Vandicted
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Mariah Carey

+21
kinop
Kostask
manos
Antonius
greggel1982
Liakoman
oberlina
VasilisAst
Filippos
Steliosg
neereaux
filis
Chronis
bitcoin
n1kos
dimosf1
themisDV92
Kostas_1
thebest20
Leonidas
stelios
25 απαντήσεις
Πήγαινε κάτω
Diafora_
Diafora_
Super Vandicted
Super Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 1311
Join date : 26/06/2018

Mariah Carey - Σελίδα 46 Empty Απ: Mariah Carey

Κυρ Σεπ 24, 2023 1:41 pm
Πολύ ενδιαφέρον βίντεο και με καίριες παρατηρήσεις καθαρά μουσικές είναι της honest vocal coach που αναφέρεται σε Celine, Whitney και Mariah. Πάντα καλοπροαιρετη και σαφής στο τι είναι αντικειμενικο και τι προσωπική άποψη η συγκεκριμένη δασκάλα. Οποίος ενδιαφέρεται ας το δει.
Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16664
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Mariah Carey - Σελίδα 46 Empty Απ: Mariah Carey

Κυρ Σεπ 24, 2023 1:42 pm
Diafora_ έγραψε:Παιδιά, δεν ισχύει ότι αντικειμενικά είναι ανώτερη η Whitney, ούτε από τη Mariah ούτε από τη Celine. Είναι τόσο αδιανόητα καλές σε αυτό που κάνουν και οι τρεις που είναι θέμα προτίμησης καθαρά. Κάπου υπερτερεί η μία, κάπου η άλλη. Πχ τεχνικά είναι σαφές ότι υπερτερεί η Mariah κι από τις δύο. Στο χρώμα για μένα υπερτερεί η Celine, στη δυναμική η Whitney ή η Celine και πάει λέγοντας. Μπορώ να μιλήσω και με πιο μουσικούς όρους πάνω σε αυτά αν θέλετε αλλά δεν νομίζω ότι είστε έτοιμοι όλοι να ακούσετε.
Μην το προσπαθήσεις καν. Εδώ μέσα υπάρχουν κάποιες καθιερωμένες απόψεις για όλους τους καλλιτέχνες, που ακόμη κι αν αναλύσεις κάθε μουσική πτυχή όσον αφορά τις εν λόγω τραγουδίστριες, πάλι κάποια πράγματα θα θεωρούνται δήθεν αντικειμενικά.
Πιο παλιά ας πούμε θεωρούνταν αστείο να τοποθετούμε το όνομα της Mariah δίπλα σε αυτά της Whitney και της Celine, λες και ήταν προσβλητικό για τις δεύτερες.

Αρέσει στους χρήστες Diafora_ και filis

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15482
Join date : 12/12/2020

Mariah Carey - Σελίδα 46 Empty Απ: Mariah Carey

Κυρ Σεπ 24, 2023 1:45 pm
Diafora_ έγραψε:Πολύ ενδιαφέρον βίντεο και με καίριες παρατηρήσεις  καθαρά μουσικές είναι της honest vocal coach που αναφέρεται σε Celine, Whitney και Mariah. Πάντα καλοπροαιρετη και σαφής στο τι είναι αντικειμενικο και τι προσωπική άποψη η συγκεκριμένη δασκάλα. Οποίος ενδιαφέρεται ας το δει.
Έλα βρε, η συγκεκριμένη το έχει πει ξεκάθαρα ότι η Mariah Carey είναι η αγαπημένη της τραγουδίστρια. Επισης, αυτά τα βίντεο στα οποία αντιδρά είναι εντελώς μη αντικειμενικά (όχι ότι φταίει η ίδια για αυτό)

Διαφωνεί ο χρήστης Diafora_

Diafora_
Diafora_
Super Vandicted
Super Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 1311
Join date : 26/06/2018

Mariah Carey - Σελίδα 46 Empty Απ: Mariah Carey

Κυρ Σεπ 24, 2023 1:48 pm
oberlina έγραψε:Το λάθος που κάνετε σε τέτοιες συζητήσεις είναι ότι μπλέκετε τεχνικές ως προς το πια ανεβοκατεβαίνει scales καλύτερα κτλ. Το τραγούδι δεν έχει να κάνει με αυτό. Δεν είναι όπερα ούτε αθλητισμός. Έχει να κάνει με πολλά αλλά πράγματα και κυρίως με τον τόνο και το delivery. Προσωπικά I will die on the hill ότι η Whitney είναι unmatched σε σχέση με τις άλλες δυο.

(Και πιστεύω πως η πλειοψηφία του κόσμου συμφωνεί με την ανωτερότητα της Whitney)
Το μόνο λάθος σε αυτή την περίπτωση είναι η επίκληση της αντικειμενικοτητας. Σορρυ. Έχεις σπουδάσει τραγούδι και τα λες αυτά; εγώ για την ιστορία έχω όντως μαθητευσει και τα λέω αυτά.
Diafora_
Diafora_
Super Vandicted
Super Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 1311
Join date : 26/06/2018

Mariah Carey - Σελίδα 46 Empty Απ: Mariah Carey

Κυρ Σεπ 24, 2023 1:51 pm
oberlina έγραψε:
Diafora_ έγραψε:Πολύ ενδιαφέρον βίντεο και με καίριες παρατηρήσεις  καθαρά μουσικές είναι της honest vocal coach που αναφέρεται σε Celine, Whitney και Mariah. Πάντα καλοπροαιρετη και σαφής στο τι είναι αντικειμενικο και τι προσωπική άποψη η συγκεκριμένη δασκάλα. Οποίος ενδιαφέρεται ας το δει.
Έλα βρε, η συγκεκριμένη το έχει πει ξεκάθαρα ότι η Mariah Carey είναι η αγαπημένη της τραγουδίστρια. Επισης, αυτά τα βίντεο στα οποία αντιδρά είναι εντελώς μη αντικειμενικά (όχι ότι φταίει η ίδια για αυτό)
Ενώ εσύ είσαι η αντικειμενικοτητα. Έλα, δεν το προχωράω. Σε άλλα ποστ σε συμπαθώ πολύ και είμαι μαζί σου. Εδώ έχεις λάθος.
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15482
Join date : 12/12/2020

Mariah Carey - Σελίδα 46 Empty Απ: Mariah Carey

Κυρ Σεπ 24, 2023 1:51 pm
Τεσπα, ας το μαζέψουμε γιατί ο Φίλιππος έγινε πραγματικά triggered.
Το ντουέτο δεν με τρελενει. Είναι αρκετά βαρετο τραγούδι. Οι live εμφανίσεις τους ήταν οκ, κατώτερες των προσδοκιών και για τις δυο. Οι φωνές τους δεν μπορω να πω ότι βρήκαν κάπου ισορροπία όσο και αν προσπάθησαν.

Αντικειμενικότητα υπάρχει. Η Whitney θεωρώ στην συνείδηση του κόσμου έχει τον τίτλο της καλύτερης τραγουδίστριας και η υστεροφημία της είναι ο τίτλος της μεγαλύτερης φωνής. Ασπάζομαι αυτή την άποψη και εγώ και θεωρώ ότι Celine Dion και η Mariah Carey δεν είναι στο ίδιο επίπεδο. Το μικρό longevity και η κατάληξη της Mariah σήμερα την κάνουν όντως να έρχεται λίγη στα μάτια μου και σε οποία σύγκριση με Celine. 🤷‍�

Αυταααα
filis
filis
Vandicted
Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 992
Join date : 21/09/2019

Mariah Carey - Σελίδα 46 Empty Απ: Mariah Carey

Κυρ Σεπ 24, 2023 1:54 pm
Μικρό longevity η Mariah με 20 χρόνια στην πρώτη γραμμή;
Τι να πούμε για άλλες τότε με καριέρα 5 χρόνων.

Αρέσει στον χρήστη Filippos

Filippos
Filippos
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 16664
Join date : 07/08/2016

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2004
Αγαπημένο τραγούδι: Θέλω να σε δω
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Mariah Carey - Σελίδα 46 Empty Απ: Mariah Carey

Κυρ Σεπ 24, 2023 1:55 pm
oberlina έγραψε:Τεσπα, ας το μαζέψουμε γιατί ο Φίλιππος έγινε πραγματικά triggered.
Το καταφέρνετε κάθε φορά στο συγκεκριμένο τοπικ. Ventalia
Ούτε στης Taylor δεν γίνεται σε τέτοιο βαθμό.

Αρέσει στους χρήστες Leonidas και oberlina

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15482
Join date : 12/12/2020

Mariah Carey - Σελίδα 46 Empty Απ: Mariah Carey

Κυρ Σεπ 24, 2023 1:56 pm
Diafora_ έγραψε:
oberlina έγραψε:Το λάθος που κάνετε σε τέτοιες συζητήσεις είναι ότι μπλέκετε τεχνικές ως προς το πια ανεβοκατεβαίνει scales καλύτερα κτλ. Το τραγούδι δεν έχει να κάνει με αυτό. Δεν είναι όπερα ούτε αθλητισμός. Έχει να κάνει με πολλά αλλά πράγματα και κυρίως με τον τόνο και το delivery. Προσωπικά I will die on the hill ότι η Whitney είναι unmatched σε σχέση με τις άλλες δυο.

(Και πιστεύω πως η πλειοψηφία του κόσμου συμφωνεί με την ανωτερότητα της Whitney)
Το μόνο λάθος σε αυτή την περίπτωση είναι η επίκληση της αντικειμενικοτητας. Σορρυ. Έχεις σπουδάσει τραγούδι και τα λες αυτά; εγώ για την ιστορία έχω όντως μαθητευσει και τα λέω αυτά.
Ανέφερα ξεκάθαρα ότι το τραγούδι δεν είναι όπερα. Λολ

Η αντικειμενικότητα δεν είναι κάτι τόσο δύσκολο. Μην τρελενεσαι. Βγες έξω και ρωτά 10 άτομα ποια είναι καλύτερη τραγουδίστρια για να λήξει μωρέ το θέμα. Πολύ το λιβανίζουμε και δεν υπάρχει λόγος.
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15482
Join date : 12/12/2020

Mariah Carey - Σελίδα 46 Empty Απ: Mariah Carey

Κυρ Σεπ 24, 2023 1:58 pm
Diafora_ έγραψε:
oberlina έγραψε:
Diafora_ έγραψε:Πολύ ενδιαφέρον βίντεο και με καίριες παρατηρήσεις  καθαρά μουσικές είναι της honest vocal coach που αναφέρεται σε Celine, Whitney και Mariah. Πάντα καλοπροαιρετη και σαφής στο τι είναι αντικειμενικο και τι προσωπική άποψη η συγκεκριμένη δασκάλα. Οποίος ενδιαφέρεται ας το δει.
Έλα βρε, η συγκεκριμένη το έχει πει ξεκάθαρα ότι η Mariah Carey είναι η αγαπημένη της τραγουδίστρια. Επισης, αυτά τα βίντεο στα οποία αντιδρά είναι εντελώς μη αντικειμενικά (όχι ότι φταίει η ίδια για αυτό)
Ενώ εσύ είσαι η αντικειμενικοτητα. Έλα, δεν το προχωράω. Σε άλλα ποστ σε συμπαθώ πολύ και είμαι μαζί σου. Εδώ έχεις λάθος.
Τσιλ βρε λίγο. Κουβέντα κάνουμε… δεν χρειάζονται ειρωνείες. Αν δεις τα βίντεο που αντιδράει έχουν κλιπ της Whitney τον χρόνο που πέθανε και είχε χάσει την φωνή της. Ε συγγνώμη δλδ που δεν το θεωρώ αντικειμενικό αυτό. 

Λάθος δεν ξέρω αν είμαι αλλά ξέρω ότι είμαι με την πλειοψηφία σε αυτό 😇
Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31925
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Mariah Carey - Σελίδα 46 Empty Απ: Mariah Carey

Κυρ Σεπ 24, 2023 1:59 pm
20 χρονια στην πρώτη γραμμή αποκλειστικά στην Αμερική. Για να μην ξεχνιόμαστε κιόλας.
filis
filis
Vandicted
Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 992
Join date : 21/09/2019

Mariah Carey - Σελίδα 46 Empty Απ: Mariah Carey

Κυρ Σεπ 24, 2023 2:00 pm
Μιλήστε καλύτερα για καριέρες με τις οποίες έχετε ασχοληθεί. 20 χρόνια στην πρώτη γραμμή παντού.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την filis στις Κυρ Σεπ 24, 2023 2:02 pm, 1 φορά

Αρέσει στον χρήστη Filippos

Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31925
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Mariah Carey - Σελίδα 46 Empty Απ: Mariah Carey

Κυρ Σεπ 24, 2023 2:02 pm
oberlina έγραψε:

Λάθος δεν ξέρω αν είμαι αλλά ξέρω ότι είμαι με την πλειοψηφία σε αυτό 😇

Και ξεκάθαρα ισχύει αυτό. Και θα ισχύει.

Αρέσει στους χρήστες bitcoin και oberlina

oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15482
Join date : 12/12/2020

Mariah Carey - Σελίδα 46 Empty Απ: Mariah Carey

Κυρ Σεπ 24, 2023 2:03 pm
filis έγραψε:Μικρό longevity η Mariah με 20 χρόνια στην πρώτη γραμμή;
Τι να πούμε για άλλες τότε με καριέρα 5 χρόνων.
Σε σχέση με την Celine είπα. Καθώς η μια τραγουδούσε αψεγάδιαστα live μέχρι πρόσφατα ενώ η Μίμι από το 2010 και μετά (γενναιόδωρα) είχε αρχίσει τα playback και δυσκολευόταν απίστευτα να τραγουδήσει live. 🤷‍� No hate παιδιά, just facts.
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15482
Join date : 12/12/2020

Mariah Carey - Σελίδα 46 Empty Απ: Mariah Carey

Κυρ Σεπ 24, 2023 2:04 pm
Filippos έγραψε:
oberlina έγραψε:Τεσπα, ας το μαζέψουμε γιατί ο Φίλιππος έγινε πραγματικά triggered.
Το καταφέρνετε κάθε φορά στο συγκεκριμένο τοπικ. Ventalia
Ούτε στης Taylor δεν γίνεται σε τέτοιο βαθμό.
Θα την ζευγαρώνεις με Celine να μην γίνεται αυτό. 😇

Αρέσει στον χρήστη Leonidas

Kostas_1
Kostas_1
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 31925
Join date : 24/11/2015

Me & Despina
Fan της Δέσποινας από: 2008
Αγαπημένο τραγούδι:
Αγαπημένος δίσκος: Γεια

Mariah Carey - Σελίδα 46 Empty Απ: Mariah Carey

Κυρ Σεπ 24, 2023 2:06 pm
Mariah Carey - Σελίδα 46 200.gif?cid=b86f57d3ia3vb2a4zw84otywuk4qgxohce91v8gy8io98zra&ep=v1_gifs_search&rid=200

Τίποτα τυχαίο 😅
Diafora_
Diafora_
Super Vandicted
Super Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 1311
Join date : 26/06/2018

Mariah Carey - Σελίδα 46 Empty Απ: Mariah Carey

Κυρ Σεπ 24, 2023 2:08 pm
Παιδιά, εννοείται συζήτηση κάνουμε και δεν περνάει τίποτα σε προσωπικό επίπεδο. Αλλά άλλο φωνή, άλλο απήχηση, άλλο πλειοψηφία, άλλο πωλήσεις, άλλο καλλιτεχνική υπόσταση. Μην τα συγχέετε όλα. Στο κάτω κάτω για μένα πχ η Loreena mcKennitt είναι ανώτερη κατά πολύ φωνητικά, μουσικά και δισκογραφικά κι από τις τρεις τους. Και το ότι δεν είναι τόσο ευρέως γνωστή δεν μου λέει τίποτα. Κι όχι μόνο αυτή. Και αν δεν το πιστεύετε μπείτε να ακούσετε πως τραγουδάει στα 60φεύγα της, αν μιλάμε για αναλλοίωτες φωνές στο χρόνο.

Αρέσει στον χρήστη oberlina

Διαφωνεί ο χρήστης greggel1982

filis
filis
Vandicted
Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 992
Join date : 21/09/2019

Mariah Carey - Σελίδα 46 Empty Απ: Mariah Carey

Κυρ Σεπ 24, 2023 2:10 pm
oberlina έγραψε:
filis έγραψε:Μικρό longevity η Mariah με 20 χρόνια στην πρώτη γραμμή;
Τι να πούμε για άλλες τότε με καριέρα 5 χρόνων.
Σε σχέση με την Celine είπα. Καθώς η μια τραγουδούσε αψεγάδιαστα live μέχρι πρόσφατα ενώ η Μίμι από το 2010 και μετά (γενναιόδωρα) είχε αρχίσει τα playback και δυσκολευόταν απίστευτα να τραγουδήσει live. 🤷‍ No hate παιδιά, just facts.
Σε περίμενα πιο αντικειμενική στο θέμα Mariah γιατί έχεις γνώσεις και άκρως καλλιτεχνικά κριτήρια. Εδώ το χάνεις. Πολύ. Ελπίζω μόνο να μην συμβαίνει λόγω Aguilera.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την filis στις Κυρ Σεπ 24, 2023 2:17 pm, 1 φορά
Diafora_
Diafora_
Super Vandicted
Super Vandicted
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 1311
Join date : 26/06/2018

Mariah Carey - Σελίδα 46 Empty Απ: Mariah Carey

Κυρ Σεπ 24, 2023 2:11 pm
Εγώ τοποθετήθηκα καθαρά στο θέμα της φωνής. Όχι στο τι πιστεύει ο κόσμος και ποιες είναι οι πωλήσεις τους. Να το ψάξουμε κι αυτό όμως, τα στοιχεία υπάρχουν. Πρώτη πάντως είναι η Μαντόνα, δεν πιστεύω να τη θεωρεί κανένας την καλύτερη φωνή. Λοιπόν; Τι συζητάμε ακριβώς;
oberlina
oberlina
Platinum Member
Platinum Member
Δημοσιεύσεις Δημοσιεύσεις : 15482
Join date : 12/12/2020

Mariah Carey - Σελίδα 46 Empty Απ: Mariah Carey

Κυρ Σεπ 24, 2023 3:31 pm
filis έγραψε:
oberlina έγραψε:
filis έγραψε:Μικρό longevity η Mariah με 20 χρόνια στην πρώτη γραμμή;
Τι να πούμε για άλλες τότε με καριέρα 5 χρόνων.
Σε σχέση με την Celine είπα. Καθώς η μια τραγουδούσε αψεγάδιαστα live μέχρι πρόσφατα ενώ η Μίμι από το 2010 και μετά (γενναιόδωρα) είχε αρχίσει τα playback και δυσκολευόταν απίστευτα να τραγουδήσει live. 🤷‍ No hate παιδιά, just facts.
Σε περίμενα πιο αντικειμενική στο θέμα Mariah γιατί έχεις γνώσεις και άκρως καλλιτεχνικά κριτήρια. Εδώ το χάνεις. Πολύ. Ελπίζω μόνο να μην συμβαίνει λόγω Aguilera.
Παιδιά αλήθεια τι φαση με την Aguilera? Είναι εντελώς ενοχλητικό το να μου προσάπτετε την οποιαδήποτε γνώμη που έχω στο ότι μου αρέσει η Aguilera. Λες και όλη μου η προσωπικότητα ειναη γύρω από την Αγκιλερα. Αλήθεια αυτή την εντύπωση δίνω; Και αν ναι πως ακριβώς όταν εγώ η ίδια θα έβαζα την Whitney με κλειστά τα μάτια, χωρίς μα-μου-σου πάνω από την Κριστινα; 🤦

Πέρα από αυτό, θα ήθελα να μου πεις ακριβώς που κάνω λάθος; Και όχι απλά ότι είμαι λάθος. Δηλαδή θεωρείς ότι η Mariah τα τελευταία 10-15 χρόνια τραγουδάει live και σωστά;
Επιστροφή στην κορυφή
Παρόμοια θέματα
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης