεει για το Swedish duo που εκανε produce της Britney..... το Reputation παλι εχει Swedish producers   freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 1f600  freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 1f600  freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 1f600
Μίλησα για το aesthetic και τους στίχους που είναι εμπνευσμένοι από το Blackout. Δεν μίλησα συγκεκριμένα για τη μουσική παραγωγή. Που έτσι κι αλλιώς είχαν κοινό μουσικό παραγωγό τον Max Martin σε πολλά τραγούδια τους.
greggel1982
greggel1982
Mega Vandicted
Mega Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 2270
Join date : 23/02/2017

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 1996 και Εσενα Περιμένω
Αγαπημένο τραγούδι: Θα Θελα
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 Empty Απ: Britney Spears

Σαβ Σεπ 30, 2023 9:12 pm
Filippos έγραψε:
greggel1982 έγραψε:το αρθρο του Rolling Stone, λεει για το Swedish duo που εκανε produce της Britney..... το Reputation παλι εχει Swedish producers   freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 1f600  freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 1f600  freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 1f600
Μίλησα για το aesthetic και τους στίχους που είναι εμπνευσμένοι από το Blackout. Δεν μίλησα συγκεκριμένα για τη μουσική παραγωγή. Που έτσι κι αλλιώς είχαν κοινό μουσικό παραγωγό τον Max Martin σε πολλά τραγούδια τους.

και το aisthetic και στιχοι τι σχεση εχουν με τη Britney....τι απο αυτα κανει η ιδια; To ενα ειναι production/σκηνοθεσια, το αλλο ειναι songwriting.  Η Britney ειπα εχει κανει Influence με  staging, image , styling, οχι μουσικα..
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16688
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 Empty Απ: Britney Spears

Σαβ Σεπ 30, 2023 9:21 pm
Είναι η ΔΙΚΗ της μουσική αυτή που επηρέασε την Taylor εν προκειμένω. Θες να μου πεις ότι όλες οι υπόλοιπες γράφουν μόνες τους τα τραγούδια τους, κάνουν μόνες τους τις παραγωγές τους κ.λπ ; Ειλικρινά το πας σε άλλο λεβελ μόνο και μόνο για να μειώσεις την Britney...
Η Whitney ας πούμε έγραψε ποτέ τραγούδι η ίδια ; Κι όμως της αναγνωρίζουμε το μεγάλο influence που έχει και ορθώς. Ή η Rihanna ;
Άλλωστε και για τραγουδίστριες όπως η Taylor και η Mariah που είναι και SONGWRITERS, έχουμε δει τι άποψη επικρατεί στο forum.

Αρέσει στον χρήστη Leonidas

Διαφωνεί ο χρήστης oberlina

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16688
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 Empty Απ: Britney Spears

Σαβ Σεπ 30, 2023 9:24 pm
greggel1982 έγραψε:
Filippos έγραψε:
greggel1982 έγραψε:
oberlina έγραψε:
Kostas_1 έγραψε:
oberlina έγραψε:Εγώ προσωπικά δεν έχω γίνει καθόλου triggered. Απλά έγραψα την γνώμη μου ότι κάποια πράγματα είναι των καιρών. Και ότι ναι μεν στην γενιά μας μπορεί να θεωρούμε την Μπριτνει το μεγαλύτερο ντεμπούτο αλλά αν ρωτήσεις την μάνα μου σίγουρα θα σου πει κάτι άλλο και αν ρωτήσεις ένα 15 χρόνο μάλλον θα σου πει 1D ή χειρότερα Olivia Rodrigo. 😂

Δεν διαφωνούμε στο σημεία των καιρών. 
Ωστόσο μπορείς να κρίνεις influence στην Ολίβια που βγήκε κυριολεκτικά χθες ;
Σίγουρα οχι. Ωστόσο αντικειμενικά την Olivia μπορούμε να την κρίνουμε με πιο νηφάλιο μυαλό και δεν θεωρώ ότι κάποιος θα διαφωνήσει ότι η καριέρα της είναι μια εκδοχή της Taylor Swift και της Avril Lavigne και Paramore. Αλλά σε λίγα χρόνια η γενιά που την ακουει σήμερα θα αποδίδει την παρόμοια μουσική ως influence της Ολίβια και σίγουρα όχι της Avril και των Paramore.

Εμένα η άποψη μου είναι το μουσικό influence είναι κάτι πολυυυυ συγκεκριμένο και αποδεικνύεται με μουσικούς όρους. Όχι άκουγα μικρή Lady Gaga και τώρα που έγινα τραγουδίστρια είμαι εμπνευσμένη από αυτή. Πως να το πω; Θελω direct reference στην δουλειά κάποιου για να το αναγνωρίσω.


το rock and roll hall of fame ειναι ενα indication ποιοι ειναι musical influences  (ειδικα που τα τελευταια χρονια "ανοιξε" και δεχετε ποπ/rnb/country artists).
Πιστευετε πραγματικα οτι η Britney εχει chance ποτε να μπει;
https://www.mtv.com/news/2ue4yh/britney-spears-blackout-added-to-the-rock-and-roll-hall-of-fame-music-library

Πάντως έχουν προσθέσει στη δισκοθήκη τους το Blackout. 
Και τώρα πείτε μου για τις άλλες της γενιάς της ή για τις επόμενες αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο. Ειλικρινά ρωτάω.


πρεπει να περασουν 25 χρονια απο το ντεμπουτο τους για να μπουν μεσα...να εισαι σιγουρος η Beyonce, η Adele και η Swift θα μπουν απο τη πρωτη χρονια που θα ειναι eligible. Και η Keys μαζι με Pink μπορει
Το Blackout μπήκε στη δισκοθήκη του Rock and Roll Hall Of Fame το 2012. Πού κολλάει η 25ετια ;
Και ρώτησα απλά αν έχει μπει στη δισκοθήκη το άλμπουμ κάποιας άλλης.
greggel1982
greggel1982
Mega Vandicted
Mega Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 2270
Join date : 23/02/2017

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 1996 και Εσενα Περιμένω
Αγαπημένο τραγούδι: Θα Θελα
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 Empty Απ: Britney Spears

Σαβ Σεπ 30, 2023 9:29 pm
Filippos έγραψε:Είναι η ΔΙΚΗ της μουσική αυτή που επηρέασε την Taylor εν προκειμένω. Θες να μου πεις ότι όλες οι υπόλοιπες γράφουν μόνες τους τα τραγούδια τους, κάνουν μόνες τους τις παραγωγές τους κ.λπ ; Ειλικρινά το πας σε άλλο λεβελ μόνο και μόνο για να μειώσεις την Britney...
Η Whitney ας πούμε έγραψε ποτέ τραγούδι η ίδια ; Κι όμως της αναγνωρίζουμε το μεγάλο influence που έχει και ορθώς. Ή η Rihanna ;
Άλλωστε και για τραγουδίστριες όπως η Taylor και η Mariah που είναι και SONGWRITERS, έχουμε δει τι άποψη επικρατεί στο forum.


ειπα εγω η Whitney εκανε influence με τους στιχους της;  Με τη ερμηνευτικη της δεινοτητα, phrasing, το stage presence και τη φωνη της εχει επηρεασει.  Η Rihanna  δεν ειπα ποτε οτι ειναι μουσικη επιρροη, εμενα μου αρεσει απλα επειδη ειναι cool και γενικα σαν artist.  H Taylor και η Mariah εχουν επηρεασει , η πρωτη σιγουρα στιχουργικα  η Mariah σαν τραγουδιστρια επισης στα αρχικα της χρονια , στιχουργικα δεν νομιζω.

Αρέσει στον χρήστη oberlina

greggel1982
greggel1982
Mega Vandicted
Mega Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 2270
Join date : 23/02/2017

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 1996 και Εσενα Περιμένω
Αγαπημένο τραγούδι: Θα Θελα
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 Empty Απ: Britney Spears

Σαβ Σεπ 30, 2023 9:32 pm
για να τελειωνουμε, εμενα η Britney μου αρεσει.  Δεν ειναι ομως  τοσο σημαντικο κεφαλαιο στη μουσικη οσο θελετε να πιστευετε μερικοι.

Αρέσει στον χρήστη oberlina

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16688
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 Empty Απ: Britney Spears

Σαβ Σεπ 30, 2023 9:42 pm
greggel1982 έγραψε:
Filippos έγραψε:Είναι η ΔΙΚΗ της μουσική αυτή που επηρέασε την Taylor εν προκειμένω. Θες να μου πεις ότι όλες οι υπόλοιπες γράφουν μόνες τους τα τραγούδια τους, κάνουν μόνες τους τις παραγωγές τους κ.λπ ; Ειλικρινά το πας σε άλλο λεβελ μόνο και μόνο για να μειώσεις την Britney...
Η Whitney ας πούμε έγραψε ποτέ τραγούδι η ίδια ; Κι όμως της αναγνωρίζουμε το μεγάλο influence που έχει και ορθώς. Ή η Rihanna ;
Άλλωστε και για τραγουδίστριες όπως η Taylor και η Mariah που είναι και SONGWRITERS, έχουμε δει τι άποψη επικρατεί στο forum.


ειπα εγω η Whitney εκανε influence με τους στιχους της;  Με τη ερμηνευτικη της δεινοτητα, phrasing, το stage presence και τη φωνη της εχει επηρεασει.  Η Rihanna  δεν ειπα ποτε οτι ειναι μουσικη επιρροη, εμενα μου αρεσει απλα επειδη ειναι cool και γενικα σαν artist.  H Taylor και η Mariah εχουν επηρεασει , η πρωτη σιγουρα στιχουργικα  η Mariah σαν τραγουδιστρια επισης στα αρχικα της χρονια , στιχουργικα δεν νομιζω.
Άρα σύμφωνα με την λογική σου δεν μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι έχει επηρεαστεί από τα τραγούδια της Whitney, γιατί δεν έχει γράψει η ίδια τους στίχους, τις μελωδίες και γενικά την παραγωγή. Είναι δυνατόν ; 
Τότε καμία ελληνίδα τραγουδίστρια δεν μπορεί να αποτελέσει επιρροή με τα τραγούδια της, καθώς το 99% δεν έχει γράψει μισό στίχο στη ζωή της.
Τέλος πάντων, η όλη συζήτηση δεν βγάζει πουθενά. Είπα δεν θα ασχοληθώ ξανά, οπότε το σταματάω εδώ. Ας πιστεύει ο καθένας ό,τι θέλει.

Αρέσει στους χρήστες Leonidas, Kostas_1 και greggel1982

greggel1982
greggel1982
Mega Vandicted
Mega Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 2270
Join date : 23/02/2017

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 1996 και Εσενα Περιμένω
Αγαπημένο τραγούδι: Θα Θελα
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 Empty Απ: Britney Spears

Σαβ Σεπ 30, 2023 9:46 pm
οχι ρε φιλε δεν επηρεαστηκε κανενας απο τη μουσικη της Whitney, γιατι ετσι και αλλιως οι τεραστιες της επιτυχιες ηταν και covers ( IWALY, GLOA, IE).  Απο το τροπο ερμηνειας της ομως ναι, και γενικα απο το divahood της (My Love is Your Love era)


οι ελληνιδες τραγουδιστριες επισης απο το τροπο ερμηνειας και απο τη σκηνικη τους παρουσια, και ειναι φανερο οταν οι νεοτερες αντιγραφουν παλαιοτερες ελληνιδες και ξενες

Αρέσει στον χρήστη oberlina

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16688
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 Empty Απ: Britney Spears

Σαβ Σεπ 30, 2023 9:55 pm
Δεν συμφωνώ καθόλου με αυτήν την λογική. Το γενικό κοινό ακούει τα τραγούδια των καλλιτεχνών και τα έχει συνδυάσει μαζί τους, χωρίς να γνωρίζει καν τους δημιουργούς τους πολλές φορές.
Είναι η μουσική που επιλέγει να επικοινωνήσει ο εκάστοτε καλλιτέχνης, οπότε είναι λογικό να αποτελεί επιρροή για όποιον ακούει τα τραγούδια του. 
Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου οπτική.

Αρέσει στον χρήστη Kostas_1

greggel1982
greggel1982
Mega Vandicted
Mega Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 2270
Join date : 23/02/2017

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 1996 και Εσενα Περιμένω
Αγαπημένο τραγούδι: Θα Θελα
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 Empty Απ: Britney Spears

Σαβ Σεπ 30, 2023 10:03 pm
Filippos έγραψε:Δεν συμφωνώ καθόλου με αυτήν την λογική. Το γενικό κοινό ακούει τα τραγούδια των καλλιτεχνών και τα έχει συνδυάσει μαζί τους, χωρίς να γνωρίζει καν τους δημιουργούς τους πολλές φορές.
Είναι η μουσική που επιλέγει να επικοινωνήσει ο εκάστοτε καλλιτέχνης, οπότε είναι λογικό να αποτελεί επιρροή για όποιον ακούει τα τραγούδια του. 
Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου οπτική.

στο εξωτερικο συμφωνω κανεις δεν ξερει τους δημιουργους εκτος και αν ειναι singer-songwriter ή κιθαριστας/μελος σε συγκροτημα.γνωριζει ομως τους producers (οχι ολους βεβαια)και ειναι σημαντικοι  ωστε να υπαρχει televised grammy award Producer of the year (πολλες φορες).

Στην Ελλαδα ομως ολοι γνωριζουν στιχουργους-συνθετες και καταλαβαινουν πολλες φορες τα τραγουδια τους (συνθετες ειδικα)χωρις καν να δουν credits απο καπου.
petros1994
petros1994
Baby Vandicted
Baby Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 103
Join date : 06/11/2017

freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 Empty Απ: Britney Spears

Σαβ Σεπ 30, 2023 10:52 pm
Όταν οι ίδιοι οι καλλιτέχνες έχουν αναφέρει την Britney ως influence δεν καταλαβαίνω πως κάποιος μπορεί να φέρει διαφωνία πάνω σε αυτό.
Δηλαδή τους βάλανε το πιστόλι στο κρόταφο για να το δηλώσουν;  Laughing
Προσωπικά πέρα απο παραδείγματα που αναφέρθηκαν, βλέπω major influence της Britney και στη Miley (το έχει δηλώσει άπειρες φορές και η ίδια) που απο κοριτσάκι της Disney έκανε την 'επανάσταση' της με το Bangerz και τσαλάκωσε όλο το προηγούμενο παιδικό ίματζ της Hannah Montana. Και πολλοί άλλοι teenage pop stars , που από την αθωότητα περνάνε στην ενηλικίωση πατώντας πάνω στο template που δημιούργησε η Britney (και η ομάδα της φυσικά)
Απο κει και πέρα και σε άλμπουμς/τραγούδια της Kylie ακούς βαριές επιρροές απο το στυλ της Britney. Και στα πρώτα βήματα της Gaga. Μέχρι και η Madonna έχει πει οτι έχει επηρεαστεί από άλμπουμ της, συγκεκριμμένα το Black Out.

Αρέσει στους χρήστες Leonidas, Kostas_1, Filippos και greggel1982

greggel1982
greggel1982
Mega Vandicted
Mega Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 2270
Join date : 23/02/2017

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 1996 και Εσενα Περιμένω
Αγαπημένο τραγούδι: Θα Θελα
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 Empty Απ: Britney Spears

Σαβ Σεπ 30, 2023 11:34 pm
ρε guys θα συμφωνησω με οβερλινα παλι, αλλο ακουγα/θαυμαζω ενα καλλιτεχνη και αλλο εχω γινει influenced. Η Miley ασπουμε ειναι πολυ original μετα τη Disney/manufactured φαση της, δεν βλεπω επιρροες απο Britney καθολου ουτε στο image ουτε στο στυλ. 

Εντω μεταξυ λεμε λεμε για το Blackout, αλλα τωρα μπηκα στο wikipedia,  και διαβασα οτι η Μπριτνευ ηθελε ηχο παρομοιο με το SOS της Rihanna ( freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 1f602  freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 1f602 ) και ειχε και τραγουδι μεσα που απερριψε η Rihanna. Και γενικα στα προσωπικα της δεν ηταν και η καλυτερη χρονια της τοτε.

Aυτο τα λεει ολα :
 Stephen Thomas Erlewine, senior editor of AllMusic, described the album as "state-of-the-art dance-pop, a testament to skills of the producers and perhaps even Britney being somehow cognizant enough to realize she should hire the best, even if she's not at her best."[3

Αρέσει στον χρήστη oberlina

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15510
Join date : 12/12/2020

freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 Empty Απ: Britney Spears

Κυρ Οκτ 01, 2023 12:51 am
Filippos έγραψε:Taylor Swift:
Το όλο dark aesthetic του Reputation είναι επηρεασμένο από το Blackout. Ακόμη και θεματολογικά με την αναφορά στα media και τα δράματα που δημιουργούν. Έχει κάνει quote του Piece Of Me στο Look What You Made Me Do, "another day, another drama".
Και στις iconic εμφανίσεις της έχει αποδώσει φόρο τιμής πολλές φορές.
freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 Img_2260
freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 Img_2261
freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 Img_2262
Σπόιλερ:


Ο Ed Sheeran έχει δηλώσει ότι μικρός άκουγε πολύ Britney, σε βαθμό που νόμιζε πως ήταν gay. Έχει κάνει κόβερ τραγούδια της και τα ερμηνεύει και σε live εμφανίσεις του. 
Σπόιλερ:

ρώτησα κάτι τόσο συγκεκριμένο και η απάντηση ήταν όλα αυτά που πραγματικά δεν απαντάνε καθόλου σε αυτό που ρώτησα. Δεν ξέρω πως μπορώ να συνεχίσω την συζήτηση. 

νομίζω απλά εννοούμε εντελώς ΜΑ ΕΝΤΕΛΩΩΩΩΩΣ διαφορετικά τι σημαίνει impact και influence. Για εμένα πάντως δεν είναι το να βάφεις τα μαλλιά σου, να ντύνεσαι στις αποκρειές με το look του βίντεο κλιπ και να τραγουδάς κοβερ καποια hit


Πραγματικά δεν έχω κάτι άλλο να πω. Νιώθω ότι η συζήτηση πήγε κάπως έτσι:

- Βρέχει!
- Που το βλέπεις; Δεν υπάρχει νερό.
- Προχθές χιόνισε! Είναι ολοφάνερο. 

xfct-1
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15510
Join date : 12/12/2020

freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 Empty Απ: Britney Spears

Κυρ Οκτ 01, 2023 1:01 am
Filippos έγραψε:
greggel1982 έγραψε:
oberlina έγραψε:
Kostas_1 έγραψε:
oberlina έγραψε:Εγώ προσωπικά δεν έχω γίνει καθόλου triggered. Απλά έγραψα την γνώμη μου ότι κάποια πράγματα είναι των καιρών. Και ότι ναι μεν στην γενιά μας μπορεί να θεωρούμε την Μπριτνει το μεγαλύτερο ντεμπούτο αλλά αν ρωτήσεις την μάνα μου σίγουρα θα σου πει κάτι άλλο και αν ρωτήσεις ένα 15 χρόνο μάλλον θα σου πει 1D ή χειρότερα Olivia Rodrigo. 😂

Δεν διαφωνούμε στο σημεία των καιρών. 
Ωστόσο μπορείς να κρίνεις influence στην Ολίβια που βγήκε κυριολεκτικά χθες ;
Σίγουρα οχι. Ωστόσο αντικειμενικά την Olivia μπορούμε να την κρίνουμε με πιο νηφάλιο μυαλό και δεν θεωρώ ότι κάποιος θα διαφωνήσει ότι η καριέρα της είναι μια εκδοχή της Taylor Swift και της Avril Lavigne και Paramore. Αλλά σε λίγα χρόνια η γενιά που την ακουει σήμερα θα αποδίδει την παρόμοια μουσική ως influence της Ολίβια και σίγουρα όχι της Avril και των Paramore.

Εμένα η άποψη μου είναι το μουσικό influence είναι κάτι πολυυυυ συγκεκριμένο και αποδεικνύεται με μουσικούς όρους. Όχι άκουγα μικρή Lady Gaga και τώρα που έγινα τραγουδίστρια είμαι εμπνευσμένη από αυτή. Πως να το πω; Θελω direct reference στην δουλειά κάποιου για να το αναγνωρίσω.


το rock and roll hall of fame ειναι ενα indication ποιοι ειναι musical influences  (ειδικα που τα τελευταια χρονια "ανοιξε" και δεχετε ποπ/rnb/country artists).
Πιστευετε πραγματικα οτι η Britney εχει chance ποτε να μπει;
https://www.mtv.com/news/2ue4yh/britney-spears-blackout-added-to-the-rock-and-roll-hall-of-fame-music-library

Πάντως έχουν προσθέσει στη δισκοθήκη τους το Blackout. 
Και τώρα πείτε μου για τις άλλες της γενιάς της ή για τις επόμενες αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο. Ειλικρινά ρωτάω.

το loud της Rihanna ξέρω αλλά και τι με αυτό; Είναι influential album το loud? 

παντως το 2007 το rock and roll hall of fame είχε βγάλει μια λίστα με τα 200 πιο καθοριστικά αλμπουμ. Μέσα σε αυτά υπάρχουν αρκετές τραγουδίστριες της γενιάς της Μπριτ και μετά. Avril, Christina, Beyonce, Shakira, Usher, Alicia Keys. 

Ίσως να βοηθάει αυτό στο να μπουν κάποια πράγματα σε αντικειμενική ματια. 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_200_Definitive_Albums_in_the_Rock_and_Roll_Hall_of_Fame
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15510
Join date : 12/12/2020

freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 Empty Απ: Britney Spears

Κυρ Οκτ 01, 2023 1:07 am
Filippos έγραψε:Είναι η ΔΙΚΗ της μουσική αυτή που επηρέασε την Taylor εν προκειμένω. Θες να μου πεις ότι όλες οι υπόλοιπες γράφουν μόνες τους τα τραγούδια τους, κάνουν μόνες τους τις παραγωγές τους κ.λπ ; Ειλικρινά το πας σε άλλο λεβελ μόνο και μόνο για να μειώσεις την Britney...
Η Whitney ας πούμε έγραψε ποτέ τραγούδι η ίδια ; Κι όμως της αναγνωρίζουμε το μεγάλο influence που έχει και ορθώς. Ή η Rihanna ;
Άλλωστε και για τραγουδίστριες όπως η Taylor και η Mariah που είναι και SONGWRITERS, έχουμε δει τι άποψη επικρατεί στο forum.

Φίλιππε σε παρακαλώ. Για τον θεό! Λίγο context σε κάποια πράγματα. 

Το μουσικό impact που αναγνωρίζεται στην Whitney είναι στον τρόπο που τραγουδούσε και πατούσε πάνω στην σκηνή. Τι σχέση έχει αυτό με Britney ή Rihanna?
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16688
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 Empty Απ: Britney Spears

Κυρ Οκτ 01, 2023 1:18 am
Ειλικρινά διαβάζεις τι γράφω ή απλά θέλεις να μου πας κόντρα ; Ώρες ώρες απορώ.
Δηλαδή θεωρείς κι εσύ ότι δεν γίνεται κάποιος να πει ότι έχει εμπνευστεί από τα τραγούδια της Whitney, επειδή δεν τα έχει γράψει η ίδια ; 
Αυτό υπονόησε ο greggel, θέλοντας να πει πως δεν μπορεί να έχει μουσικό impact η Britney, επειδή ακριβώς δεν συμμετείχε η ίδια στην παραγωγή και τη δημιουργία των τραγουδιών της. Γι' αυτό και έθεσα το ερώτημα για την Whitney, μιας και ούτε αυτή συμμετείχε.
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15510
Join date : 12/12/2020

freebritney - Britney Spears  - Σελίδα 15 Empty Απ: Britney Spears

Κυρ Οκτ 01, 2023 1:19 am
όσο για το hall of fame θεωρώ ότι και οι ίδιοι οι καλλιτέχνες επιλέγουν πότε θα μπουν. Οπότε το να μπεις από την πρώτη χρονιά eligibility δεν σημαίνει και κάτι. 

Για Μπριτνει πιστεύω ότι έχει πιθανότητες μελλοντικά. Το σίγουρο είναι ότι θα είναι μια πάρα πολύ αμφιλεγόμενη επιλογή αν γίνει ποτέ. Ίσως η πιο αμφιλεγόμενη της ιστορίας του Hall of fame.
Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης