Vandicted
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Mariah Carey

+21
kinop
Kostask
manos
Antonius
greggel1982
Liakoman
oberlina
VasilisAst
Filippos
Steliosg
neereaux
filis
Chronis
bitcoin
n1kos
dimosf1
themisDV92
Kostas_1
thebest20
Leonidas
stelios
25 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15370
Join date : 12/12/2020

Mariah Carey - Σελίδα 48 Empty Απ: Mariah Carey

Κυρ Σεπ 24, 2023 3:47 pm
σηκώνω λευκή σημαία με την πιο iconic στιγμή της Μιμι
url=https://servimg.com/view/20270868/655]Mariah Carey - Σελίδα 48 Img_4310[/url]
Mariah Carey - Σελίδα 48 Img_4313

Αρέσει στον χρήστη Filippos

petros1994
petros1994
Baby Vandicted
Baby Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 103
Join date : 06/11/2017

Mariah Carey - Σελίδα 48 Empty Απ: Mariah Carey

Κυρ Σεπ 24, 2023 11:14 pm
Κατά τη γνώμη μου παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο στο πως μένει στη συνείδηση του κόσμου ενας καλλιτέχνης.
Αν η Whitney θεωρείται π.χ πιο "ανέγγιχτος θρύλος" πέρα απο τη φωνάρα και το ταλέντο, παίζει ρόλο και η τραγική ιστορία της και το πόσο νωρίς έφυγε από τη ζωή. Είναι αλλιώς να βλέπεις τον καλλιτέχνη να μεγαλώνει και να''φθίνει'', σαν να απομυθοποιείται κάπως. 
Επιπλέον η Mariah έχει μια προσωπικότητα κι ένα image που την κάνει γραφική. Ventalia Κι εγώ παλιά δεν τη πήγαινα λόγω δηλώσεων που είχε κάνει για την Μ και όλα αυτά τα beefs που είχε. Όπως να το κάνουμε επηρεάζουν και αυτα στο πως βλέπουμε έναν καλλιτέχνη.

Πλέον, δεν θα με ελεγα φαν της, αλλά αναγνωρίζω οτι έχει αφήσει άπιαστες ερμηνείες, και της δίνω και credit γιατί συνήθως οι τραγουδιστές (και ειδικά οι φωνάρες) απλά ερμηνεύουν εξαιρετικά τα τραγούδια που έχουν γράψει άλλοι. Όμως είναι εντυπωσιακό το πόσα τραγούδια έχει γράψει η ίδια και τα περισσότερα γίνανε και hits.

Τώρα η σύγκριση με Whitney δεν βγάζει πουθενά, όπως και καμία σύγκριση. Κάθε μια έχει άλλο μουσικό background, άλλη φωνή κ τεχνική και το ποια προτιμάει ο καθένας είναι καθαρά θέμα γούστου. Αν κάτσουμε να αναλύσουμε ναι η Whitney είχε πιο δυνατή φωνή-καμπάνα, καθαρό τόνο κλπ. Αλλά και η Mariah έχει άλλες ποιότητες στη φωνή της, πιο τρυφερή ερμηνευτική προσέγγιση, που επειδή δεν είναι τόσο in your face, δε σημαίνει απαραίτητα οτι υστερεί.
Στη τελική και οι δυο τους έχουν αφήσει ερμηνείες που είναι και θα είναι αντικείμενο μελέτης για τις επόμενες γενιές τραγουδιστών.  victory

Αρέσει στους χρήστες Filippos, Diafora_, filis και oberlina

greggel1982
greggel1982
Mega Vandicted
Mega Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 2243
Join date : 23/02/2017

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 1996 και Εσενα Περιμένω
Αγαπημένο τραγούδι: Θα Θελα
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Mariah Carey - Σελίδα 48 Empty Απ: Mariah Carey

Δευ Σεπ 25, 2023 10:59 am
petros1994 έγραψε:Κατά τη γνώμη μου παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο στο πως μένει στη συνείδηση του κόσμου ενας καλλιτέχνης.
Αν η Whitney θεωρείται π.χ πιο "ανέγγιχτος θρύλος" πέρα απο τη φωνάρα και το ταλέντο, παίζει ρόλο και η τραγική ιστορία της και το πόσο νωρίς έφυγε από τη ζωή. Είναι αλλιώς να βλέπεις τον καλλιτέχνη να μεγαλώνει και να''φθίνει'', σαν να απομυθοποιείται κάπως. 
Επιπλέον η Mariah έχει μια προσωπικότητα κι ένα image που την κάνει γραφική. Ventalia Κι εγώ παλιά δεν τη πήγαινα λόγω δηλώσεων που είχε κάνει για την Μ και όλα αυτά τα beefs που είχε. Όπως να το κάνουμε επηρεάζουν και αυτα στο πως βλέπουμε έναν καλλιτέχνη.

Πλέον, δεν θα με ελεγα φαν της, αλλά αναγνωρίζω οτι έχει αφήσει άπιαστες ερμηνείες, και της δίνω και credit γιατί συνήθως οι τραγουδιστές (και ειδικά οι φωνάρες) απλά ερμηνεύουν εξαιρετικά τα τραγούδια που έχουν γράψει άλλοι. Όμως είναι εντυπωσιακό το πόσα τραγούδια έχει γράψει η ίδια και τα περισσότερα γίνανε και hits.

Τώρα η σύγκριση με Whitney δεν βγάζει πουθενά, όπως και καμία σύγκριση. Κάθε μια έχει άλλο μουσικό background, άλλη φωνή κ τεχνική και το ποια προτιμάει ο καθένας είναι καθαρά θέμα γούστου. Αν κάτσουμε να αναλύσουμε ναι η Whitney είχε πιο δυνατή φωνή-καμπάνα, καθαρό τόνο κλπ. Αλλά και η Mariah έχει άλλες ποιότητες στη φωνή της, πιο τρυφερή ερμηνευτική προσέγγιση, που επειδή δεν είναι τόσο in your face, δε σημαίνει απαραίτητα οτι υστερεί.
Στη τελική και οι δυο τους έχουν αφήσει ερμηνείες που είναι και θα είναι αντικείμενο μελέτης για τις επόμενες γενιές τραγουδιστών.  victory
 Η Whitney μετα το Bodyguard εγινε θρυλος.. η τραγικη της ιστορια δεν εχει να κανει καθολου

Αρέσει στον χρήστη oberlina

petros1994
petros1994
Baby Vandicted
Baby Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 103
Join date : 06/11/2017

Mariah Carey - Σελίδα 48 Empty Απ: Mariah Carey

Τρι Σεπ 26, 2023 3:47 pm
greggel1982 έγραψε: Η Whitney μετα το Bodyguard εγινε θρυλος.. η τραγικη της ιστορια δεν εχει να κανει καθολου
Δεν διαφωνούμε, τεράστιο τραγούδι κι ερμηνεία. Απλά λέω οτι μετά θάνατον το μεγεθος του καλλιτέχνη γιγαντόνεται. 
Άπειρα τα παραδείγματα. πχ MJ που όσο ζούσε απασχολούσε μόνο για τα γνωστά σκάνδαλα και με το που έφυγε η δισκογραφία του έκανε δεύτερη καριέρα.
PS: αυτό το ανέφερα γιατί νμζ η oberlina είπε για τα playback και τη φωνητική φθορά της Mariah. Kαι η Whitney στα τελευταία της ήταν σε φωνητικό decline, ειδικά στο τελευταίο της τουρ αλλά μετά απο λίγο έφυγε και δεν έγραψε τόσο πολύ η φθορά της. 
Όλοι τη θυμόμαστε στο peak της και δικαίως

Αρέσει στον χρήστη Filippos

greggel1982
greggel1982
Mega Vandicted
Mega Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 2243
Join date : 23/02/2017

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 1996 και Εσενα Περιμένω
Αγαπημένο τραγούδι: Θα Θελα
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Mariah Carey - Σελίδα 48 Empty Απ: Mariah Carey

Τρι Σεπ 26, 2023 5:45 pm
νομιζω γενικα στη Ελλαδα δεν το εχετε με τη ξενη σοουμπιζ Smile
petros1994
petros1994
Baby Vandicted
Baby Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 103
Join date : 06/11/2017

Mariah Carey - Σελίδα 48 Empty Απ: Mariah Carey

Τρι Σεπ 26, 2023 6:03 pm
greggel1982 έγραψε:νομιζω γενικα στη Ελλαδα δεν το εχετε με τη ξενη σοουμπιζ Smile
Δεν ξέρω τι κάνετε στην Ελλάδα, εγώ πάντως ζω στην Αγγλία εδώ και 12 χρόνια  laugh3
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15370
Join date : 12/12/2020

Mariah Carey - Σελίδα 48 Empty Απ: Mariah Carey

Τρι Σεπ 26, 2023 6:10 pm
Ισχύει για την Whitney αυτό. Όταν έκανε το comeback δεν μπορούσε να αποδώσει και η φωνή της ήταν μια σκιά του τι ήταν παλιά. Βέβαια, κατά την ταπεινή μου άποψη, παρέμενε πιο αξιοπρεπείς από ότι η Mariah τα τελευταία χρόνια και σίγουρα δεν τραγουδούσε playback. Επίσης πολύ σημαντικό ότι δεν είχε καμία εξευτελιστική τηλεοπτική εμφάνιση (από ότι ξέρω). Τα τηλεοπτικά
live του I didn’t know my own strength ήταν αξιοπρεπέστατα. Στο X factor φαινόταν καπως υπό επιρροή αλλά και εκεί δεν ήταν εκτός επαφής με την μουσική.

Οι απολυτα κακές εμφανίσεις της ήταν πολύ κοντά στο θάνατο της και φαινόταν από την εμφάνιση της ότι είχε κατρακυλήσει και πάλι στα ναρκωτικά Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι ήταν σε συναυλίες της και ότι υπάρχει είναι κακής ποιότητας βίντεο.

Η Mariah τα τελευταία χρόνια κάνει συλλογή από κακές τηλεοπτικές στιγμές.
greggel1982
greggel1982
Mega Vandicted
Mega Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 2243
Join date : 23/02/2017

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 1996 και Εσενα Περιμένω
Αγαπημένο τραγούδι: Θα Θελα
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Mariah Carey - Σελίδα 48 Empty Απ: Mariah Carey

Τρι Σεπ 26, 2023 6:25 pm
petros1994 έγραψε:
greggel1982 έγραψε:νομιζω γενικα στη Ελλαδα δεν το εχετε με τη ξενη σοουμπιζ Smile
Δεν ξέρω τι κάνετε στην Ελλάδα, εγώ πάντως ζω στην Αγγλία εδώ και 12 χρόνια  laugh3


εξηγειται τοτε που ακους τη Μαντονα να παιζει πολυ εκει Smile
greggel1982
greggel1982
Mega Vandicted
Mega Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 2243
Join date : 23/02/2017

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 1996 και Εσενα Περιμένω
Αγαπημένο τραγούδι: Θα Θελα
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Mariah Carey - Σελίδα 48 Empty Απ: Mariah Carey

Τρι Σεπ 26, 2023 6:28 pm
oberlina έγραψε:Ισχύει για την Whitney αυτό. Όταν έκανε το comeback δεν μπορούσε να αποδώσει και η φωνή της ήταν μια σκιά του τι ήταν παλιά. Βέβαια, κατά την ταπεινή μου άποψη, παρέμενε πιο αξιοπρεπείς από ότι η Mariah τα τελευταία χρόνια και σίγουρα δεν τραγουδούσε playback. Επίσης πολύ σημαντικό ότι δεν είχε καμία εξευτελιστική τηλεοπτική εμφάνιση (από ότι ξέρω). Τα τηλεοπτικά
live του I didn’t know my own strength ήταν αξιοπρεπέστατα. Στο X factor φαινόταν καπως υπό επιρροή αλλά και εκεί δεν ήταν εκτός επαφής με την μουσική.

Οι απολυτα κακές εμφανίσεις της ήταν πολύ κοντά στο θάνατο της και φαινόταν από την εμφάνιση της ότι είχε κατρακυλήσει και πάλι στα ναρκωτικά Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι ήταν σε συναυλίες της και ότι υπάρχει είναι κακής ποιότητας βίντεο.

Η Mariah τα τελευταία χρόνια κάνει συλλογή από κακές τηλεοπτικές στιγμές.


στο X-Factor και γενικα στις τηλεοπτικες προμο εμφανισεις της τοτε δεν νομιζω να ηταν under influence...Απλα πως να το κανουμε, οταν εισαι χρονια χρηστης καπου το "εχεις καψει", και γενικα οσοι κανουν απεξαρτηση , πινουν και φαρμακα εξοσον γνωριζω.

Το τουρ γενικα δεν επρεπε να ειχε γινει, ηταν αρκετα ευαλωτη..αλλα προφανως εγινε για τα χρηματα.
Και παλι ομως το stage presence της υπηρχε.

Αρέσει στον χρήστη oberlina

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15370
Join date : 12/12/2020

Mariah Carey - Σελίδα 48 Empty Απ: Mariah Carey

Τρι Σεπ 26, 2023 6:29 pm
greggel1982 έγραψε:
petros1994 έγραψε:
greggel1982 έγραψε:νομιζω γενικα στη Ελλαδα δεν το εχετε με τη ξενη σοουμπιζ Smile
Δεν ξέρω τι κάνετε στην Ελλάδα, εγώ πάντως ζω στην Αγγλία εδώ και 12 χρόνια  laugh3


εξηγειται τοτε που ακους τη Μαντονα να παιζει πολυ εκει Smile
Γιατί στην Ελλάδα δεν παίζει Μαντόνα; Το ΟΑΚΑ είχε γεμίσει από ρομπότ;
greggel1982
greggel1982
Mega Vandicted
Mega Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 2243
Join date : 23/02/2017

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 1996 και Εσενα Περιμένω
Αγαπημένο τραγούδι: Θα Θελα
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Mariah Carey - Σελίδα 48 Empty Απ: Mariah Carey

Τρι Σεπ 26, 2023 6:34 pm
και στην Ελλαδα for sure, και γενιμα στη Ευρωπη ακουν παραπανω Μαντονα απο Mariah.  Στη Αγγλια ομως ειδικα η Μαντονα ειναι παραδοσιακα πανω απο ολες

Αρέσει στον χρήστη oberlina

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15370
Join date : 12/12/2020

Mariah Carey - Σελίδα 48 Empty Απ: Mariah Carey

Τρι Σεπ 26, 2023 6:36 pm
greggel1982 έγραψε:και στην Ελλαδα for sure, και γενιμα στη Ευρωπη ακουν παραπανω Μαντονα απο Mariah.  Στη Αγγλια ομως ειδικα η Μαντονα ειναι παραδοσιακα πανω απο ολες
Βρε σύ, δεν καταλαβαίνω ποια είναι η διαφωνία σου με τον Πέτρο
petros1994
petros1994
Baby Vandicted
Baby Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 103
Join date : 06/11/2017

Mariah Carey - Σελίδα 48 Empty Απ: Mariah Carey

Τρι Σεπ 26, 2023 6:41 pm
greggel1982 έγραψε:εξηγειται τοτε που ακους τη Μαντονα να παιζει πολυ εκει Smile
Σου απάντησα στο άλλο τόπικSmile
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16553
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Mariah Carey - Σελίδα 48 Empty Απ: Mariah Carey

Τρι Σεπ 26, 2023 6:44 pm
Πάντως και Spotify:
WBT 512M
Hung Up 355M
Laughing
Leonidas
Leonidas
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 56541
Join date : 07/11/2015
Age : 22
Location : Λάρισα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι: Παράτα με
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Mariah Carey - Σελίδα 48 Empty Απ: Mariah Carey

Τρι Σεπ 26, 2023 6:45 pm
Filippos έγραψε:Πάντως και Spotify:
WBT 512M
Hung Up 355M
Laughing
Φίλιππε πες μου με το χέρι στην καρδιά ότι δεν πιστεύεις ότι της Μαραια είναι μεγαλύτερο Χιτ από το Hung Up;

Να ξέρω να προετοιμαστώ Ventalia

______________________
You know... I’m something of a Vandicted myself

Αρέσει στους χρήστες Kostas_1 και ChristosSav

petros1994
petros1994
Baby Vandicted
Baby Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 103
Join date : 06/11/2017

Mariah Carey - Σελίδα 48 Empty Απ: Mariah Carey

Τρι Σεπ 26, 2023 6:49 pm
Filippos έγραψε:Πάντως και Spotify:
WBT 512M
Hung Up 355M
Laughing
Ίσως είναι από US? Κάποιο tiktok trend που δεν πήρα ακόμα χαμπάρι? 
Παιδιά δεν ξέρω εμένα μου αρέσει το τραγούδι αλλά μα το Θεο δεν θυμάμαι να το έχω ακούσει κάπου αλλού εκτός απο το spotify μου laugh3
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16553
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Mariah Carey - Σελίδα 48 Empty Απ: Mariah Carey

Τρι Σεπ 26, 2023 7:01 pm
Leonidas έγραψε:
Filippos έγραψε:Πάντως και Spotify:
WBT 512M
Hung Up 355M
Laughing
Φίλιππε πες μου με το χέρι στην καρδιά ότι δεν πιστεύεις ότι της Μαραια είναι μεγαλύτερο Χιτ από το Hung Up;

Να ξέρω να προετοιμαστώ Ventalia
Mariah Carey - Σελίδα 48 200.gif?cid=b86f57d39ld8k51wfy5smq856lm6eoaqytgm6r7243i4ca2w&ep=v1_gifs_search&rid=200
greggel1982
greggel1982
Mega Vandicted
Mega Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 2243
Join date : 23/02/2017

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 1996 και Εσενα Περιμένω
Αγαπημένο τραγούδι: Θα Θελα
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Mariah Carey - Σελίδα 48 Empty Απ: Mariah Carey

Τρι Σεπ 26, 2023 7:06 pm
oberlina έγραψε:
greggel1982 έγραψε:και στην Ελλαδα for sure, και γενιμα στη Ευρωπη ακουν παραπανω Μαντονα απο Mariah.  Στη Αγγλια ομως ειδικα η Μαντονα ειναι παραδοσιακα πανω απο ολες
Βρε σύ, δεν καταλαβαίνω ποια είναι η διαφωνία σου με τον Πέτρο

καμια διαφωνια. Δεν ειχα καταλαβει μιλουσε για Αγγλια
Leonidas
Leonidas
VIP Member
VIP Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 56541
Join date : 07/11/2015
Age : 22
Location : Λάρισα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι: Παράτα με
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Mariah Carey - Σελίδα 48 Empty Απ: Mariah Carey

Τρι Σεπ 26, 2023 7:30 pm
Filippos έγραψε:
Leonidas έγραψε:
Filippos έγραψε:Πάντως και Spotify:
WBT 512M
Hung Up 355M
Laughing
Φίλιππε πες μου με το χέρι στην καρδιά ότι δεν πιστεύεις ότι της Μαραια είναι μεγαλύτερο Χιτ από το Hung Up;

Να ξέρω να προετοιμαστώ Ventalia
Mariah Carey - Σελίδα 48 200.gif?cid=b86f57d39ld8k51wfy5smq856lm6eoaqytgm6r7243i4ca2w&ep=v1_gifs_search&rid=200
Mariah Carey - Σελίδα 48 70aeb9213131162ef0055be7206f2e89

______________________
You know... I’m something of a Vandicted myself

Αρέσει στους χρήστες Kostas_1, VasilisAst και Kostas vandikos

ChristosSav
ChristosSav
Silver Member
Silver Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 6319
Join date : 03/01/2021
Age : 34
Location : Αθήνα

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από:
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Προφητείες

Mariah Carey - Σελίδα 48 Empty Απ: Mariah Carey

Τρι Σεπ 26, 2023 8:22 pm
Filippos έγραψε:
Leonidas έγραψε:
Filippos έγραψε:Πάντως και Spotify:
WBT 512M
Hung Up 355M
Laughing
Φίλιππε πες μου με το χέρι στην καρδιά ότι δεν πιστεύεις ότι της Μαραια είναι μεγαλύτερο Χιτ από το Hung Up;

Να ξέρω να προετοιμαστώ Ventalia
Mariah Carey - Σελίδα 48 200.gif?cid=b86f57d39ld8k51wfy5smq856lm6eoaqytgm6r7243i4ca2w&ep=v1_gifs_search&rid=200

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω με σένα. laugh3

Αρέσει στους χρήστες Leonidas, Filippos, VasilisAst, filis και oberlina

Επιστροφή στην κορυφή
Παρόμοια θέματα
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης