Vandicted
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Taylor Swift

+10
n1kos
petros1994
filis
Leonidas
Steliosg
Filippos
Diafora_
Kostas_1
ChristosSav
oberlina
14 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16680
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Taylor Swift - Σελίδα 14 Empty Απ: Taylor Swift

Παρ Οκτ 27, 2023 11:49 am
Εγώ έμεινα ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές. Το 1989 το έχω ακούσει άπειρες φορές, οπότε είναι λογικό κάποια κομμάτια να μου αφήνουν μια περίεργη αίσθηση στην πρώτη ακρόαση. Ειδικά το Style TV είναι αρκετά διαφορετικό. 
Τα vault tracks δεν με ενθουσίασαν ιδιαίτερα μπορώ να πω. Μου έλειψε ένα πιο χορευτικό κομμάτι. Βέβαια μου κόλλησε το Slut. Ventalia
Steliosg
Steliosg
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 13426
Join date : 01/03/2018

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2012
Αγαπημένο τραγούδι: Κάνε Κάτι / Που Λες
Αγαπημένος δίσκος: Δε Με Σταμάτησες

Taylor Swift - Σελίδα 14 Empty Απ: Taylor Swift

Παρ Οκτ 27, 2023 11:51 am
n1kos έγραψε:Πω πω τι αισχος που έκαναν το Blank Space? Τι ντέφι είναι αυτό που ακούγεται μονίμως? Και η ίδια ακούγεται σαν να βαριέται τέρμα που το είπε!Το κατέστρεψαν!
Εν τω μεταξύ παίζει να ναι καλύτερο re recorded.  Ventalia
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15503
Join date : 12/12/2020

Taylor Swift - Σελίδα 14 Empty Απ: Taylor Swift

Παρ Οκτ 27, 2023 11:59 am
Στέλιο και εμένα δεν μου άρεσε καθόλου το re record του blank space
Steliosg
Steliosg
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 13426
Join date : 01/03/2018

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2012
Αγαπημένο τραγούδι: Κάνε Κάτι / Που Λες
Αγαπημένος δίσκος: Δε Με Σταμάτησες

Taylor Swift - Σελίδα 14 Empty Απ: Taylor Swift

Παρ Οκτ 27, 2023 12:02 pm
Τι να πω. Ίσως είναι γούστα.

Ποιο θεωρείτε ότι είναι το πιο IDENTICAL σε σχέση με την OG version του; Εγώ λέω Wildest Dreams.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Steliosg στις Παρ Οκτ 27, 2023 12:20 pm, 1 φορά

Αρέσει στον χρήστη Filippos

Steliosg
Steliosg
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 13426
Join date : 01/03/2018

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2012
Αγαπημένο τραγούδι: Κάνε Κάτι / Που Λες
Αγαπημένος δίσκος: Δε Με Σταμάτησες

Taylor Swift - Σελίδα 14 Empty Απ: Taylor Swift

Παρ Οκτ 27, 2023 12:06 pm
Λατρεύω επίσης το OOTW TV. 
Ήταν εξαρχής το αγαπημένο μου από το OG άλμπουμ και είμαι τόσο χαρούμενος που όχι μόνο δεν το κατέστρεψε αλλά το αναβάθμισε. Πιο αναλυτικό production από τον Antonoff και φωνητικά μου αρέσει πάρα πολύ και η Taylor. 
ΤΟ ΑΓΑΠΩ. 77717810

Αρέσει στον χρήστη Filippos

ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6439
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Taylor Swift - Σελίδα 14 Empty Απ: Taylor Swift

Παρ Οκτ 27, 2023 12:21 pm
Taylor Swift - Σελίδα 14 Img_2106

Αρέσει στον χρήστη Filippos

Steliosg
Steliosg
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 13426
Join date : 01/03/2018

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2012
Αγαπημένο τραγούδι: Κάνε Κάτι / Που Λες
Αγαπημένος δίσκος: Δε Με Σταμάτησες

Taylor Swift - Σελίδα 14 Empty Απ: Taylor Swift

Παρ Οκτ 27, 2023 12:22 pm
n1kos έγραψε:Άκουσα και το New Romantics που είναι το αγαπημένο μου 😭😭⚰
Πάει και αυτό το διέλυσαν, ειδικά το ρεφρέν!
Το κακό που έχει φουλ εδώ είναι το a ah ah ah πριν το ρεφρέν. Και το production στο ρεφρέν που είναι κάπως.
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16680
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Taylor Swift - Σελίδα 14 Empty Απ: Taylor Swift

Παρ Οκτ 27, 2023 12:22 pm
Εμένα το Blank Space είναι το αγαπημένο μου pop κομμάτι της Taylor, οπότε μπορώ να πω με σιγουριά ότι μου άρεσε πολύ το Blank Space TV. Γενικά η φωνή της μου ακούγεται πιο καθαρή. 
Αυτό που θεωρώ ξεκάθαρα καλύτερο είναι το I Know Places TV, έδωσε πόνο.
Ξαναλέω πως το μόνο που με δυσκολεύει είναι το Style TV.
Steliosg
Steliosg
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 13426
Join date : 01/03/2018

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2012
Αγαπημένο τραγούδι: Κάνε Κάτι / Που Λες
Αγαπημένος δίσκος: Δε Με Σταμάτησες

Taylor Swift - Σελίδα 14 Empty Απ: Taylor Swift

Παρ Οκτ 27, 2023 12:23 pm
Filippos έγραψε:Εμένα το Blank Space είναι το αγαπημένο μου pop κομμάτι της Taylor, οπότε μπορώ να πω με σιγουριά ότι μου άρεσε πολύ το Blank Space TV. Γενικά η φωνή της μου ακούγεται πιο καθαρή. 
Αυτό που θεωρώ ξεκάθαρα καλύτερο είναι το I Know Places TV, έδωσε πόνο.
Ξαναλέω πως το μόνο που με δυσκολεύει είναι το Style TV.
Μόνο;
This Love TV που το είχαμε ακούσει ήδη βέβαια, Clean TV επίσης ξεκάθαρα καλύτερα.
ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6439
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Taylor Swift - Σελίδα 14 Empty Απ: Taylor Swift

Παρ Οκτ 27, 2023 12:25 pm
Τώρα τελειώνω Blank Space και μπαίνω Style μέχρι στιγμής έχει 'καθαρίσει' αρκετά η παραγωγή σε σχέση με το original. Θα επανέλθω.

Αρέσει στον χρήστη Steliosg

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16680
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Taylor Swift - Σελίδα 14 Empty Απ: Taylor Swift

Παρ Οκτ 27, 2023 12:28 pm
Steliosg έγραψε:
Filippos έγραψε:Εμένα το Blank Space είναι το αγαπημένο μου pop κομμάτι της Taylor, οπότε μπορώ να πω με σιγουριά ότι μου άρεσε πολύ το Blank Space TV. Γενικά η φωνή της μου ακούγεται πιο καθαρή. 
Αυτό που θεωρώ ξεκάθαρα καλύτερο είναι το I Know Places TV, έδωσε πόνο.
Ξαναλέω πως το μόνο που με δυσκολεύει είναι το Style TV.
Μόνο;
This Love TV που το είχαμε ακούσει ήδη βέβαια, Clean TV επίσης ξεκάθαρα καλύτερα.
Εννοείται. Απλά στο I Know Places TV μου ακούστηκε φουλ δυναμική, ειδικά στο "we RUN" το ζούσε.
Γενικά όλο το άλμπουμ είναι ένα υπέροχο δωράκι της Taylor για τον στρατό. Ventalia
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16680
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Taylor Swift - Σελίδα 14 Empty Απ: Taylor Swift

Παρ Οκτ 27, 2023 12:29 pm
ChristosSav έγραψε:Τώρα τελειώνω Blank Space και μπαίνω Style μέχρι στιγμής έχει 'καθαρίσει' αρκετά η παραγωγή σε σχέση με το original. Θα επανέλθω.
Το "καθαρίσει" το λες με την καλή ή με την κακή έννοια ; Ventalia
ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6439
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Taylor Swift - Σελίδα 14 Empty Απ: Taylor Swift

Παρ Οκτ 27, 2023 12:30 pm
Μέχρι στιγμής με την καλή.


Μπήκες στρατό;

Αρέσει στον χρήστη Filippos

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16680
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Taylor Swift - Σελίδα 14 Empty Απ: Taylor Swift

Παρ Οκτ 27, 2023 12:33 pm
ChristosSav έγραψε:Μέχρι στιγμής με την καλή.


Μπήκες στρατό;

Σε 10 μέρες. dvbored

Αρέσει στους χρήστες Kostas_1, Steliosg, oberlina και ChristosSav

ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6439
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Taylor Swift - Σελίδα 14 Empty Απ: Taylor Swift

Παρ Οκτ 27, 2023 12:35 pm
Έλα όλα καλά. Θα περάσει γρήγορα.. άσε που έχεις να περιμένεις τον Μάιο.

Σπόιλερ:

Αρέσει στους χρήστες Filippos και oberlina

kinop
kinop
Super Vandicted
Super Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 1564
Join date : 01/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2006
Αγαπημένο τραγούδι: Όλα οδηγούν σ' εσένα
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Taylor Swift - Σελίδα 14 Empty Απ: Taylor Swift

Παρ Οκτ 27, 2023 12:52 pm
Ωραίο το slut, από τα υπόλοιπα καινούρια δεν συγκράτησα κάποιο αλλά θα τα βάλω ξανά
Σπόιλερ:

Αρέσει στον χρήστη Filippos

ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6439
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Taylor Swift - Σελίδα 14 Empty Απ: Taylor Swift

Παρ Οκτ 27, 2023 1:00 pm
Να του πεις που θα πας. Έτσι κι αλλιώς το να επιβιώσεις σε ένα στάδιο με τόσους swifties μαζεμένους είναι μια κάποια σκληροπυρηνική εκπαίδευση κ αυτό. Ventalia

Αρέσει στους χρήστες Kostas_1, Filippos και oberlina

Steliosg
Steliosg
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 13426
Join date : 01/03/2018

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2012
Αγαπημένο τραγούδι: Κάνε Κάτι / Που Λες
Αγαπημένος δίσκος: Δε Με Σταμάτησες

Taylor Swift - Σελίδα 14 Empty Απ: Taylor Swift

Παρ Οκτ 27, 2023 2:39 pm
"1989 Taylor's Version" - A review from @Steliosg

Λοιπόν. Το δεύτερο αγαπημένο μου άλμπουμ της μετά το τιτανο-μέγιστο reputation. Θα μπορούσα να πω πολλά ως εισαγωγή αλλά δεν θα το κάνω, πρώτον για να μην το παίξω κριτικός και δεύτερον επειδή βαριέμαι.  Laughing

Μπαίνοντας στο ψητό θα πω ότι έχω/είχα ψηλές προσδοκίες από την re-recorded εκδοχή του. Τόσο για τα OG tracks όσο και για τα "From The Vault" ones. Έφερε εις πέρας τις προσδοκίες μου; Τις ξεπέρασε; Ή μήπως απογοητεύτηκα; 
Let's dive in. read

1. Welcome To New York TV (Prod. by Ryan Tedder, Noel Zancanella & Taylor)
Πεθαίνω με το intro κάθε φορά. xara1  Σε βάζει κατευθείαν στο mood του τι πρόκειται να ακούσεις. Οι συντελεστές είναι οι ίδιοι με αυτοί του OG, πράγμα που βοήθησε στο upgrade του μέσω της re-recorded εκδοχής του. Το production πιο πλούσιο και μια Taylor πιο chill που σε συνεπαίρνει. Γενικά το φοβόμουν αλλά ευτυχώς το αποτέλεσμα είναι παραπάνω από ικανοποιητικό. Κοινώς: TV > OG.

2. Blank Space TV (Prod. by Christopher Rowe & Taylor)
Χμ. Iconic track. Φοβήθηκα ότι δεν θα κατάφερνε με τίποτα να μεταφέρει όλο το iconicness στο TV. pope2 Έπεσα έξω. Μου αρέσει πολύ η επανηχογραφημένη εκδοχή του. Το production είναι σχεδόν identical με το OG, με μια διαφορά στα drums που ακούγονται λίγο "πειραγμένα". Είναι σαν να υπάρχει έμμεσα ντέφι, όπως αναφέρθηκε από τον @n1kos. Προσωπικά δεν με ενοχλεί, αντιθέτως θεωρώ ότι του δίνει ένα spark παραπάνω. Well done. clap Κοινώς: TV > OG.


3. Style TV (Prod. by Christopher Rowe & Taylor)
Mixed feelings. think Είναι αρκετά διαφορετικό - production and vocal wise. Μοιάζει σαν να βγήκε όντως στα late 80's σε σχέση με την OG εκδοχή του. Το intro δεν μου αρέσει tbh - πολύ raw προσέγγιση για τα γούστα μου (πιο ροκ μου κάνει). Στο ρεφρέν είναι σαν να μην έχει γίνει καλή μίξη της μουσικής με την παραγωγή και τα φωνητικά. Πέραν αυτών, το μεγαλύτερο κακό που θεωρώ ότι έχει είναι η έλλειψη συναισθήματος στην ερμηνεία. Οριακά soulless. Ελπίζω με τον καιρό να το εκτιμήσω περισσότερο. whistling Κοινώς: TV < OG.

4. Out Of The Woods TV (Prod. by Jack Antonoff & Taylor)
WE HEAAAA. mml Το αγαπώ τόσο πολύ το OG όσο και το TV. Δεν το φοβόμουν ιδιαίτερα δεδομένου ότι σίγουρα θα το έκανε ο Jack όπως και το αρχικό. Δεν περίμενα βέβαια και upgrade πράγμα που εν τέλη έγινε και εξεπλάγην ευχάριστα. Πιο soulfull παραγωγή,μια πιο chilly και "καθαρή" φωνητικά Taylor χωρίς όμως να λείπει το συναίσθημα της στην ερμηνεία. Όλα τέλεια - τεράστια αναβάθμιση κατ' εμέ. Κοινώς: TV > OG.


5. All You Had To Do Was Stay TV (Prod. by Christopher Rowe & Taylor)
Hey hey hey hey... Razz Η αλήθεια είναι ότι στο OG album δεν ήταν από τα αγαπημένα μου. Με το TV ανέβηκε θέσεις στην κατάταξη του άλμπουμ. Με την Taylor του σήμερα ακούγεται πολύ πιο ωραίο σε σχέση με το αρχικό. Το production σχεδόν ίδιο με το αρχικό, πιο ζωντανό όμως ειδικά στο ψηλό σημείο που λέει "STAY!". Αυτό το σημείο κιόλας ήταν αυτό που φοβόμουν ότι θα πάθαινε ότι το WE-HE στο We Are Never Ever Getting Back Together TV. Ventalia Ευτυχώς όχι. Κοινώς: TV > OG.


6. Shake It Off TV (Prod. by Christopher Rowe & Taylor)
A bop. Δεν βλέπω και καμιά τρελή διαφορά με το OG, ίσως επειδή πλέον το έχω βαρεθεί από το overplaying των ραδιοφώνων back then. Laughing Παρόλα αυτά, είναι μια χαρά σε όλα του. Και στην παραγωγή και στα φωνητικά και στην ενορχήστρωση. Upgrade εντοπίζω μόνο στην γέφυρα. Tell 'em Taylor. We all should Shake It Off. rockon Κοινώς: TV >= OG.


7. I Wish You Would TV (Prod. by Christopher Rowe & Taylor)
Το έβρισκα ολίγον τι repetitive από τότε που βγήκε. Με το TV νιώθω το ίδιο tbh. Ventalia Μου αρέσει σαν τραγούδι βέβαια. Η μόνη διαφορά που γενικά εντοπίζω είναι στο instrumental που μου αρέσει slightly περισσότερο. Και στο τελευταίο ρεφρέν έχουν προσθέσει μερικά φωνητικά που δεν υπήρχαν. Nice one. Κοινώς: TV > OG.


8. Bad Blood TV (Prod. by Christopher Rowe & Taylor)
Well. Weird one. clueless Από το intro κάτι φαίνεται off. Δεν ξέρω τι. Είναι το vocal production - αυτό το high pitching που νιώθω μάλλον. Το pre-chorus επίσης δεν... Τα κουπλέ βέβαια μου αρέσουν και είναι πιστά στην OG εκδοχή του τραγουδιού. Ως προς την γενική παραγωγή του - instrumental είναι identical με το original. Μου λείπει και εδώ το angriness που είχε η αρχική εκδοχή. (Im afraid for reputation TV telephone )
Δεν είμαι ευχαριστημένος, θα του δώσω βέβαια κι άλλες ευκαιρίες στο μέλλον. Κοινώς : TV < OG.


9. Wildest Dreams TV (Prod. by Christopher Rowe, Shellback & Taylor)
Το έχουμε ακούσει εδώ και πάνω από 2 χρόνια. Το πιο identical, για μένα, TV song σε σχέση με την αρχική εκδοχή του. Προφανώς, γιατί στην παραγωγή είναι και ο OG producer του - ο Shellback. Τι να πω για αυτό το τραγούδι... Timeless και αγαπημένο. Taylor Swift - Σελίδα 14 2764  Μόνο που εμπεριέχει το ίδιο το heartbeat της Taylor ως base στην παραγωγή του είναι πραγματικά πανέξυπνο. Φωνητικά η Taylor είναι πιο ώριμη και πιο "καθαρή" εδώ, ενώ το production του τόσο identical όσο και extended σε μερικά σημεία. WELL DONE!! thup Κοινώς : TV > OG.

10. How You Get The Girl (Prod. by Christopher Rowe & Taylor)
Από τα λιγότερα αγαπημένα μου του 1989 (2014). Όχι πως είναι κακό, κάθε άλλο. Προσωπικό γούστο απλά. Razz Πηγαίνοντας, τώρα, στο TV διαπιστώνω αναβάθμιση. Κυρίως στην παραγωγή. Πιο λεπτομερής και εκτεταμένη με μικρο-λεπτομέρειες που ανακαλύπτεις ακούγοντάς το με ακουστικά σε dolby atmos. Φωνητικά σε πολύ καλά επίπεδα. Κοινώς : TV > OG.


11. This Love TV (Prod. by Christopher Rowe & Taylor)
ΑΧ. Ομολογώ ότι η αρχική εκδοχή του δεν με άγγιξε ποτέ. Oops Συνειδητοποίησα ότι ο λόγος σε αυτό ήταν η φωνή και η ερμηνεία της τότε. Ήταν κάπως σαν να βαριόταν, δεν ξέρω. Με αυτή την εκδοχή το λάτρεψα. 007 Γεμάτη συναίσθημα - σου μεταφέρει αυτό ακριβώς που λέει το τραγούδι. Δεν έχω να πω πολλά. Άψογο σε όλα του. Από τα μεγαλύτερα, αν όχι το μεγαλύτερο, upgrade του άλμπουμ με το TV. Κοινώς : TV >> OG.

12. I Know Places TV (Prod. by Ryan Tedder, Noel Zancanella & Taylor)
Η 2η συνεργασία της με τον Ryan Tedder. Στην εκδοχή του 2014 μου άρεσε αρκετά. Εδώ βλέπω μικρές αλλαγές. Από το intro κιόλας. Στο "I-I-I, I-I-I, I", στο 3ο μέρος η φωνή της είναι πολύ ωραίο τρόπο highly pitched. Δεν υπήρχε αυτό στο OG. Τα ρεφρέν πιο ζωντανά κατά πολύ όμως. Να σημειωθεί στο 2ο κουπλέ το "WE RUN!". Τέλειο. victory Well made. Κοινώς : TV > OG.


13. Clean TV (Prod. by Imogen Heap & Taylor)
"I think I am finally clean...". Yes 1989 you are finally clean and FREE from Scooter Braun. mml Αγαπώ Imogen Heap. Πόσο creative... Τα αγαπημένα backing vocals της που υπήρχαν στο OG έγιναν πολύ πιο έντονα στην καινούργια εκδοχή και το έκαναν πιο "θεατρικό". Και στην παραγωγή υπάρχουν διαφοροποιήσεις - χρησιμοποίησε πολλά περισσότερα synths νομίζω. Δεν έχω να πω και πολλά - είναι τέλειο. SOBBING. dvtears Κοινώς : TV >> OG


14. Wonderland TV (Prod. by Christopher Rowe & Taylor)
Αγαπημένο album track. Φοβόμουν ότι θα καταστρεφόταν. Εν τέλη είναι μια χαρά. dv-ez Στο pre-chorus, μάλιστα, δίνει περισσότερο πόνο σε σχέση με το OG. Και η φωνή της πολύ πιο ωραία εδώ. Ως προς την ενορχήστρωση/παραγωγή έχω να πω ότι έγινε πολύ καλή δουλειά. Good one. Κοινώς: TV > OG.

15. You Are In Love TV (Prod. by Jack Antonoff & Taylor)
Οριακά identical και εδώ με το OG. Πολύ ωραίο, συναισθηματικό και ρομαντικό τρακ. Η παραγωγή είναι ίδια, αυτό που ξεχωρίζει είναι η φωνή της Taylor εδώ. Έχει περισσότερη ψυχή.
Overall γενικά πολύ καλή δουλειά, σχεδόν δεν διαπιστώνεις διαφορά με το αρχικό. Κοινώς : TV > OG.


16. New Romantics (Prod. by Christopher Rowe & Taylor)
Um so anyways. apaksiw Ίσως η μεγαλύτερη απογοήτευση του δίσκου. Το φοβόμουν ότι θα το πετσόκοβαν. Η OG version έχει τοοοοση λεπτομέρεια στο production και στην μίξη που ήταν σχεδόν δεδομένο το -μέτριο έως και κακό- αποτέλεσμα εδώ. Ακούγεται μεν, είναι ξεκάθαρο downgrade δε. thdown Τα κουπλέ είναι κομπλέ γενικά μέχρι που φτάνουμε στο σημείο "A ah ah AH". Στο ρεφρέν κάτι είναι off εντελώς όμως. Πείραξαν πολύ την παραγωγή. Για μένα δεν... icon_crazy Κοινώς : TV << OG.


Και πάμε τώρα στα "From The Vault" tracks. Υψηλές προσδοκίες, για να δούμε τι "χάσαμε" τόσα χρόνια.

17. "Slut!" TV (FTV) (Prod. by Jack Antonoff,Patrik Berger & Taylor)
Ενώ όλοι περιμέναμε ότι θα ήταν upbeat banger ,δηλαδή σαν το Blank Space ή μάλλον το χαμένο αδερφάκι του πέσαμε έξω. Laughing Είναι ένα mid-tempo track με vulnerable στίχους. Δεν με τρέλανε προσωπικά. Παραγωγή από τον Antonoff - αδιάφορη εδώ. (@oberlina για σένα laugh3 )Στιχουργικά τους το δίνω πάντως. A disappointment overall tbh. whatever Βαθμολογία: 6/10.

18. Say Don't Go TV (FTV) (Prod. by Jack Antonoff & Taylor)
Το περίμενα πως και πως από την στιγμή που έμαθα ότι θα ήταν co-writer η legendary Diane Warren. 007 Και ευτυχώς ξεπέρασε τις προσδοκίες μου. Υπέροχο τραγούδι. clap2 Δεν είναι το classic banger που θα περίμενες. Είναι πιο πολύ σαν το παιδί του Clean και του This Love. Μου αρέσει πολύ. Σημείο αναφοράς πριν το τελευταίο ρεφρέν στην γέφυρα η Taylor που "ουρλιάζει" "I SAID I LOVE YOU". Βαθμολογία : 8.5/10.


19. Now That We Don't Talk TV (FTV) (Prod. by Jack Antonoff & Taylor)
Πολύ μικρό σε διάρκεια, πίστευα θα είναι κάνα ραδιοφωνικό pop banger. Έπεσα έξω ωστόσο. Ωραίο σε γενικές γραμμές. Στιχουργικά μου θυμίζει κάτι προσωπικό, οπότε ταυτίζομαι σε έναν βαθμό. Δεν είναι το αγαπημένο μου από τα vault tracks βέβαια. Σίγουρα όχι αδιάφορο πάντως. Βαθμολογία: 7/10.


20. Suburban Legends TV (FTV) (Prod. by Jack Antonoff & Taylor)
Εμμμ λίγοο απογοήτευση. no Κάτι αντίστοιχο με το "Slut!". Δεν ξέρω αν είναι μέτριο ή αν απλά εμένα μου φαίνεται έτσι γιατί είχα υψηλές προσδοκίες από τον τίτλο.  Laughing Νομίζω bottom 2 από τα vault tracks μαζί με το "Slut!". Κλιμακώνεται κάπως όσο περνάει η ώρα, χωρίς όμως να καταλήγει κάπου. Βαθμολογία: 6.5/10


21. Is It Over Now? TV (FTV) (Prod. by Jack Antonoff & Taylor)
Το closing track του άλμπουμ. Άξιο κλείσιμο για μένα. Ξεκινάει ήρεμα και χτίζεται με synths στην παραγωγή. Θεματολογικά εξερευνάει το κατά πόσο μια σχέση έχει πραγματικά τελειώσει προσεγγίζοντας στιγμές πόνου κλπ. Πολύ ωραίο και αυτό. thup Βαθμολογία: 7.5/10


Αυτό ήταν το "1989 (Taylor's Version)" λοιπόν! Συνοψίζοντας θα έλεγα ότι έχουμε 13/16 tracks που ξεπέρασαν την αρχική τους version με τα 3 από αυτά να έχουν τεράστιο upgrade. Αυτά είναι τα "This Love TV", "Clean TV" και φυσικά το "I Know Places TV". Έμεινα αρκετά ευχαριστημένος με την επανηχογραφημένη εκδοχή του άλμπουμ, απογοητεύτηκα βέβαια λίγο με τα "From The Vault" tracks. Όπως και να 'χει κάνω re-live για πρώτη φορά αυτή την iconic ERA όντας πλέον swiftie. Χαίρομαι που το πιο blockbuster album της ανήκει πλέον εκεί που πρέπει. Στο νόμιμο δημιουργό και ιδιοκτήτη της - στην Taylor. 
"I am Taylor and I was born in 1989!" cool2

Αρέσει στους χρήστες Filippos, filis, oberlina και ChristosSav

ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6439
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Taylor Swift - Σελίδα 14 Empty Απ: Taylor Swift

Παρ Οκτ 27, 2023 3:03 pm
Άκουσα το 1989 TV.

Δεν έχω φρέσκο το original οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω ακριβώς. Πάντως όντως μοιάζει να έχει καθαρίσει η παραγωγή γιατί τα ρεφρέν στο original ήταν ένα μικρό χάος για μένα. Γενικά υπάρχει η αίσθηση (πάλι) ότι έγινε κάπως στο πόδι όλο αυτό και δεν απογειώνεται. Αρκετά generic pop κατά βάση (με μικρά στοιχεία teen pop που δεν αντέχω γενικά) . Είναι όμως ένα εύηχο album - καμία σχέση με το Speak Now TV που μου έβγαλε το λάδι.

Πάμε στα κομμάτια. Γενικά ακόμα έχω μια απόσταση. Δεν μπορώ να συνδεθώ. Μπορεί κι εδώ να φταίει η φάση μου ή η ηλικία μου. Καταλήγω πως τα μισά singles του δεν μου αρέσουν σε γενικές γραμμές. Κρατάω το Out Of The Woods (που μου έβαλε ο Φίλιππος στο Listen The Song Challenge), το Style (που μου το πετάει έτσι κι αλλιώς συνέχεια το Spotify - καταστράφηκε ο αλγόριθμός μου φέτος Razz) και κάπως το Wildest Dreams. Από τα album tracks βρήκα ενδιαφέροντα στοιχεία στα: All You Had To Do Was Stay, I Wish You Would, I Know Places, Wonderland Από τα vault: Slut! και Say Don't Go (τα οποία θέλουν όμως κι άλλες ακροάσεις αλλιώς δεν θα τα θυμάμαι σε λίγο)

Κάποιος στο τουίτερ έγραψε ότι χρειάζονται big balls να κάνεις re-recordings. Συμφωνώ και της το δίνω γενικά. Θα ήθελα να προσέχει λίγο παραπάνω το προϊόν της. Είναι "λίγο" ακόμα σε σχέση με αυτά που κυκλοφορούν εκεί έξω - και δεν αναφέρομαι μόνο στα ονόματα πρώτης γραμμής. Θα μπορούσε να κάνει πραγματικά θαύματα στα re-recordings. Έχει τεράστιο κοινό και μοιάζει να μην την ενδιαφέρει το προϊόν γιατί ξέρει ότι θα πουλήσει και αυτό το θεωρώ κρίμα.

Αυτά νομίζω για τώρα. Και πάντα με αγάπη.

Αρέσει στον χρήστη oberlina

Steliosg
Steliosg
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 13426
Join date : 01/03/2018

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2012
Αγαπημένο τραγούδι: Κάνε Κάτι / Που Λες
Αγαπημένος δίσκος: Δε Με Σταμάτησες

Taylor Swift - Σελίδα 14 Empty Απ: Taylor Swift

Παρ Οκτ 27, 2023 3:06 pm



WE WON! KENDRICK!!! Ευτυχώς έκανε re-record και το ρεμίξ του bad blood.

Αρέσει στους χρήστες Filippos και filis

Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης