Vandicted
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Διλήμματα

+18
devafan76
Kostas vandikos
NikosVandikos
Steliosg
Chrismont
Diafora_
n1kos
thebest20
Chronis
ChristosSav
kinop
Liakoman
filis
oberlina
Antonius
Leonidas
Kostas_1
Filippos
22 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6201
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Διλήμματα  - Σελίδα 38 Empty Απ: Διλήμματα

Σαβ Ιουλ 22, 2023 12:42 pm
Filippos έγραψε:1989

Κάθε pop girlie που ξεκινά την καριέρα του προσπαθεί να κάνει κάτι αντίστοιχο.

Φίλιππε κανε ένα καλό zoom out και αν βγάλεις το ίδιο συμπέρασμα call me.
ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6201
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Διλήμματα  - Σελίδα 38 Empty Απ: Διλήμματα

Σαβ Ιουλ 22, 2023 12:46 pm
oberlina έγραψε:Τι impact θεωρείτε έχει σήμερα το TFM;

Εντελώς άδικο δεν έχεις αλλά σίγουρα ήταν ένα album σταθμός. Και δεν είμαι φαν της Gaga για να επιμένω χωρίς λόγο. Αλλά σε σχέση με τα υπόλοιπα, ε, ήταν άλλο πράμα.

Edit: βέβαια η ερώτηση είναι λάθος εξ αρχής
filis
filis
Vandicted
Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 992
Join date : 21/09/2019

Διλήμματα  - Σελίδα 38 Empty Απ: Διλήμματα

Σαβ Ιουλ 22, 2023 12:54 pm
1989 χωρίς δεύτερη σκέψη.

Αρέσει στον χρήστη Filippos

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15212
Join date : 12/12/2020

Διλήμματα  - Σελίδα 38 Empty Απ: Διλήμματα

Σαβ Ιουλ 22, 2023 12:55 pm
ChristosSav έγραψε:
oberlina έγραψε:Τι impact θεωρείτε έχει σήμερα το TFM;

Εντελώς άδικο δεν έχεις αλλά σίγουρα ήταν ένα album σταθμός. Και δεν είμαι φαν της Gaga για να επιμένω χωρίς λόγο. Αλλά σε σχέση με τα υπόλοιπα, ε, ήταν άλλο πράμα.

Edit: βέβαια η ερώτηση είναι λάθος εξ αρχής
Σίγουρα ήταν σταθμός στην καριέρα της και στην ποπ μουσική των 10s καθώς έβγαλε μια από τις μεγαλύτερες ποπ σταρ της γενιάς μας.

Η ερώτηση μου όμως παραμένει και την κάνω πραγματικά με διάθεση για να μάθω γιατί πέρα από την επιρροή του άλμπουμ στο lgbtq community μέχρι και σήμερα δεν μου έρχεται κάποια επιρροή στην σύγχρονη μουσική σκηνή.
Leonidas
Leonidas
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 56398
Join date : 07/11/2015
Age : 22
Location : Λάρισα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι: Παράτα με
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Διλήμματα  - Σελίδα 38 Empty Απ: Διλήμματα

Σαβ Ιουλ 22, 2023 1:03 pm
Η όλη era ήταν αυτή που άλλαξε την ποπ σκηνή και από την hihop πήγαμε στην πιο ηλεκτρονική.

Kesha, Jlo, Madonna και κάθε άλλη ποπ σταρ έκαναν αυτό ππυ ξεκίνησε η Gaga το 2008.

Συγγνώμη που θα τα στο πω αλλά το 1989 ήταν ένα ακόλουθο από αυτό που έκανε η Gaga και αμέσως έγινε μόδα μαζί με Katy Perry. 
Τίποτα φρέσκο δεν ήταν ουυε επαναπροσδιόρισε κάτι. Basic pop ήταν για να μπορέσει να κάνει καριέρα εκτός Αμερικής.

Τεσπα. Η σωστή απάντηση σε αυτό το δίλλημα είναι μια

______________________
You know... I’m something of a Vandicted myself
kinop
kinop
Super Vandicted
Super Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 1545
Join date : 01/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2006
Αγαπημένο τραγούδι: Όλα οδηγούν σ' εσένα
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Διλήμματα  - Σελίδα 38 Empty Απ: Διλήμματα

Σαβ Ιουλ 22, 2023 1:07 pm
Πιστεύω ότι σε επίπεδο βιντεογραφίας το weirdness (πχ Billie) και το campness (πχ Taylor) πολλών κλιπ που ακολούθησαν έχουν reference σε Bad Romance και Telephone αντίστοιχα. 
Γενικά το Bad Romance σηματοδότησε μια νέα era στα κλιπ και είναι σημείο αναφοράς σε συνδυασμό φυσικά με την αρχή της παντοδυναμίας του youtube.

Αρέσει στον χρήστη Leonidas

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15212
Join date : 12/12/2020

Διλήμματα  - Σελίδα 38 Empty Απ: Διλήμματα

Σαβ Ιουλ 22, 2023 1:12 pm
Όλα αυτά είναι claims. Δεν βλέπω όμως κάποιο επιχείρημα. Πως προκύπτει ότι το 2008 η Γκαγκα άλλαξε την ποπ σκηνή και από το hip hop πήγαμε στο ηλεκτρονικό; Με ένα γρήγορο σερτς τα μεγαλύτερα Χιτ του 2007-09 ήταν Bleeding Love, No One, Apologise, Love in this club, Don’t stop the music κτλ

Καταλαβαίνω τις δηλώσεις που ισχυρίζονται τα fan club αλλά για να τις ασπαστώ θέλω και κάποια συγκεκριμένη σύνδεση με γεγονότα. Όχι απλά γενικότητες. Ο καθένας μπορεί να φτιάξει γενικότητες που θα ασπαστούν πολλοί γιατί αγαπάνε ένα συγκεκριμένο καλλιτέχνη.
Leonidas
Leonidas
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 56398
Join date : 07/11/2015
Age : 22
Location : Λάρισα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι: Παράτα με
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Διλήμματα  - Σελίδα 38 Empty Απ: Διλήμματα

Σαβ Ιουλ 22, 2023 1:14 pm
Δεν το λένε οι φανς. Με ένα απλό search θα δεις πως όλα τα μεγάλα σαιτ ισχυρίζονται το ίδιο.

https://www.billboard.com/music/pop/lady-gaga-the-fame-pop-stardom-8470910/amp/

Μέχρι και η Ακαδημία έχει κάνει ανάλογο post/video


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Leonidas στις Σαβ Ιουλ 22, 2023 1:15 pm, 1 φορά

______________________
You know... I’m something of a Vandicted myself
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15212
Join date : 12/12/2020

Διλήμματα  - Σελίδα 38 Empty Απ: Διλήμματα

Σαβ Ιουλ 22, 2023 1:14 pm
kinop έγραψε:Πιστεύω ότι σε επίπεδο βιντεογραφίας το weirdness (πχ Billie) και το campness (πχ Taylor) πολλών κλιπ που ακολούθησαν έχουν reference σε Bad Romance και Telephone αντίστοιχα. 
Γενικά το Bad Romance σηματοδότησε μια νέα era στα κλιπ και είναι σημείο αναφοράς σε συνδυασμό φυσικά με την αρχή της παντοδυναμίας του youtube.
Αδυνατώ να τα συνδέσω όντως με την Γκαγκα καθώς υπήρχαν και πιο πριν καλλιτέχνες που έκαναν παρόμοια πράγματα. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν βλέπω κάποιο direct influence που να μπορω να πω… α να τώρα αυτή κάνει reference bad romance.
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15212
Join date : 12/12/2020

Διλήμματα  - Σελίδα 38 Empty Απ: Διλήμματα

Σαβ Ιουλ 22, 2023 1:19 pm
Leonidas έγραψε:Δεν το λένε οι φανς. Με ένα απλό search θα δεις πως όλα τα μεγάλα σαιτ ισχυρίζονται το ίδιο.

Μέχρι και η Ακαδημία έχει κάνει ανάλογο post/video
Άμα ήθελα να εντρυφήσω τόσο στην καριέρα της Gaga θα το είχα κάνει. 😇 

Επειδή τέθηκε ένα ερώτημα και είδα πολλές απόλυτες απαντήσεις με τις οποίες ούτε συμφωνώ ούτε διαφωνώ ρώτησα απλά να εξηγήσετε με παραδείγματα την άποψη σας. Έτσι άλλωστε θα μπορούσε να γίνει και πιο ουσιαστική μουσική κουβεντα.
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15212
Join date : 12/12/2020

Διλήμματα  - Σελίδα 38 Empty Απ: Διλήμματα

Σαβ Ιουλ 22, 2023 1:22 pm
Επίσης αυτό το βίντεο της Ακαδημίας τι ακριβώς προσφέρει στην συζήτηση περί impact του TFM? 🤷‍� Τα βραβεία που έχει πάρει η Γκαγκα στην καριέρα της είναι.
Leonidas
Leonidas
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 56398
Join date : 07/11/2015
Age : 22
Location : Λάρισα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι: Παράτα με
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Διλήμματα  - Σελίδα 38 Empty Απ: Διλήμματα

Σαβ Ιουλ 22, 2023 1:37 pm
Το Fame αναμφισβήτητα άλλαξε για πάντα την ποπ. Δεν το λένε μόνο τα fan clubs αλλά όλοι οι μεγάλοι φορείς της Αμερικανινης βιομηχανίας όπως το Billboard, Recording Academy κ ένα σορό 

Τώρα πραγματικά τι άλλο θες να σου πω. telephone

Εδώ απόσπασμα από άρθρο του Billboard:

it’s clear that The Fame not only changed the course of Gaga’s career, but corrected the course of modern pop music for generations to come.

Μετά από αυτήν όλα ανέβηκαν σε ένα άλλο επίπεδο. Η hit maker των 10s aka Katy Perry ακολούθησε τη δίκη της συνταγή μουσικής, όπως η Kesha με το club anthem pop vibes

Καταλαβαίνω πως επειδή οι δικές σας αγαπημένες είναι άλλες που τα φαν κλαμπ τους τείνουν να έχουν μια αντιπάθεια στη Γκαγκα, αλλά αυτή είναι η αλήθεια.

Ωραία και καρα επιτυχημένα τα παραπάνω άλμπουμ της φωτογραφίας, αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν ούτε στο ελάχιστο από αυτό που έκανε το Fame.

______________________
You know... I’m something of a Vandicted myself
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15212
Join date : 12/12/2020

Διλήμματα  - Σελίδα 38 Empty Απ: Διλήμματα

Σαβ Ιουλ 22, 2023 1:48 pm
Βρε Λεωνιδα μου, χάνεις απόλυτα το point αλλά τέλος παντων.
Επειδή είστε φαν της Γκαγκα και λογικό να ξέρετε παραπάνω πράγματα ρώτησα να μου δώσετε κάποια συγκεκριμένα παραδείγματα για το TFM και το impact του σήμερα.
kinop
kinop
Super Vandicted
Super Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 1545
Join date : 01/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2006
Αγαπημένο τραγούδι: Όλα οδηγούν σ' εσένα
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Διλήμματα  - Σελίδα 38 Empty Απ: Διλήμματα

Σαβ Ιουλ 22, 2023 1:53 pm
oberlina έγραψε:
kinop έγραψε:Πιστεύω ότι σε επίπεδο βιντεογραφίας το weirdness (πχ Billie) και το campness (πχ Taylor) πολλών κλιπ που ακολούθησαν έχουν reference σε Bad Romance και Telephone αντίστοιχα. 
Γενικά το Bad Romance σηματοδότησε μια νέα era στα κλιπ και είναι σημείο αναφοράς σε συνδυασμό φυσικά με την αρχή της παντοδυναμίας του youtube.
Αδυνατώ να τα συνδέσω όντως με την Γκαγκα καθώς υπήρχαν και πιο πριν καλλιτέχνες που έκαναν παρόμοια πράγματα. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν βλέπω κάποιο direct influence που να μπορω να πω… α να τώρα αυτή κάνει reference bad romance.
Αναρωτιέμαι αν το impact είναι direct influence, ίσως homage, ίσως αντιγραφή (ακόμη κι αν δίνεις τα εύσημα), καλλιτέχνες είναι πάντως και εμπνέονται (δεν μιλάω για καθολικά αποδεκτά και γενικά παραδείγματα πχ Beatles). Προσωπικά δεν περιμένω ένα χτυπητό reference (αν και προσωπικά αν με ρωτάς βλέπω επιρροή στα κλιπ της Billie πχ αλλά δεν νομίζω η ίδια να έχει κάνει αναφορά στη Lady ποτέ) για να πω ότι το Bad Romance είναι σημείο αναφοράς. Στον κόσμο μου είναι, ίσως θέλω και το βλέπω. Εσύ ή όποιος άλλος μπορεί να μην το βλέπει ή να μη θέλει να το δει.

Αρέσει στον χρήστη oberlina

kinop
kinop
Super Vandicted
Super Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 1545
Join date : 01/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2006
Αγαπημένο τραγούδι: Όλα οδηγούν σ' εσένα
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Διλήμματα  - Σελίδα 38 Empty Απ: Διλήμματα

Σαβ Ιουλ 22, 2023 1:56 pm
Προτάσσω το στοιχείο του σχετικού γιατί βλέπω την υποκειμενικότητα του ζητήματος. Αλλά δεν θέλω να πω περισσότερα γιατί δίνω πάτημα στον Φίλιππο να λέει ότι το impact είναι αερολογίες και να κοιτάμε τα charts. Laughing

Αρέσει στους χρήστες Filippos και oberlina

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15212
Join date : 12/12/2020

Διλήμματα  - Σελίδα 38 Empty Απ: Διλήμματα

Σαβ Ιουλ 22, 2023 2:01 pm
kinop έγραψε:
oberlina έγραψε:
kinop έγραψε:Πιστεύω ότι σε επίπεδο βιντεογραφίας το weirdness (πχ Billie) και το campness (πχ Taylor) πολλών κλιπ που ακολούθησαν έχουν reference σε Bad Romance και Telephone αντίστοιχα. 
Γενικά το Bad Romance σηματοδότησε μια νέα era στα κλιπ και είναι σημείο αναφοράς σε συνδυασμό φυσικά με την αρχή της παντοδυναμίας του youtube.
Αδυνατώ να τα συνδέσω όντως με την Γκαγκα καθώς υπήρχαν και πιο πριν καλλιτέχνες που έκαναν παρόμοια πράγματα. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν βλέπω κάποιο direct influence που να μπορω να πω… α να τώρα αυτή κάνει reference bad romance.
Αναρωτιέμαι αν το impact είναι direct influence, ίσως homage, ίσως αντιγραφή (ακόμη κι αν δίνεις τα εύσημα), καλλιτέχνες είναι πάντως και εμπνέονται (δεν μιλάω για καθολικά αποδεκτά και γενικά παραδείγματα πχ Beatles). Προσωπικά δεν περιμένω ένα χτυπητό reference (αν και προσωπικά αν με ρωτάς βλέπω επιρροή στα κλιπ της Billie πχ αλλά δεν νομίζω η ίδια να έχει κάνει αναφορά στη Lady ποτέ) για να πω ότι το Bad Romance είναι σημείο αναφοράς. Στον κόσμο μου είναι, ίσως θέλω και το βλέπω. Εσύ ή όποιος άλλος μπορεί να μην το βλέπει ή να μη θέλει να το δει.
Πόσο αλήθεια το όλο ποστ. 

Θεωρώ ότι το impact ειναι direct influence αλλά σίγουρα δεν είναι μόνο αυτό. Είναι πολλά παραπάνω. Όσα κλιπ της Billie έχω δει δεν μπορω να τα συνδέσω αλλά δεν είναι ότι έχω δει με προσοχή όλη της την βιντεογραφια 😂 Οποτε μπορεί όντως να ισχύει αυτό που λες για κάποιο κλιπ της. Και σίγουρα ένας φαν βλεπει και εντοπίζει πιο εύκολα κάποια πράγματα. Για αυτό και μπήκα κιόλας στον κόπο να κάνω αυτή την ερώτηση στο φόρουμ.

Αρέσει στον χρήστη kinop

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15212
Join date : 12/12/2020

Διλήμματα  - Σελίδα 38 Empty Απ: Διλήμματα

Σαβ Ιουλ 22, 2023 2:02 pm
kinop έγραψε:γιατί δίνω πάτημα στον Φίλιππο να λέει ότι το impact είναι αερολογίες και να κοιτάμε τα charts. Laughing
δεν είναι τυχαίο που τον λέμε Φιλιπφλοπ.

Αρέσει στους χρήστες kinop και Filippos

Chronis
Chronis
Golden Member
Golden Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 14808
Join date : 27/09/2018
Age : 35

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 1997
Αγαπημένο τραγούδι: γεια,υποφερω
Αγαπημένος δίσκος: γεια,προφητειες

Διλήμματα  - Σελίδα 38 Empty Απ: Διλήμματα

Σαβ Ιουλ 22, 2023 2:14 pm
Filippos έγραψε:
Κάθε pop girlie που ξεκινά την καριέρα του προσπαθεί να κάνει κάτι αντίστοιχο.
Με το teenage dream
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16446
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Διλήμματα  - Σελίδα 38 Empty Απ: Διλήμματα

Σαβ Ιουλ 22, 2023 2:16 pm
"Cause darling I'm a nightmare dressed like a daydream"

Υπάρχει πιο memorable στίχος τραγουδιού των 10s ; Laughing

Αρέσει στον χρήστη filis

ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6201
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Διλήμματα  - Σελίδα 38 Empty Απ: Διλήμματα

Σαβ Ιουλ 22, 2023 2:18 pm
Filippos έγραψε:Laughing

Το βρήκα. Αυτό το emoji είναι που κάνει τα ποστ σου φυτίλι.

Αρέσει στους χρήστες Kostas_1 και Filippos

Επιστροφή στην κορυφή
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης